თეა ახვლედიანი ოკუპირებული აფხაზეთის რეგიონიდან გადმოსვენებული, 1990-იანი წლების შეიარაღებული მოქმედებების დროს უგზო-უკვლოდ დაკარგულ პირთა სამოქალაქო პანაშვიდს დაესწრო
6 დეკემბერი 2023
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი ოკუპირებული აფხაზეთის რეგიონიდან გადმოსვენებული, 1990-იანი წლების შეიარაღებული მოქმედებების დროს უგზო-უკვლოდ დაკარგულ პირთა სამოქალაქო პანაშვიდს დაესწრო.
სახელმწიფო მინისტრის აპარატისა და წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის ერთობლივი თანამშრომლობით, ქართულ-აფხაზური საკოორდინაციო მექანიზმის ფარგლებში, ამჯერად უგზო-უკვლოდ დაკარგული 23 იდენტიფიცირებული პირის ოჯახებისთვის დაბრუნება მოხერხდა, მათგან 21 სამხედრო და 2 მშვიდობიანი მოქალაქეა.
შეიარაღებული მოქმედებების დროს დაღუპულთა სამოქალაქო პანაშვიდი ორი დღის განმავლობაში სამების საკათედრო ტაძარში გაიმართება.
17 მებრძოლს დიღმის ძმათა სასაფლაოზე, დანარჩენებს კი, ოჯახების გადაწყვეტილებით, სხვადასხვა ლოკაციაზე, მათ შორის საგვარეულო სასაფლაოებზე სამხედრო პატივით დაკრძალავენ.
1990-იანი წლების შეიარაღებული მოქმედებებისა და 2008 წლის აგვისტოს ომში უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა მოძიების მექანიზმების ფარგლებში, პირველი იდენტიფიცირება და გადმოსვენება 2013 წელს განხორციელდა. ამ დრომდე, მექანიზმების ფარგლებში, ნაპოვნია 604 ადამიანის ნეშტი, მათგან იდენტიფიცირებულია 288.

Теа Ахвледиани присутствовала на гражданской панихиде 23 человек, погибших в результате вооруженного конфликта в Абхазии
6 December 2023
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани присутствовала на гражданской панихиде 23 человек, пропавших без вести в Абхазии во время вооруженных действий 1990-х годов.
При совместном сотрудничестве аппарата госминистра и Международного комитета Красного Креста, в рамках грузино-абхазского координационного механизма, были найдены и идентифицированы останки 23 лиц, из них 21 военнослужащий и 2 гражданских.
Гражданская панихида по погибшим в ходе вооруженных действий пройдет в соборе Святой Троицы в течение двух дней. 17 человек будут похоронены на братском кладбище в Дигоми, остальные по решению их семей - на семейных кладбищах.
Первая идентификация и перезахоронение пропавших без вести были проведены в 2013 году. На данный момент обнаружено 604 человеческих останков, из них 288 идентифицированы.