უგზო-უკვლოდ დაკარგული 23 პირის სამოქალაქო პანაშვიდი, სამების საკათედრო ტაძარში, ორი დღის განმავლობაში მიმდინარეობდა.
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატისა და წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის ერთობლივი ძალისხმევით, აფხაზეთის ოკუპირებული რეგიონიდან გადმოსვენებული, 1990-იანი წლების შეიარაღებული მოქმედებების დროს უგზო-უკვლოდ დაკარგული 23 პირის სამოქალაქო პანაშვიდი, სამების საკათედრო ტაძარში, ორი დღის განმავლობაში მიმდინარეობდა.
დაღუპულთა ხსოვნას დღეს, სახელმწიფო მინისტრ თეა ახვლედიანთან ერთად, პატივი მიაგეს საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა და საქართველოს მთავრობის წევრებმა.
17 მებრძოლი დიღმის ძმათა სასაფლაოზე, დანარჩენები კი, ოჯახების გადაწყვეტილებით, სხვადასხვა ლოკაციაზე, მათ შორის საგვარეულო სასაფლაოებზე სამხედრო პატივით დაკრძალეს.
1990-იანი წლების შეიარაღებული მოქმედებებისა და 2008 წლის აგვისტოს ომში უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა მოძიების მექანიზმების ფარგლებში, პირველი იდენტიფიცირება და გადმოსვენება 2013 წელს განხორციელდა. ამ დრომდე, მექანიზმების ფარგლებში, ნაპოვნია 604 ადამიანის ნეშტი, მათგან იდენტიფიცირებულია 288.
„დღეს ჩვენ პატივს მივაგებთ აფხაზეთში 90-იანი წლების შეიარაღებული მოქმედებების შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგულად მიჩნეული კიდევ 23 პირის, 21 სამხედრო მოსამსახურისა და 2 მშვიდობიანი მოქალაქის, ხსოვნას. 2023 წელი ნამდვილად უპრეცედენტოა და გამორჩეული.
სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, ჩვენი ერთობლივი ძალისხმევის შედეგად მიღწეული შედეგით, წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის უდიდესი მხარდაჭერით, ქართულ-აფხაზური ჰუმანიტარული მექანიზმის მუშაობით და შესაბამისი სახელმწიფო უწყებების ჩართულობით, წელს ჩვენ მოვახერხეთ ჯამში 58 პირის იდენტიფიცირება და ოჯახებისთვის გადაცემა, რისთვისაც მსურს, მადლობა გადავუხადო თითოეულ ადამიანს, ამ საქმეში შეტანილი წვლილისთვის. საქართველოს პრემიერ-მინისტრისა და მთავრობის მხარდაჭერით, წითელ ჯვართან ერთად, ჩვენ კიდევ უფრო მეტი ძალისხმევით განვაგრძობთ მუშაობას სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, რათა შეძლებისდაგვარად მეტ ოჯახს დავუბრუნოთ პასუხი მათი გაუჩინარებული ოჯახის წევრის ხვედრის თაობაზე. მსურს, კიდევ ერთხელ, გამოვუცხადო თანაგრძნობა და სამძიმარი, დღეს, სამების საკათედრო ტაძარში წარმოდგენილ ოჯახებს და ვიმედოვნებ, რომ მათი მრავალწლიანი მოლოდინის დასრულება და საქართველოს ერთიანობისთვის ბრძოლაში დაღუპული მათი ოჯახის წევრებისათვის სათანადო პატივის მიგების შესაძლებლობა, მცირედ ნუგეშს მაინც მიანიჭებს მათ,“- განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.

В соборе Святой Троицы в течение двух дней проходила гражданская панихида по 23 лицам, пропавшим без вести в результате вооруженных действий 1990-х гг.
Сегодня, вместе с государственным министром Теей Ахвледиани, память погибших почтили премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили и члены правительства Грузии.
17 человек были похоронены на братском кладбище в Дигоми, остальные по решению их семей - на семейных кладбищах.
Первая идентификация и перезахоронение пропавших без вести были проведены в 2013 году. На данный момент обнаружено 604 человеческих останков, из них 288 идентифицированы.
«Сегодня мы почтим память еще 23 человек, 21 военнослужащего и 2 гражданских лиц, считавшихся пропавшими без вести в результате вооруженных действий 90-х годов в Абхазии. 2023 год поистине беспрецедентный и выдающийся. В рамках государственной программы, в результате наших совместных усилий, при большой поддержке Международного комитета Красного Креста и работе грузино-абхазского гуманитарного механизма, в этом году нам удалось опознать в общей сложности 58 человек и передать их семьям, за что хочу поблагодарить каждого человека, за его вклад в это дело. При поддержке Премьер-министра и правительства Грузии вместе с Международным комитетом Красного Креста мы продолжим с еще большими усилиями работать в рамках государственной программы, чтобы дать ответы как можно большему количеству семей о судьбе их пропавших без вести. Мне хотелось бы еще раз выразить сочувствие и соболезнования семьям, представленным сегодня в соборе Святой Троицы, и надеюсь, что конец их многолетнего ожидания принесет им хоть немного утешения», - заявила Теа Ахвледиани.