სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე შოთა რეხვიაშვილი უგზო-უკვლოდ დაკარგულ პირთა ოჯახის წევრებს შეხვდა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატი განაგრძობს საქართველოში 90-იანი წლების შეიარაღებული მოქმედებებისა და 2008 წლის აგვისტოს ომის შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგულ პირთა ოჯახის წევრებთან სამუშაო-საინფორმაციო შეხვედრების გამართვას. სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე შოთა რეხვიაშვილი გორში იმყოფებოდა და შიდა ქართლისა და სამცხე-ჯავახეთის რეგიონებში მცხოვრებ გაუჩინარებულთა 50-მდე ოჯახის წარმომადგენელს შეხვდა.
ოჯახებთან საინფორმაციო შეხვედრაზე ყურადღება გამახვილდა უგზო-უკვლოდ დაკარგულ პირთა მოძიების პროცესის, მისი შემდგომი გაგრძელების და ეფექტიანობის უზრუნველყოფის განსაკუთრებულ დატვირთვაზე. აღინიშნა, რომ ეტაპობრივად იზრდება პროგრამის განხორციელების პროცესში საქართველოს ხელისუფლებისა და შესაბამისი სახელმწიფო უწყებების პასუხისმგებლობა, ჩართულობა და როლი. ამასთან, ხაზი გაესვა ICRC-თან შემდგომი ინტენსიური თანამშრომლობის და კოორდინირებული საქმიანობის მნიშვნელობას.
შოთა რეხვიაშვილი ასევე დაესწრო გორში უგზო-უკვლოდ დაკარგული ადამიანების სახელზე აღვლენილ პარაკლისს და გაუჩინარებულთა ოჯახების წარმომადგენლებთან ერთან უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა მემორიალი გვირგვინით შეამკო.
8 დეკემბერს ქართულ მართლმადიდებელი ეკლესია „ღვთისმშობლის სამი სიხარულის“ ხატის დღეს აღნიშნავს, რომელიც 2014 წელს, საქართველოს კათოლიკოს პატრიარქის კურთხევით, უგზო-უკვლოდ დაკარგულ პირთა სახელზე დაიწერა. წელს პირველად, სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ორგანიზებითა და მხარდაჭერით, დედაქალაქთან ერთად, საქართველოს ხუთ ქალაქში, კერძოდ, გორში, ქუთაისში, წყალტუბოში, ზუგდიდსა და ბათუმში უგზო-უკვლოდ დაკარგული პირების მოსახსენიებელი პარაკლისი აღევლინა.

Заместитель госминистра Шота Рехвиашвили встретился с членами семей пропавших без вести
Аппарат государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия продолжает проводить рабочие и информационные встречи с членами семей тех, кто пропал без вести в результате вооруженных действий 90-х годов и войны августа 2008 года в Грузии. Заместитель госминистра Шота Рехвиашвили находился в Гори и встретился с представителями около 50 семей пропавших без вести, проживающих в регионах Шида Картли и Самцхе-Джавахети.
На информационной встрече внимание было акцентировано на особой сложности процесса поиска пропавших без вести. Было отмечено, что участие и роль властей Грузии и соответствующих государственных органов постепенно возрастают в процессе реализации программы. Кроме того, была подчеркнута важность дальнейшего интенсивного сотрудничества и скоординированной деятельности с МККК. Шота Рехвиашвили также украсил венком мемориал пропавшим без вести людям.
8 декабря Грузинская Православная Церковь отмечает день иконы «Три Радости Божией Матери», которая в 2014 году по благословению Католикос-патриарха Грузии была написана на имя пропавших без вести. В этом году, впервые, при поддержке и организации аппарата государственного министра, панихида по пропавшим без вести состоялясь в Тбилиси, Гори, Кутаиси, Цхалтубо, Зугдиди и Батуми.