განხორციელდა ფართომასშტაბიანი საინფორმაციო კამპანია, რომლის ფარგლებში, 120-მდე სოფლის 5000-მდე ეთნიკური უმცირესობის წარმომადგენელს მათთვის გასაგებ ენებზე მიეწოდა ამომწურავი ინფორმაცია სახელმწიფო პროგრამებისა და სერვისების შესახებ
სოციალური და ეკონომიკური ინტეგრაციის პრიორიტეტის ფარგლებში ძალისხმევა მიმართული იყო ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებული რეგიონების მოსახლეობის სახელმწიფო პროგრამებსა და სერვისებზე ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესებაზე, ისევე როგორც - ინფრასტრუქტურული პროექტების განხორციელებაზე, სამეწარმეო უნარების განვითარებასა და დასაქმებაზე. ამ მიზნით:
- განხორციელდა ფართომასშტაბიანი საინფორმაციო და ცნობიერების ამაღლების კამპანია, რომლის ფარგლებში, 120-მდე სოფლის 5000-მდე წარმომადგენელს მათთვის გასაგებ ენებზე მიეწოდა ამომწურავი ინფორმაცია სოფლის მეურნეობის, ჯანდაცვის, საგანმანათლებლო და ეკონომიკური საქმიანობის მხარდამჭერი სხვა შესაძლებლობების შესახებ.
- სოციალური მომსახურების სააგენტოს ოფიციალური ვებ-გვერდის სომხურ და აზერბაიჯანულ ენებზე ამოქმედებით, სოციალური დახმარების შესახებ ინფორმაცია მეტად ხელმისაწვდომი გახდა არაქართულენოვანი მოსახლეობისთვის..
- ასევე, შესაძლებელი გახდა დასაქმების ხელშეწყობის სერვისების მშობლიურ ენაზე მიღება, დასაქმების სააგენტოს რეგიონული წარმომადგენლობებისა და მობილური ჯგუფების მეშვეობით. შედეგად, სამცხე-ჯავახეთის რეგიონში დასაქმდა 69, ხოლო ქვემო-ქართლში - 154 სამუშაოს მაძიებელი. აღნიშნულ რეგიონებში ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი 1000-მდე ადგილობრივი მოქალაქე ჩაერთო დასაქმების პროგრამის საზოგადოებრივ სამუშაოებში.
- სოციალურ-ეკონომიკური ინტეგრაციის პროცესზე პოზიტიურად აისახება მასშტაბური ინფრასტრუქტურული პროექტებიც, მათ შორის, შიდა გზების, წყლის სისტემების, გარე განათების რეაბილიტაციის, სკვერებისა და სპორტული სივრცეების მოწყობის მიმართულებით. კერძოდ, სამცხე-ჯავახეთის რეგიონში დასრულდა/მიმდინარეობს 75 მლნ. ლარის, ქვემო ქართლში - 350 მლნ. ლარის, ხოლო კახეთში - 65 მლნ. ლარის ღირებულების ინფრასტრუქტურული პროექტების განხორციელება.
- გრძელდება „1+4 სტაჟირების პროგრამის“ შემდგომ განვითარებაზე მუშაობა, მისი ეფექტიანობის გაუმჯობესების მიზნით.
კულტურათაშორისი დიალოგის პრიორიტეტის სტრატეგიული ამოცანები მიმართულია კულტურული მრავალფეროვნების წარმოჩენის, გაზიარებისა და განვითარებისკენ, მათ შორის კულტურულ-საგანმანათლებლო-სპორტული ღონისძიების მხარდაჭერის გზით:
- სახელმწიფო დაფინანსებით ხელშეწყობილია სხვადასხვა ეთნოსის მუზეუმების და თეატრების საქმიანობა, ისევე როგორც სახელოვნებო და შემეცნებითი ღონისძიებები, მათ შორის ეთნო-კულტურისა და ტრადიციების ურთიერთგაზიარების მიზნით.
- ინტერკულტურული კომუნიკაციის გაღრმავებას უწყობდა ხელს ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი 200-ზე მეტი ახალგაზრდის ჩართულობა საგანმანათლებლო, სპორტულ და კულტურულ აქტივობებში შაორისა და ანაკლიის ახალგაზრდული საზაფხულო ბანაკების ფარგლებში.
მსურს ხაზი გავუსვა, რომ პოლიტიკის ფარგლებში დანერგილი არაერთი მნიშვნელოვანი ინიციატივის და პროექტის განხორციელების შედეგად, ეტაპობრივად უმჯობესდება ეთნიკური უმცირესოებების ინტეგრაციის ხარისხი. ჩვენ უწყვეტად გავაგრძელებთ მიზანმიმართულ და თანამიმდევრულ საქმიანობას, რაც არსებული საჭიროებების გადაჭრის კომპლექსურ მიდგომას ეფუძნება.
აქვე მინდა მოგახსენოთ, რომ 2024 წელს დაგეგმილია სტრატეგიის პირველი შუალედური შეფასება დამოუკიდებელი ექსპერტების მიერ - დადგენილი სტანდარტების შესაბამისად გაიზომება პროგრესი, რაც უაღრესად საპასუხისმგებლო პროცესია როგორც შემდგომი საქმიანობის მიზნობრივი დაგეგმვისა და ეფექტიანად წარმართვის, ასევე პოლიტიკის დინამიკის ზეგავლენის და რესურსების ეფექტიანი განაწილების თვალსაზრისით, მათ შორის საერთაშორისო თანამეგობრობის წინაშე აღებული პოზიტიური ვალდებულებების შესრულების ჭრილში.
მომავალ წელს, ასევე გათვალისწინებულია სტრატეგიის პრიორიტეტებთან დაკავშირებული თემატური კვლევების ჩატარება, რაც სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პოლიტიკის იმპლემენტაციის სხვადასხვა ასპექტის სიღრმისეულად გაანალიზების, კვლევაზე დაფუძნებული გადაწყვეტილებების მიღებისა და შესაბამისად, ეფექტიანობის ამაღლებისთვის, მნიშვნელოვანი რესურსი იქნება.
პატივცემულო დეპუტატებო, ეს არის ის ძირითადი აქცენტები, რაც რეგლამენტის გათვალისწინებით მინდოდა თქვენთვის მოკლედ გამეზიარებინა - უფრო დეტალური ინფორმაცია თითოეული მიმართულებით მოცემულია სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ანგარიშში, რომელსაც დარწმუნებული ვარ სიღრმისეულად გაეცანით. სახელმწიფო მინისტრის აპარატის საქმიანობის ძირითადი განზომილებების ამ მოკლე მიმოხილვის დასასრულს, მსურს მადლობა გადავუხადო, პირველ რიგში, საქართველოს პრემიერ მინისტრს არაერთი მნიშვნელოვანი ინიციატივისა და უწყების საქმიანობის მხარდაჭერისთვის; საქართველოს პარლამენტს; ყველა შესაბამის სახელმწიფო ინსტიტუტს; სამოქალაქო საზოგადოებასა და საერთაშორისო პარტნიორებს, და რა თქმა უნდა, სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მცირერიცხოვან გუნდს, რომელიც ყოველდღიურ რეჟიმში მუშაობს დასახული ამოცანების გადასაჭრელად.

В рамках социально-экономической интеграции усилия были направлены на улучшение доступа к государственным программам и услугам для населения регионов проживания этнических меньшинств, а также на реализацию инфраструктурных проектов, развитие предпринимательских навыков и занятости. Для этих целей:
- Была проведена масштабная информационно-просветительская кампания, в рамках которой около 5 тысяч представителей 120 сел получили исчерпывающую информацию о сельском хозяйстве, здравоохранении, образовательных и экономических программах на понятных им языках.
- С запуском официального сайта Агентство социального обслуживания на армянском и азербайджанском языках, информация о социальной помощи стала более доступной для негрузиноязычного населения.
- Также стало возможным получать услуги по содействию трудоустройству на родном языке, через региональные отделения агентства занятости и мобильные группы. В результате в регионе Самцхе-Джавахети трудоустроено 69 соискателей работы, а в Квемо-Картли - 154 соискателя. К общественным работам программы занятости были привлечены около 1000 местных граждан, представляющих этнические меньшинства в указанных регионах.
- Масштабные инфраструктурные проекты, такие как реабилитация внутренних дорог, систем водоснабжения, наружного освещения, обустройство скверов и спортивных площадок, оказывают положительное влияние на процесс социально-экономической интеграции. В частности, завершена/в процессе реализация инфраструктурных проектов на сумму 75 миллионов лари в регионе Самцхе-Джавахети, 350 миллионов лари в Квемо Картли и 65 миллионов лари в Кахетии.
- Продолжается работа по дальнейшему развитию программы стажировок «1+4» с целью повышения ее эффективности.
Стратегические цели приоритета «Межкультурный диалог» направлены на развитие культурного разнообразия, в том числе посредством поддержки культурно-просветительских и спортивных мероприятий:
- Деятельность музеев и театров разных национальностей, а также художественные и образовательные мероприятия поддерживаются за счет государственного финансирования.
- Углублению межкультурного общения способствовало вовлечение более 200 молодых людей из числа этнических меньшинств в образовательные, спортивные и культурные мероприятия в рамках летних молодежных лагерей Шаори и Анаклии.
Я хотела бы подчеркнуть, что в результате реализации ряда важных инициатив и проектов, внедренных в рамках политики, качество интеграции этнических меньшинств постепенно улучшается. Мы продолжим целенаправленную и последовательную деятельность, основанную на комплексном подходе к решению существующих потребностей.
Также хотел бы сообщить, что в 2024 году планируется первая промежуточная оценка стратегии независимыми экспертами – прогресс будет измеряться в соответствии с установленными стандартами, что является весьма ответственным процессом как с точки зрения планирования и эффективного управления дальнейшей деятельностью, так и с точки зрения влияния на динамику политики и эффективного распределения ресурсов. В следующем году также планируется провести исследования, связанные с приоритетами стратегии, которые станут важным ресурсом для углубленного анализа различных аспектов политики гражданского равноправия и интеграции, принятия обоснованных решений для повышения ее эффективности.
Уважаемые депутаты, это основные акценты, которыми я хотела с вами коротко поделиться - более подробная информация по каждому направлению есть в отчете Аппарата госминистра, который, я уверена, вы подробно изучили. В завершение этого краткого обзора основных направлений деятельности госминистра я хотела бы поблагодарить, прежде всего, Премьер-министра Грузии за поддержку ряда важных инициатив и деятельности ведомства, Парламент Грузии, все соответствующие государственные институты, гражданское общество, международных партнеров и, конечно же, небольшой коллектив аппарата госминистра, который ежедневно работает над решением поставленных задач.