თეა ახვლედიანი: მომზადდა და ყველა საინფორმაციო-საკომუნიკაციო მექანიზმის გამოყენებით ინტენსიურად მიმდინარეობს ფართომასშტაბიანი და მრავალკომპონენტიანი კამპანია
თეა ახვლედიანი: მომზადდა და ყველა საინფორმაციო-საკომუნიკაციო მექანიზმის გამოყენებით ინტენსიურად მიმდინარეობს ფართომასშტაბიანი და მრავალკომპონენტიანი კამპანია, სახელწოდებით - „ქართული ენა გვაერთიანებს“
მოგახსენებთ, სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო პოლიტიკის თაობაზე, რომელიც მიზნად ისახავს საქართველოს ყველა მოქალაქისთვის, განურჩევლად ეთნიკური წარმომავლობისა, განვითარების და საზოგადოებრივი ცხოვრების ყველა სფეროში სრულფასოვანი მონაწილეობისთვის თანაბარუფლებიანი გარემოს და შესაძლებლობების უზრუნველყოფას.
პირველ რიგში, აღსანიშნავია, რომ გასული წელი მნიშვნელოვანი იყო, პოლიტიკის ფარგლებში დასახული ამოცანების გადასაჭრელად, სახელმწიფო სტრატეგიის შემდგომი ორწლიანი ციკლის კომპლექსური დაგეგმვის თვალსაზრისით. 2023-24 წლების სამოქმედო გეგმით 200-მდე აქტივობა განისაზღვრა, რომლის შემუშავების ღია და ინკლუზიური პროცესი დადგენილი სტანდარტების შესაბამისად წარიმართა; მათ შორის, უზრუნველყოფილი იყო ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლების მონაწილეობა, ისევე, როგორც სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ოფიციალურ ვებ-გვერდზე განთავსებული გეგმის პროექტთან დაკავშირებით, ყველა დაინტერესებული პირის მხრიდან მოსაზრების გამოხატვისა და წვლილის შეტანის შესაძლებლობა. ამასთან, გათვალისწინებულ იქნა წინა, 2021-2022 წწ. სამოქმედო გეგმის შესრულების ყოვლისმომცველი შეფასების შედეგები და გამოცდილება, ასევე, საერთაშორისო მექანიზმების ფარგლებში მიღებული რეკომენდაციები.
გასული წელი გამოირჩეოდა საერთაშორისო ანგარიშვალდებულების მიმართულებითაც იმ თვალსაზრისით, რომ ევროპის საბჭოს „ეროვნულ უმცირესობათა დაცვის ჩარჩო კონვენციის“ მონიტორინგის ფარგლებში, საქართველოში განხორციელდა მრჩეველთა კომიტეტის დამოუკიდებელ ექსპერტთა დელეგაციის ვიზიტი, რომელიც 5 წელიწადში ერთხელ იმართება, დაინტერესებული მხარეების ჩართულობაზე დაფუძნებული ანგარიშის მომზადების მიზნით.
პოლიტიკის ხუთი ურთიერთდაკავშირებული სტრატეგიული მიმართულების ფარგლებში მიღწეული შედეგების მიმოხილვას სახელმწიფო ენის პრიორიტეტით დავიწყებ, რამდენადაც, ჩვენი ეთნიკურად და კულტურულად მრავალფეროვანი საზოგადოების სრულფასოვანი ინტეგრაციის ფუნდამენტს სწორედ სახელმწიფო ენის ცოდნა წარმოადგენს. ამ მიმართულებით დღემდე არსებული გამოწვევების საპასუხოდ დაგეგმილი აქტივობების შესაბამისად, ქართული ენის სწავლების, ასევე, ხარისხიან განათლებაზე ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესების მიზნით განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან მჭიდრო თანამშრომლობით გატარებული ღონისძიებების შედეგად:
მნიშვნელოვნად გაიზარდა სახელმწიფო ენის შესწავლის შესაძლებლობები სკოლამდელი და სასკოლო განათლების დონეზე: ეტაპობრივად გაფართოვდა ორენოვანი განათლების მოდელის გეოგრაფიული არეალი; ბილინგვური პროგრამა დღეს უკვე 36 საბავშვო ბაღსა და 170-მდე სკოლაში ხორციელდება და მომავალი წლის ბოლომდე, ყველა არაქართულენოვან ბაღსა და სკოლაში დაინერგება.
ქართული ენის სწავლების და ხარისხიანი განათლების შესაძლებლობების განვითარების უზრუნველსაყოფად, წელს სხვადასხვა საგნის 4000-ზე მეტი ადგილობრივი პედაგოგი ჩაერთო სხვადასხვა პროფესიული გადამზადებისა და ქართული ენის შემსწავლელ პროგრამებში. ამასთან, ადგილზე კვალიფიციური პედაგოგიური კადრების დეფიციტის დასაძლევად, რეგიონებში მივლინებულ იქნა 146 ქართული ენის კონსულტანტ-მასწავლებელი.
სახელმწიფო ენის სწავლების ძალისხმევასთან ერთად, ეთნიკური უმცირესობების მშობლიურ ენაზე განათლების უფლება რეალიზებულია როგორც სკოლამდელ დაწესებულებებში, ასევე ყველა არაქართულენოვან სკოლასა და სექტორზე. ამავდროულად, ადგილობრივი თემის მოთხოვნის საფუძველზე, მცირერიცხოვანი ეთნიკური ჯგუფების - ოსური, ასურული, ჩეჩნური, უდიური, ხუნძური ენების სწავლება 12 სკოლაში მიმდინარეობს.
საქართველოს პრემიერ-მინისტრის ინიციატივის ფარგლებში, აქტიურად გრძელდება საგანმანათლებლო ინფრასტრუქტურის გაუმჯობესების მასშტაბური პროექტი. ქვემო ქართლის, სამცხე-ჯავახეთისა და კახეთის რეგიონებში წელს დასრულებული, მიმდინარე და დაგეგმილი პროექტების ფარგლებში, განხორციელდა არაქართულენოვანი 20 სკოლისა და 21 საბავშვო ბაღის საპროექტო-სამშენებლო-სარეაბილიტაციო სამუშაოები. პროექტი მომავალ წლებშიც გაგრძელდება, რაც გარდამტეხ როლს შეასრულებს ეთნიკური უმცირესობების განათლებაზე ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესების კუთხით.
პროფესიული განათლების ხელმისაწვდომობა, მათ შორის, ეთნიკური უმცირესობების შემდგომი დასაქმების თვალსაზრისით ერთ-ერთი პრიორიტეტული საკითხია. არაქართულენოვანი ახალგაზრდების საჭიროებების საპასუხოდ, სახელმწიფო ენის ინტეგრირებული კურსის დანერგვამ, ამ მიმართულებით ცალსახად გაზარდა მოტივაცია და წელს, ქართული ენის კურსში უკვე 289 სტუდენტი ჩაერთო. დამატებით, სხვადასხვა პროფესიის სპეციფიკის გაცნობის და ადგილზე დაუფლების შესაძლებლობას ზრდის პროფესიული უნარების საორიენტაციო და სასერთიფიკაციო კურსები, რომელიც 49 არაქართულენოვან სკოლაშია დანერგილი.
უმაღლეს განათლებაზე გამარტივებული ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფის მიზნით მოქმედ „1+4 პროგრამაში“ წელს 1500-ზე მეტი სტუდენტი ჩაერთო. ბოლო წლებში გამოვლენილი მზარდი ინტერესისა და არსებული საჭიროებების გათვალისწინებით, პროგრამის შემდგომი განვითარების მიზნით 2024 წელს დაგეგმილი შეფასებისთვის მიმდინარეობს მეთოდოლოგიისა და კვლევის ინსტრუმენტების შემუშავება.
ზრდასრული მოქალაქეების მხრიდან სახელმწიფო ენის შესწავლის მოთხოვნის საპასუხოდ, ზურაბ ჟვანიას სახელობის სახელმწიფო ადმინისტრირების სკოლის ძალისხმევა მიმართულია არსებული პროგრამების გაუმჯობესებაზე. 12 სასწავლო ცენტრში, ასევე, დისტანციური სწავლებისა და საცხოვრებელ ადგილზე 200-ზე მეტი მობილური ჯგუფის საშუალებით, ქართული ენის ცოდნის დონე 5500-მდე ბენეფიციარმა, მათ შორის საჯარო მოხელეებმა გაიუმჯობესეს.
ქართული ენის პოპულარიზაციის, შესწავლის მოტივაციის გაზრდისა და არსებულ მრავალფეროვან შესაძლებლობებზე მოსახლეობის ინფორმირების მიზნით მომზადდა და ყველა საინფორმაციო-საკომუნიკაციო მექანიზმის გამოყენებით ინტენსიურად მიმდინარეობს ფართომასშტაბიანი და მრავალკომპონენტიანი კამპანია, სახელწოდებით - „ქართული ენა გვაერთიანებს“.
აღსანიშნავია, რომ ბოლო წლებში, ზემოაღნიშნული კომპლექსური და მრავალმხრივი ძალისხმევის, მათ შორის საშეღავათო პროგრამების განხორციელების შედეგებმა მნიშვნელოვნად გაზარდა ქართული ენის აქტუალობა ფაქტობრივად ყველა არაქართულენოვან დასახლებაში. განსაკუთრებით თვალსაჩინოა მოსწავლეებსა და ახალგაზრდებში ქართული ენის შესწავლის მზარდი ინტერესი და მოტივაცია, რაც იმ ათასობით ორენოვანი ახალგაზრდის წარმატებას უკავშირდება, რომლებსაც, სახელმწიფო ენის შესწავლის შესაძლებლობებმა პიროვნული რეალიზების, საზოგადოებრივი ცხოვრების სხვადასხვა სფეროში ჩართვისა და დასაქმების პერსპექტივები გაუფართოვა. არსებული საჭიროებების გათვალისწინებით, ჩვენ უწყვეტად გავაგრძელებთ კოორდინირებულ საქმიანობას, ბევრად მასშტაბური შედეგების მისაღწევად.

Я хотела бы проинформировать вас о государственной политике гражданского равноправия и интеграции, целью которой является обеспечение равных условий и возможностей для всех граждан Грузии, независимо от этнической принадлежности.
Прежде всего, следует отметить, что прошедший год был важен для решения поставленных в рамках политики задач с точки зрения комплексного планирования очередного двухлетнего цикла государственной стратегии. План действий на 2023-2024 годы определил около 200 мероприятий, открытый и инклюзивный процесс разработки которых осуществлялся в соответствии с установленными стандартами, была обеспечена возможность всем заинтересованным сторонам высказать свое мнение и внести свой вклад в проект плана, размещенный на официальном сайте Аппарата госминистра. Кроме того, были учтены результаты и опыт комплексной оценки реализации предыдущего плана действий на 2021-2022 годы, а также рекомендации, полученные в рамках международных механизмов.
Прошлый год отличился тем, что в рамках мониторинга «Рамочной конвенции о защите национальных меньшинств» Совета Европы состоялся визит независимой экспертной делегации Консультативного комитета в Грузию.
Обзор достигнутых результатов в рамках пяти взаимосвязанных стратегических направлений политики я начну с приоритета государственного языка, поскольку знание государственного языка является основой полноценной интеграции нашего этнически и культурно разнообразного общества. В результате мероприятий, проведенных в тесном сотрудничестве с Министерством образования и науки в целях улучшения доступа к качественному образованию и преподаванию грузинского языка:
Значительно расширились возможности изучения государственного языка на дошкольном и школьном уровнях образования: постепенно расширилась география двуязычной модели обучения; Сегодня двуязычная программа реализуется в 36 детских садах и около 170 школах, а до конца следующего года она будет внедрена во всех негрузиноязычных детских садах и школах.
В целях обеспечения развития возможностей преподавания грузинского языка и качественного образования в этом году более 4000 учителей приняли участие в различных программах профессиональной подготовки и изучения грузинского языка. Кроме того, для преодоления нехватки квалифицированных педагогических кадров в регионы направлено 146 преподавателей-консультантов грузинского языка.
Наряду с усилиями по преподаванию государственного языка, право на образование на родном языке этнических меньшинств реализуется как в дошкольных учреждениях, так и во всех негрузиноязычных школах и секторах. При этом в 12 школах ведется преподавание языков малых этносов - осетинского, ассирийского, чеченского, удинского, аварского.
В рамках инициативы премьер-министра Грузии активно продолжается масштабный проект улучшения образовательной инфраструктуры. В регионах Квемо Картли, Самцхе-Джавахети и Кахети в рамках реализованных, текущих и запланированных в этом году проектов были проведены проектно-строительно-восстановительные работы 20 негрузиноязычных школ и 21 детского сада. Проект будет продолжен в ближайшие годы, что сыграет важную роль в улучшении доступа к образованию для этнических меньшинств.
Доступ к профессиональному образованию, включая дальнейшее трудоустройство представителей этнических меньшинств, является одним из приоритетных вопросов. В ответ на потребности негрузиноязычной молодежи введение интегрированного курса государственного языка определенно повысило мотивацию в этом направлении, и в этом году на курс грузинского языка уже поступило 289 студентов.
В этом году более 1500 студентов приняли участие в программе «1+4» с целью обеспечения доступа к высшему образованию. Учитывая растущий интерес и существующие потребности, разрабатывается методология и инструменты для дальнейшего развития программы.
В ответ на требование граждан изучать государственный язык, усилия Школы государственного администрирования имени Зураба Жвания направлены на совершенствование существующих программ. Благодаря 12 учебным центрам и более чем 200 мобильным группам, до 5500 бенефициаров, включая государственных служащих, улучшили свои знания грузинского языка.
В целях популяризации грузинского языка, повышения мотивации к его изучению и информирования населения о различных возможностях подготовлена и интенсивно проводится масштабная и многокомпонентная кампания под названием «Грузинский язык нас объединяет».
Следует отметить, что в последние годы результаты вышеупомянутой сложной и многогранной работы, в том числе реализации льготных программ, значительно повысили актуальность грузинского языка практически во всех негрузиноязычных населенных пунктах. Особенно заметен растущий интерес и мотивация к изучению грузинского языка среди студентов и молодежи, что связано с успехами тысяч молодых людей, для которых изучение государственного языка расширили перспективы личностной реализации в различных сферах общественной жизни. Учитывая текущие потребности, мы будем постоянно продолжать скоординированную деятельность для достижения гораздо больших результатов.