ჯამში, წელს, გამყოფი ხაზის 24 სოფლის წარმომადგენელ მოსახლეობას შევხვდით.
გრძელდებოდა მჭიდრო თანამშრომლობა სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებთან, როგორც ინდივიდუალურად, დაინტერესებულ არასამთავრობო ორგანიზაციებთან, ასევე სახელმწიფო მინისტრის აპარატთან დაარსებული ექსპერტთა საბჭოსა და ქალთა საკონსულტაციო პლატფორმის ფარგლებში. ამასთან, წელს, აღნიშნული ფორმატების შეხვედრებზე, სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივით, საპატიო სტუმრის სტატუსით მოვიწვიეთ მაღალი რანგის უცხოელი პარტნიორები, აქტუალურ საკითხებზე მსჯელობისა და გამოცდილების ურთიერთგაზიარების მიზნით, რაც მეტად სასარგებლოდ და საინტერესოდ იქნა შეფასებული.
მნიშვნელოვან პრიორიტეტად რჩებოდა სამშვიდობო პროცესში ქალთა როლისა და ჩართულობის გაძლიერება, მათ შორის „ქალებზე, მშვიდობასა და უსაფრთხოებაზე“ გაერო-ს უშიშროების საბჭოს რეზოლუციებით გათვალისწინებული ვალდებულებების შესაბამისად, როგორც სახალხო დიპლომატიის ინიციატივებში ქალთა მონაწილეობის მხარდაჭერის, ასევე - კონფლიქტის შედეგად დაზარალებული ქალების საჭიროებების გამოვლენისა და მათზე რეაგირების გზით. სხვადასხვა ფორმატში იმართებოდა ორმხრივი და მრავალმხრივი შეხვედრები ქალთა საკითხებზე მომუშავე არასამთავრობო ორგანიზაციებთან, ასევე, გამყოფ ხაზებთან მდებარე სოფლებში მცხოვრებ ქალებთან.
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურთან თანამშრომლობითა და გაერო-ს ქალთა ორგანიზაციის მხარდაჭერით, საინფორმაციო შეხვედრები ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის მონაწილეებთან თბილისსა და ზუგდიდში გავმართეთ. ნაკისრი ვალდებულებების შესაბამისად, ჩვენ ასევე ვახორციელებთ რეგულარულ აქტივობებს გამყოფი ხაზის სოფლებში ქალების ცნობიერების ამაღლების, ასევე უნარ-ჩვევების გაძლიერების კუთხით. ჯამში, წელს, გამყოფი ხაზის 24 სოფლის წარმომადგენელ მოსახლეობას შევხვდით. ამასთან, აღსანიშნავია, რომ მშვიდობის ფონდის ბენეფიციართა 43%-ს ქალები შეადგენენ.

Всего в этом году мы встретились с жителями 24 сел, прилегающих к линии оккупации. Продолжалось тесное сотрудничество с представителями гражданского общества и заинтересованными неправительственными организациями в рамках созданного при Аппарате госминистра экспертного совета и женской консультативной площадки. Кроме того, в этом году по инициативе аппарата госминистра мы пригласили в качестве почетных гостей высокопоставленных иностранных партнеров для обсуждения текущих вопросов и обмена опытом.
Усиление роли и участия женщин в мирном процессе оставалось важным приоритетом, в том числе в соответствии с обязательствами, предусмотренными резолюциями Совета Безопасности ООН «Женщины, мир и безопасность». Были проведены двусторонние и многосторонние встречи в различных форматах с неправительственными организациями, занимающимися женскими вопросами, а также с женщинами, проживающими в селах, расположенных вдоль разделительных линий.
В сотрудничестве со Службой государственной безопасности и при поддержке Женской организации ООН мы провели информационные встречи с участниками Механизма по предотвращению и реагированию на инциденты в Тбилиси и Зугдиди. В соответствии с нашими обязательствами мы также проводим регулярные мероприятия по повышению осведомленности и укреплению прав и возможностей женщин в селах, расположенных вдоль разделительной линии. Всего в этом году мы встретились с жителями 24 сел, прилегающих к линии оккупации. Кроме того, следует отметить, что 43% бенефициаров Фонда мира – женщины.