თეა ახვლედიანი: სამშვიდობო პროცესში ახალგაზრდების ჩართულობის წახალისების კუთხით წელს ჩვენ გავაფართოვეთ 2021 წელს ინიცირებული „მშვიდობის ჯილდო ახალგაზრდებისთვის
მნიშვნელოვანი სიახლეები გვაქვს სამშვიდობო პროცესში ახალგაზრდების ჩართულობის წახალისების კუთხითაც. წელს ჩვენ გავაფართოვეთ 2021 წელს ინიცირებული „მშვიდობის ჯილდო ახალგაზრდებისთვის“, რომლის ფარგლებშიც განისაზღვრა 3 ახალი თემატური ნომინაცია.
განსაკუთრებით სასიხარულოა, რომ ორ ნომინაციაში ოკუპირებული რეგიონიდან ეთნიკურად აფხაზმა მონაწილეებმა მიაღწიეს წარმატებას, რომლებიც აქტიურად არიან ჩართული მშვიდობის მშენებლობის პროცესში.
კონკურსში გამარჯვებით დამსახურებულ ჯილდოსთან ერთად, ახალგაზრდებს, ევროსაბჭოს მხარდაჭერით, შესაძლებლობა მიეცათ მონაწილეობა მიეღოთ სტრასბურგში, დემოკრატიის მსოფლიო ფორუმში, რომელიც მშვიდობის თემას ეძღვნებოდა, ხოლო გაეროს განვითარების პროგრამამ უზრუნველყო „საუკეთესო სამშვიდობო იდეის“ ნომინაციაში გამარჯვებული პროექტის დაფინანსება. მშვიდობის მშენებლობის პროცესში, მეტი ახალგაზრდის ჩართვისა და ცნობიერების ამაღლების მიზნით, წელს ჩვენ უფრო ინტენსიური გავხადეთ შეხვედრები სხვადასხვა უნივერსიტეტის სტუდენტებთან და რეგიონებში თემით დაინტერესებულ ახალგაზრდებთან.

У нас есть важные новости с точки зрения поощрения участия молодежи в мирном процессе. В этом году мы расширили инициированную в 2021 году «Премию мира для молодежи», в рамках которой были определены 3 новые тематические номинации. Особенно радует, что этнически абхазские участники из оккупированного региона, которые активно участвуют в мирном процессе, добились успеха в двух номинациях.
Наряду с наградой, молодые люди при поддержке Европейского Совета получили возможность принять участие во Всемирном форуме демократии в Страсбурге, а Программа развития ООН предоставила финансирование проекту-победителю в Номинация «Лучшая идея мира». Чтобы привлечь больше молодых людей к мирному процессу и повысить осведомленность, в этом году мы провели встречи со студентами различных университетов и молодыми людьми, интересующимися этой темой.