თეა ახვლედიანი: გრძელდება, სახელმწიფო დაფინანსებით, ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრები ახალგაზრდების უგამოცდოდ ჩარიცხვა უმაღლეს სასწავლებლებში.
სამშვიდობო ინიციატივის ფარგლებში, ასევე, გრძელდება, სახელმწიფო დაფინანსებით, ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრები ახალგაზრდების უგამოცდოდ ჩარიცხვა უმაღლეს სასწავლებლებში. წელს ამ შესაძლებლობით 235-მა სტუდენტმა ისარგებლა; ამასთან, აფხაზეთის რეგიონიდან სხვადასხვა უნივერსიტეტში დამატებით 6 ახალგაზრდა ეროვნული გამოცდებით ჩაირიცხა, ხოლო, 4 ახალგაზრდა - ცხინვალის რეგიონიდან, 1+4 პროგრამის საფუძველზე. განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან მჭიდრო თანამშრომლობით, მიმდინარეობს მუშაობა სამშვიდობო ინიციატივით გათვალისწინებული სკოლისშემდგომი მოსამზადებელი პროგრამისა და პროფესიული განათლების მიღების შესაძლებლობების შემდგომი განვითარების მიმართულებით. ამასთან, ამ პროცესში გათვალისწინებული იქნება ოკუპირებული რეგიონებიდან სტუდენტების ინტერესები, საჭიროებები და სასწავლო პროცესში ინტეგრაციის დინამიკა.
ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრები მოსახლეობისთვის ხელმისაწვდომი პროგრამებისა და სერვისების გამარტივებული, სტატუს-ნეიტრალური გზით გამოყენების შესაძლებლობების თაობაზე ინფორმაციის ერთი ფანჯრის პრინციპით შეთავაზებას ემსახურება ერთიანი საინფორმაციო პორტალი. მისი შემუშავების პროცესი დასკვნით ეტაპზეა და გაეროს განვითარების პროგრამის მხარდაჭერით მიმდინარეობს. პორტალი მომხმარებელზე მორგებული, მარტივი და ვფიქრობ საინტერესო სახელმძღვანელოა, რომელიც, მათ შორის აფხაზურ და ოსურ ენებზე იქნება ხელმისაწვდომი

Теа Ахвледиани: продолжается зачисление молодых людей, проживающих в оккупированных регионах, в вузы без экзаменов
В рамках мирной инициативы продолжается зачисление молодых людей, проживающих в оккупированных регионах, в высшие учебные заведения без экзаменов при государственном финансировании. В этом году такой возможностью воспользовались 235 студентов. Кроме того, 6 молодых людей из Абхазского региона были зачислены в различные вузы посредством государственных экзаменов, а 4 молодых человека - из Цхинвальского региона по программе 1+4. В тесном сотрудничестве с Министерством образования и науки ведется работа в направлении дальнейшего развития программы послешкольной подготовки и возможностей профессионального образования. Кроме того, в этом процессе будут учитываться интересы, потребности и динамика интеграции в образовательный процесс студентов из оккупированных регионов.
Единый информационный портал служит для предоставления информации о возможностях использования программ и услуг, доступных населению, проживающему в оккупированных регионах. Процесс его разработки находится на завершающей стадии и поддерживается Программой развития ООН. Портал представляет собой удобный, простой и, на мой взгляд, интересный справочник, который будет доступен, в том числе, на абхазском и осетинском языках.