თეა ახვლედიანი: ჯანდაცვის სფეროში მოქმედი სხვადასხვა სახელმწიფო პროგრამა ხელმისაწვდომი გახდა ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრები, ნეიტრალური პირადი ნომრით რეგისტრაციის მქონე პირებისთვის, რაც სამშვიდობო ინიციატივით ჩვენ მიერ დანერგილი მორიგი მექანიზმია.
სამშვიდობო პოლიტიკის ფარგლებში ჩვენთვის უაღრესად მნიშვნელოვანია ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრები მოსახლეობისთვის ხარისხიან, უფასო ჯანდაცვასა და განათლებაზე წვდომის ხელშეწყობა და ამ მიზნით, მუშაობის გაგრძელება შესაბამისი მექანიზმების სათანადო ფუნქციონირების და მათი შემდგომი სრულყოფის უზრუნველსაყოფად.
ჯანდაცვის კუთხით, რეფერალური სახელმწიფო პროგრამის უწყვეტ და ეფექტიან ფუნქციონირებასთან ერთად, გრძელდება აფხაზეთის რეგიონის დახმარება სათანადო მედიკამენტებითა და ვაქცინებით. სიახლეს რაც წარმოადგენს - წელს, ჯანდაცვის სამინისტროსთან მჭიდრო თანამშრომლობით, ცვლილებები განხორციელდა საქართველოს მთავრობის 3 დადგენილებაში, რის შედეგადაც ჯანდაცვის სფეროში მოქმედი სხვადასხვა სახელმწიფო პროგრამა, იქნება ეს ც-ჰეპატიტის, დიალიზის, ბავშვთა ონკო-ჰემატოლოგიური მომსახურების, დიაბეტის თუ სხვა მნიშვნელოვანი მიმართულებით, ხელმისაწვდომი გახდა ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრები, ნეიტრალური პირადი ნომრით რეგისტრაციის მქონე პირებისთვის, რაც სამშვიდობო ინიციატივით ჩვენს მიერ დანერგილი მორიგი მექანიზმია

Теа Ахвледиани: Различные государственные программы, действующие в сфере здравоохранения, стали доступны лицам, проживающим в оккупированных регионах и зарегистрированным под нейтральным персональным номером, что является еще одним механизмом, введенным нами в рамках мирной инициативы.
В рамках мирной политики нам крайне важно способствовать доступу к качественному, бесплатному здравоохранению и образованию для населения, проживающего в оккупированных регионах. С этой целью будет продолжена работа по обеспечению надлежащего функционирования соответствующих механизмов и их дальнейшему совершенствованию.
В сфере здравоохранения, наряду с постоянным и эффективным функционированием реферальной государственной программы, продолжается помощь Абхазии соответствующими лекарствами и вакцинами. В этом году в тесном сотрудничестве с Министерством здравоохранения были внесены изменения в 3 постановления правительства Грузии, в результате чего различные государственные программы, действующие в сфере здравоохранения, будь то гепатит С, диализ, детская онкология, гематологические услуги, диабет или другие важные направления стали доступны лицам, проживающим в оккупированных регионах.