საგანგაშოა, როდესაც უკანონო ოკუპაციის სასტიკი სახე ვლინდება ადამიანის ფუნდამენტური უფლების - სიცოცხლის ხელყოფასა და დამნაშავე პირთა დაუსჯელობაში.
მნიშვნელოვან გამოწვევას წარმოადგენს საოკუპაციო ძალის მხრიდან ადამიანის უსაფრთხოების და თავისუფლების უგულებელყოფა, მათ შორის, საქართველოს მოქალაქეების უკანონო დაკავებებისა და პატიმრობაში დატოვების სახით. სოხუმისა და ცხინვალის ციხეებში უკანონო პატიმრობაში ამჟამად საქართველოს 9 მოქალაქე იმყოფება.
ყოველივე აღნიშნულთან ერთად, განსაკუთრებით საგანგაშოა, როდესაც უკანონო ოკუპაციის სასტიკი სახე ვლინდება ადამიანის ფუნდამენტური უფლების - სიცოცხლის ხელყოფასა და დამნაშავე პირთა დაუსჯელობაში. 6 ნოემბერს, საოკუპაციო ძალის წარმომადგენლების მიერ თამაზ გინტურის მკვლელობის უმძიმესი ფაქტი გახლდათ სწორედ უკანონო ოკუპაციის კიდევ ერთი შემზარავი გამოვლინება.
მსურს ხაზი გავუსვა, რომ საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებების და თავისუფლებების დარღვევებსა და სიცოცხლის ფუნდამენტური უფლების ხელყოფაზე სრული პასუხისმგებლობა ეკისრება რუსეთის საოკუპაციო ძალას, რაც უკვე სამართლებრივადაც განმტკიცებულია ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს 2021 წლის გადაწყვეტილებით.
ჩვენი მხრივ, საქართველოს ყველა შესაბამისი სახელმწიფო უწყება, კომპეტენციის ფარგლებში და საერთაშორისო პარტნიორებთან მჭიდრო კოორდინაციით, ვახორციელებთ ერთობლივ ძალისხმევას ყველა ხელთ არსებული ფორმალური თუ არაფორმალური ინსტრუმენტის გამოყენებით, უკანონოდ დაკავებული საქართველოს მოქალაქეების ჰუმანიტარულ ჭრილში უმოკლეს ვადაში გათავისუფლების და ჩვენი მოქალაქეების მკვლელობაზე პასუხისმგებელი პირების დასჯის უზრუნველსაყოფად.
აქვე მსურს გამოვეხმაურო ოკუპირებული გალის რაიონში თემურ კარბაიას მკვლელობის ფაქტს, რომელსაც მოჰყვა შეუსაბამო განცხადებები თუ სპეკულაციები საქართველოს მთავრობის წარმომადგენლების არასათანადო რეაგირებასთან დაკავშირებით. პირველ რიგში, მინდა მივუსამძიმრო ოჯახს და აქვე, ხაზგასმით აღვნიშნო, რომ სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის მიერ დაუყოვნებლივ მოხდა ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ეგიდით მოქმედი ცხელი ხაზის გააქტიურება, შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ კი აღძრულია სისხლის სამართლის საქმე 108-ე განზრახ მკვლელობის მუხლით და დაწყებულია გამოძიება. შესაბამისი კომპეტენტური უწყებების მიერ გრძელდება დამატებითი ინფორმაციის მოძიება მომხდართან დაკავშირებით. მიმდინარე უკანონო ოკუპაცია და მისი ყოველდღიური უმძიმესი შედეგები არის ჩვენი ქვეყნის ერთ-ერთი უმთავრესი გამოწვევა, რომელსაც საჭიროა დავუპირისპირდეთ ერთიანი ძალისხმევით და საერთო საზოგადოებრივი კონსოლიდაციით, ჩვენს საერთაშორისო პარტნიორებთან მჭიდრო კოორდინაციისა და თანამშრომლობის საფუძველზე.
სახელმწიფო მინისტრის აპარატი, აქტიურად არის ჩართული ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებებში, რომელიც რუსეთ-საქართველოს კონფლიქტის შედეგებთან გამკლავების უმთავრესი პლატფორმაა, ასევე, ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების ერგნეთის მექანიზმის რეგულარულ შეხვედრებში, სადაც საქართველოს დელეგაციის მიერ მთელი სიმწვავით დგება და განიხილება ოკუპირებულ რეგიონებში ადამიანის უფლებების მდგომარეობასთან, უსაფრთხოებისა და ჰუმანიტარულ ვითარებასთან დაკავშირებული ყველა საკითხი, მათ შორის, დევნილთა საკუთარ სახლებში უსაფრთხო და ღირსეული დაბრუნების აუცილებლობა. ამასთან, საერთაშორისო პარტნიორებთან და შესაბამის სახელმწიფო უწყებებთან ერთად, ვაგრძელებთ ძალისხმევას გალის მიმართულებით IPRM-ის შეხვედრების - ფუნდამენტური პრინციპების შესაბამისად, ყოველგვარი წინაპირობის გარეშე აღდგენის უზრუნველსაყოფად.

Теа Ахвледиани: Вызывает тревогу, когда незаконная оккупация проявляется в нарушении фундаментального права человека на жизнь и безнаказанности виновных
Вызывает тревогу, когда незаконная оккупация проявляется в нарушении фундаментального права человека на жизнь и безнаказанности виновных.
Важной проблемой является пренебрежение безопасностью и свободой людей со стороны оккупационных сил, включая незаконные задержания граждан Грузии. В настоящее время в тюрьмах Сухуми и Цхинвали незаконно содержатся девять граждан Грузии.
Вызывает тревогу, когда незаконная оккупация проявляется в нарушении фундаментального права человека на жизнь и безнаказанности виновных. Еще одним ужасающим проявлением незаконной оккупации стал 6 ноября тяжелейший факт убийства Тамаза Гинтури представителями оккупационных сил.
Я хотела бы подчеркнуть, что Россия несет полную ответственность за нарушения прав человека на оккупированных территориях Грузии, что уже юридически подтверждено решением Европейского суда по правам человека от 2021 года. С нашей стороны, все соответствующие государственные органы Грузии в пределах компетенции и в тесной координации с международными партнерами прилагают все усилия, используя доступные формальные и неформальные инструменты, чтобы обеспечить скорейшее освобождение незаконно удерживаемых граждан Грузии и наказание виновных в убийстве наших граждан.
Я хотела бы отреагировать на факт убийства Темура Карбая в оккупированном Гальском районе, за которым последовали неуместные заявления и предположения относительно неадекватной реакции представителей правительства Грузии. Прежде всего, я хотела бы выразить соболезнования семье и подчеркнуть, что Служба государственной безопасности немедленно активировала горячую линию, действующую под эгидой Миссии наблюдателей ЕС, а МВД возбудило уголовное дело по статье 108 «Умышленное убийство» и начало расследование. Соответствующие компетентные органы продолжают поиск дополнительной информации об инциденте. Продолжающаяся оккупация и ее ежедневные последствия являются одним из главных вызовов нашей страны, с которыми нам необходимо справиться совместными усилиями, на основе тесной координации и сотрудничества с нашими международными партнерами.
Аппарат госминистра активно участвует в Женевских международных переговорах, которые являются основной площадкой для преодоления последствий российско-грузинского конфликта. Также Аппарат принемает участие в заседаниях механизма по предотвращению и реагированию на инциденты в Эргнети, где грузинской делегацией поднимаются все вопросы, связанные с ситуацией с правами человека, безопасностью и гуманитарной ситуацией в оккупированных регионах, включая необходимость безопасного и достойного возвращения ВПЛ в свои дома. Наряду с этим, вместе с международными партнерами и соответствующими государственными ведомствами мы продолжаем усилия по обеспечению возобновления встреч МПРИ в Гали без каких-либо предварительных условий.