ქალაქ სტამბოლში უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა მოძიების საკითხებზე წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის ეგიდით მოქმედი, ქართველი და აფხაზი მონაწილეებისაგან შემდგარი საკოორდინაციო მექანიზმის მე-15 შეხვედრა გაიმართა
22 დეკემბერი 2023
20 დეკემბერს, ქ. სტამბოლში გაიმართა ქართველი და აფხაზი მონაწილეებისაგან შემდგარი საკოორდინაციო მექანიზმის მე-15 შეხვედრა, რომლის მიზანია აფხაზეთში 1992-93 წლების შეიარაღებული მოქმედებების შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგული პირების მოძიება და ხვედრის დადგენა. შეხვედრას, როგორც ნეიტრალური შუამავალი, წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტი (ICRC) თავმჯდომარეობდა.
ამ დრომდე, საკოორდინაციო მექანიზმის მუშაობის შედეგად 526 ადამიანის ნეშტი იქნა ნაპოვნი და ექსჰუმირებული. მათგან 273-ია ამოცნობილი და გადაეცათ ოჯახებს სათანადო პატივით დასაკრძალად. აღნიშნული შესაძლებელი გახდა მიმდინარე, მკაფიოდ ჰუმანიტარული პროცესის მონაწილეების ერთობლივი ძალისხმევით და აქტიური ჩართულობით.
შეხვედრაზე, გაუჩინარებული ადამიანების ადგილსამყოფლის გარკვევაში მიღწეული შედეგების გარდა, ყურადღება გამახვილდა სამარხების შესახებ შემდგომი ინფორმაციის მოძიების აუცილებლობასა და ამოცნობის პროცესთან დაკავშირებულ გამოწვევებზე.
მონაწილეებმა გაცვალეს მათ ხელთ არსებული დამუშავებული ინფორმაცია, რომელიც ხელს შეუწყობს შემდგომი მოძიებისა და იდენტიფიცირების პროცესს. საკოორდინაციო მექანიზმის ფარგლებში დღემდე 1870 ადამიანი უგზო-უკვლოდ დაკარგულად მიიჩნევა, მათი ოჯახები მოუთმენლად ელიან კონკრეტულ პასუხს და მრავალწლიანი გაურკვევლობის დასრულებას.
შეხვედრის მონაწილეები შეთანხმდნენ პრაქტიკული ნაბიჯების თაობაზე, რათა უფრო მეტი ძალისხმევით შეგროვდეს და გაიცვალოს ინფორმაცია და, შესაბამისად, უფრო სწრაფი ტემპით წარიმართოს უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა მოძიების პროცესი.
აფხაზეთში 1992-93 წლების შეიარაღებული მოქმედებების შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგული პირების მოძიების საკითხებზე მომუშავე საკოორდინაციო მექანიზმი 2010 წელს შეიქმნა ICRC-ის ეგიდით. მონაწილეთა შორის არსებული სრულიად ჰუმანიტარული დიალოგი და საკოორდინაციო მექანიზმში მათი მუდმივი ჩართულობა გადამწყვეტია უგზო-უკვლოდ დაკარგული პირების ბედისა და ადგილსამყოფლის დადგენისთვის. გარდა დიალოგისა, მოძიებისა და ამოცნობის, ასევე ოჯახების მხარდაჭერის პროცესში ყველა მონაწილის აქტიურ ჩართულობას განსაკუთრებული მნიშვნელობა აქვს პროცესის შემდგომი ეფექტურობისა და მდგრადობის უზრუნველსაყოფად.

20 декабря в Стамбуле состоялось 15-е заседание координационного механизма в составе грузинских и абхазских участников, целью которого является поиск и определение судьбы лиц, пропавших без вести в результате вооруженных действий в Абхазии в 1992-93 годах. Встреча проходила под председательством Международного комитета Красного Креста (ICRC) в качестве нейтрального посредника.
На сегодняшний день в результате работы координационного механизма обнаружено и эксгумировано 526 человеческих останков. 273 из них идентифицированы и переданы семьям для надлежащего захоронения. Это стало возможным благодаря совместным усилиям и активному участию всех участников текущего процесса.
На встрече внимание также было сосредоточено на необходимости поиска дополнительной информации о предполагаемых местах захоронения и проблемах, связанных с процессом идентификации.
Участники обменялись имеющейся у них информацией, которая облегчит дальнейший процесс поиска и идентификации. На сегодняшний день пропавшими без вести считаются 1870 человек, их семьи с нетерпением ждут конкретного ответа и окончания многолетней неопределенности.
Участники встречи договорились о дальнейших шагах по активизации усилий по сбору и обмену информацией и ускорению процесса поиска пропавших без вести.
В 2010 году под эгидой МККК был создан координационный механизм, работающий по вопросам поиска лиц, пропавших без вести в результате вооруженных действий 1992-93 годов в Абхазии. Диалог между участниками и их постоянное участие в координационном механизме имеют решающее значение для определения судьбы и местонахождения пропавших без вести. Помимо диалога и процесса поиска пропавших без вести, для обеспечения последующей эффективности и устойчивости програмы, особое значение имеет активное вовлечение всех участников в процесс поддержки семей.