სახელმწიფო მინისტრობის კანდიდატი თეა ახვლედიანი: გვაქვს ურყევი მზაობა, ჩვენს აფხაზ და ოს თანამემამულეებს შევთავაზოთ უკეთესი მომავლის პერსპექტივა; დარწმუნებული ვარ, რომ მშვიდობა, განვითარება და ევროპული მომავალი, ყველა ჩვენგანის განუხრელი არჩევანია
მთავრობის განსაკუთრებული ზრუნვის საგნად კვლავ დარჩება გამყოფი ხაზების სიახლოვეს მცხოვრები მოსახლეობის საჭიროებებზე რეაგირება და მათი მხარდაჭერის მიზნით ინფრასტრუქტურული, სოციალურ-ეკონომიკური, საგანმანათლებლო და სხვა ღონისძიებების განხორციელება.
წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის მხარდაჭერით გაგრძელდება მუშაობა 90-იანი წლების შეიარაღებული მოქმედებებისა და 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგული პირების მოძიების სახელმწიფო პროგრამის ეფექტიანობის გაზრდის მიმართულებით, რათა შეძლებისდაგვარად მეტ ადამიანს დავუბრუნოთ პასუხი მათი გაუჩინარებული ოჯახის წევრის ხვედრის თაობაზე.
რა თქმა უნდა, აქტიურად გაგრძელდება გასულ წლებში ერთიანი სამთავრობო გუნდით წამოწყებული ყველა ინიციატივა; ამასთან, ხაზგასასმელია, რომ ჩვენი ხედვა ახალი სამოქმედო გეგმების შემუშავებისა თუ სტრატეგიების ადაპტაციის პროცესში ითვალისწინებს სწრაფად ცვალებად რეალობას, ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები მოსახლეობის საუკეთესო ინტერესებსა და მიმდინარე საჭიროებებს, იმ მიზნით, რომ კიდევ უფრო ქმედითი, შედეგზე- ორიენტირებული და ოპტიმალურ გზები გამოვნახოთ ახალი შესაძლებლობების განვითარებისთვის.
გვაქვს ურყევი მზაობა, ჩვენს აფხაზ და ოს თანამემამულეებს შევთავაზოთ უკეთესი მომავლის პერსპექტივა; დარწმუნებული ვარ, რომ მშვიდობა, განვითარება და ევროპული მომავალი, ყველა ჩვენგანის განუხრელი არჩევანია.

Предметом особой заботы правительства останется реагирование на нужды населения, проживающего вблизи разделительных линий, и реализация инфраструктурных, социально-экономических, образовательных и других программ по его поддержке.
При поддержке Международного Комитета Красного Креста будет продолжена работа в направлении повышения эффективности государственной программы по поиску лиц, пропавших без вести в результате вооруженных действий 90-х годов и российско-грузинской войны 2008 года, чтобы дать как можно большему количеству людей ответы о судьбе пропавшего члена их семьи.
Разумеется, все начатые в последние годы инициативы будут активно продолжены. Кроме того, следует подчеркнуть, что в процессе разработки новых планов действий или стратегий учитываются интересы и текущие потребности населения, проживающего на оккупированных территориях, с целью поиска еще более эффективных, ориентированных на результат и оптимальных способов развития новых возможностей.
У нас есть непоколебимая готовность предложить нашим абхазским и осетинским соотечественникам лучшую перспективу на будущее; Я убеждена, что мир, развитие и европейское будущее – это выбор каждого из нас.