ახლა, მოგახსენებთ, ჩვენ ქვეყანაში მცხოვრები ეთნიკური უმცირესობების მიმართ მოქმედ სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო პოლიტიკის თაობაზე, რომელიც მიზნად ისახავს საქართველოს ყველა მოქალაქისთვის, მიუხედავად მისი ეთნიკური კუთვნილებისა, განვითარების და საზოგადოებრივი ცხოვრების ყველა სფეროში სრულფასოვანი მონაწილეობისთვის, თანაბარუფლებიანი გარემოსა და შესაძლებლობების უზრუნველყოფას. ამ მიმართულებით დასახული ამოცანები, ორიენტირებულია ერთიანი, მრავალკულტურული საზოგადოების განმტკიცებაზე, რომლის თითოეული წევრი თანასწორია. აღნიშნული პოლიტიკის ძირითად მექანიზმს წარმოადგენს სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის ათწლიანი სახელმწიფო სტრატეგია, რომლის ფარგლებში დასახული მიზნების მიმოხილვას, სახელმწიფო ენის პრიორიტეტით დავიწყებ.
სახელმწიფო ენის ცოდნა განიხილება, როგორც პიროვნული და პროფესიული განვითარებისთვის თანაბარი შესაძლებლობების უზრუნველყოფის, სრულფასოვანი სამოქალაქო და პოლიტიკური მონაწილეობის, სხვადასხვა ეთნოსს შორის კომუნიკაციის უზრუნველყოფის და კულტურის გაზიარების წინაპირობა, შესაბამისად - ჩვენი ეთნიკურად მრავალფეროვანი საზოგადოების სრულფასოვანი ინტეგრაციის ფუნდამენტს წარმოადგენს.
ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებით მჭიდროდ დასახლებულ რეგიონებში, ქართული ენის ცოდნის კუთხით დღემდე არსებული გამოწვევების საპასუხოდ განსაზღვრული ამოცანები, მიმართულია სახელმწიფო ენის პოპულარიზაციისა და ცოდნის დონის ამაღლებისკენ, ისევე როგორც ხარისხიან განათლებაზე ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესებისკენ. დაგეგმილი კომპლექსური ღონისძიებები ითვალისწინებს არსებული მიდგომების, ასევე სასწავლო რესურსების ხარისხის გაუმჯობესებასა და შესაბამისი კვალიფიკაციის პედაგოგებით უზრუნველყოფას. ქართული ენის შესწავლის შესაძლებლობების გაზრდის მიზნით, ორენოვანი განათლების მოდელი - ბილინგვური პროგრამა, 2024 წლის ბოლომდე, ყველა არაქართულენოვან ბაღსა და სკოლაში დაინერგება. ჩვენი სტრატეგიული ხედვის რეალიზების შედეგად, 2030 წლისთვის ყველა არაქართულენოვანი სკოლის კურსდამთავრებულების სრულ უმრავლესობას ეცოდინება ქართული ენა.
ქართული ენის სწავლების ძალისხმევასთან ერთად, კვლავაც მხარდაჭერილი იქნება ეთნიკური უმცირესობების მშობლიური ენების სწავლება, მათ შორის, მცირერიცხოვანი ეთნოსებისთვის - ადგილობრივი თემის მოთხოვნის საფუძველზე.
ხარისხიანი უმაღლესი განათლების მიღების შესაძლებლობების განვითარების და ეფექტიანობის ამაღლების მიზნით, განხორციელდება 1+4 პროგრამის ადაპტაცია, არსებული საჭიროებების და პროგრამის კომპლექსური კვლევის შედეგების გათვალისწინებით. გაგრძელდება პროფესიულ განათლებაში ჩართულობის ხელშეწყობა ქართული ენის პროგრამების შეთავაზებისა და არაქართულენოვან სკოლებში პროფესიული უნარების კურსების დანერგვის გზით.
განათლებაზე ხელმისაწვდომობის თვალსაზრისით გარდამტეხ როლს შეასრულებს საგანმანათლებლო ინფრასტრუქტურის გაუმჯობესების მასშტაბური პროექტი. ქვემო ქართლის, სამცხე-ჯავახეთისა და კახეთის რეგიონებში, გასულ წელს დასრულდა 20-ზე მეტი პროექტი, მიმდინარე წელს კი დაგეგმილია 14 საბავშვო ბაღისა და 13 საჯარო სკოლის სამშენებლო/სარეაბილიტაციო სამუშაოები.

Теа Ахвледиани: В регионах проживания представителей этнических меньшинств задачи направлены на преодоление существующих проблем в области знания грузинского языка и повышение уровня знаний
5 February 2024
Сейчас я хотела бы проинформировать вас о государственной политике гражданского равноправия и интеграции, применимой к этническим меньшинствам, проживающим в нашей стране, целью которой является обеспечение равных условий и возможностей для всех граждан Грузии, независимо от их этнической принадлежности, для полноценного участия во всех сферах развития и общественной жизни. Задачи, поставленные в этом направлении, ориентированы на укрепление единого, мультикультурного общества, каждый член которого равноправен. Основным механизмом указанной политики является десятилетняя государственная стратегия гражданского равноправия и интеграции.
Знание государственного языка рассматривается как необходимое условие обеспечения равных возможностей для личностного и профессионального развития, полноценного гражданского и политического участия, обеспечения общения между различными этническими группами и обмена культурой.
В регионах проживания представителей этнических меньшинств задачи направлены на преодоление существующих проблем в области знания грузинского языка и повышение уровня знаний, а также улучшение доступа к качественному образованию. Запланированные комплексные меры предусматривают повышение качества существующих подходов, а также образовательных ресурсов и обеспечение квалифицированными преподавателями. В целях расширения возможностей изучения грузинского языка к концу 2024 года во всех негрузиноязычных детских садах и школах будет внедрена двуязычная модель образования. В результате реализации нашего стратегического видения к 2030 году большинство выпускников всех негрузиноязычных школ будут знать грузинский язык. Наряду с усилиями по преподаванию грузинского языка, продолжится поддержка преподавания родных языков национальных меньшинств, в том числе для малых этнических групп.
В целях развития возможностей получения качественного высшего образования и повышения его эффективности будет проведена адаптация программы «1+4» с учетом существующих потребностей и результатов комплексного исследования программы. Участие в профессиональном образовании будет и дальше поощряться путем предложения программ грузинского языка и введения курсов профессиональной подготовки в негрузиноязычных школах.
Масштабный проект по улучшению образовательной инфраструктуры будет иметь большое значение для улучшения доступа к образованию. В регионах Квемо Картли, Самцхе-Джавахети и Кахети в прошлом году было завершено более 20 проектов, а в этом году запланированы работы по строительству/восстановлению 14 детских садов и 13 государственных школ.