ჩვენ მიერ, ეთნიკური უმცირესობების სამოქალაქო და პოლიტიკური მონაწილეობის გაუმჯობესებისაკენ მიმართული ნაბიჯები, უფრო მაღალ სტანდარტებზე იქნება ორიენტირებული. განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმობა არსებული საკონსულტაციო მექანიზმების ეფექტიანობის გაძლიერებას, ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესებას, აქტუალურ საკითხებზე ცნობიერების ამაღლებას, დეზინფორმაციის პრევენციის ღონისძიებებსა და საარჩევნო უფლების ეფექტიანი რეალიზების ხელშეწყობას.
პრიორიტეტულად განვიხილავთ ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებული რეგიონების მოსახლეობის სოციალური და ეკონომიკური ინტეგრაციის საკითხებს. ამ მიზნით ძალისხმევა მიემართება სახელმწიფო პროგრამებსა და სერვისებზე ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესებაზე, ისევე როგორც - ინფრასტრუქტურული პროექტების განხორციელებაზე, სამეწარმეო უნარების განვითარებასა და დასაქმებაზე. საპილოტე რეჟიმში დაიწყება ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი ახალგაზრდებისთვის სპეციალურად შემუშავებული „1+4 სტაჟირების პროგრამის“ ახალი მოდელის დანერგვა.
გაგრძელდება კულტურათაშორისი დიალოგის სტრატეგიული ამოცანების განხორციელება, რომელიც მიმართულია კულტურული მრავალფეროვნების წარმოჩენის, გაზიარებისა და განვითარებისკენ, მათ შორის კულტურულ-საგანმანათლებლო-სპორტული ღონისძიების მხარდაჭერის გზით.
აღსანიშნავია, რომ 2024 წელს დაგეგმილი გვაქვს კომპლექსური თემატური კვლევების ჩატარება სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პოლიტიკის ზეგავლენისა და იმპლემენტაციის პროცესის შეფასების მიზნით. მიმდინარე წელს, ასევე, განხორციელდება სტრატეგიის პირველი შუალედური შეფასება, რომლის ფარგლებში გაიზომება მიღწეული პროგრესი, რაც მნიშვნელოვანი რესურსი იქნება, მტკიცებულებებზე დაფუძნებული შემდგომი გადაწყვეტილებების მიღებისა და საქმიანობის ეფექტიანად წარმართვის თვალსაზრისით.
პატივცემულო დეპუტატებო, ვაცნობიერებთ რა ჩვენ წინაშე მდგარ ამოცანებს, მე და ჩემს გუნდს კარგად გვაქვს გააზრებული იმ პასუხისმგებლობის ხარისხი, რაც ჩემი ხელახალი დამტკიცების შემთხვევაში ქვეყნის წინაშე დამეკისრება. ვაცხადებთ სრულ მზაობას, ფართო ინკლუზიური თანამშრომლობისთვის.

Наши шаги по улучшению гражданского и политического участия этнических меньшинств будут сосредоточены на более высоких стандартах. Особое внимание будет уделено повышению эффективности существующих механизмов, улучшению доступа к информации, повышению осведомленности о текущих проблемах и мерам по предотвращению дезинформации.
В качестве приоритета мы будем рассматривать вопросы социальной и экономической интеграции этнических меньшинств. С этой целью прилагаются усилия по улучшению доступа к государственным программам и услугам, а также реализации инфраструктурных проектов, развитию предпринимательских навыков у населения. В пилотном режиме будет запущена новая модель программы стажировок «1+4», специально разработанная для молодежи.
Будет продолжена реализация стратегических задач межкультурного диалога, направленных на обмен и развитие культурного разнообразия, в том числе посредством поддержки культурно-просветительских и спортивных мероприятий.
В 2024 году мы планируем провести комплексные тематические исследования с целью оценки процесса реализации политики гражданского равноправия и интеграции. В этом году также будет проведена первая промежуточная оценка стратегии, в рамках которой будет измерен достигнутый прогресс, что станет важным ресурсом с точки зрения принятия дальнейших решений на основе фактических данных.
Уважаемые депутаты, мы осознаем стоящие перед нами задачи, я и моя команда прекрасно осознаем степень ответственности, которую я буду нести перед страной в случае моего повторного назначения. Заявляем о полной готовности к сотрудничеству.