"იმის თქმა, რომ საქართველოში ეთნიკური უმცირესობის წარმომადგენლებს უწევთ საფასურის გადახდა სახელმწიფო ენის შესწავლის მიზნით - ეს არის მცდარი, არის სიცრუე" - ამის შესახებ შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრობის კანდიდატმა თეა ახვლედიანმა საკანონმდებლო ორგანოში, კომიტეტების გაერთიანებულ სხდომაზე განაცხადა.
"რაც შეეხება ქართული ენის სწავლებას, აქაც მინდა საზოგადოებას განვუმარტო, რომ გამორჩეულად, გამოყოფილად იმის თქმა, რომ საქართველოში ეთნიკური უმცირესობის წარმომადგენლებს უწევთ საფასურის გადახდა სახელმწიფო ენის შესწავლის მიზნით, ეს არის მცდარი, არის სიცრუე - ჩვენ სამი წლის განმავლობაში, რაც მე მინისტრი ვარ, სხვადასხვა ფორმატში, მათ შორის საჯაროდაც, ძალიან სიღრმისეულად ვმსჯელობთ იმ შესაძლებლობებზე, რომლებსაც სახელმწიფო უზრუნველყოფს ეთნიკური უმცირესობის წარმომადგენლებისთვის განათლების თითოეულ საფეხურზე, დაწყებული სკოლამდელი განათლებიდან, საშუალო განათლების დონეზე, პროფესიულ თუ უმაღლეს სასწავლებლებში და არაფორმალურ განათლებაში. რა თქმა უნდა, ეს შესაძლებლობები არის სრულიად უფასო და ძალიან მრავალფეროვანი. იმ მიზნით, რომ საზოგადოებისთვის განგვემარტა აღნიშნულის თაობაზე, სახელმწიფო მინისტრის აპარატმა, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან თანამშრომლობით, აწარმოა ფართომასშტაბიანი საინფორმაციო კამპანია: „ქართული ენა გვაერთიანებს - ისწავლე ქართული“ სწორედ იმისთვის, რომ თითოეულ ადამიანს სიღრმისეულად ჰქონოდა ინფორმაცია იმ შესაძლებლობების თაობაზე, რომელთაც ჩვენ ვთავაზობთ ჩვენი ქვეყნის არაქართულენოვან თანამოქალაქეებს. „1+4 პროგრამა“ ჩვენს სომხურენოვან და აზერბაიჯანულენოვან თანამოქალაქეებს აძლევს უმაღლეს სასწავლებელში განათლების მიღების მიზნით, ქართული ენის შესწავლის ერთწლიან უფასო პროგრამაში ჩარიცხვის შესაძლებლობას. სწორედ ამიტომ, ეს პროგრამა ძალიან პოპულარული გახდა, მის მიმართ ინტერესი მზარდია, რაც სასიხარულოა. ჩვენ ვიცით არსებული გამოწვევების თაობაზეც, მაგალითად ის, რომ გაზრდილი ინტერესის და საჭიროებიდან გამომდინარე მიჩნეულია, რომ მოთხოვნა არის მზარდი და უფრო დიდი. სწორედ ამიტომ, მე ხაზი გავუსვი, რომ განათლების სამინისტროსთან ერთად, ერთიანი მიდგომით, ვამუშავებთ იმ პრინციპებს, თუ როგორ შეიძლება მოხდეს ამ პროგრამის საუკეთესო ადაპტაცია, არსებულ საჭიროებებთან მაქსიმალურად მორგების მიზნით. დაწყებულია კომპლექსური კვლევა, რომლის დასრულებისთანავე, კვლევის შედეგების გათვალისწინებით, პროგრამა იქნება ადაპტირებული ჩვენი არაქართულენოვანი ახალგაზრდების სასარგებლოდ იმისთვის, რომ თითოეულ მათგანს მიეცეს ის შესაძლებლობა, რომელსაც ის ელოდება. მანამდე კი, თუ ვინმეს არ აქვს ამ პროგრამაში ჩარიცხვის შესაძლებლობა, არსებობს არაერთი ალტერნატიული, უფასო შესაძლებლობა, იმისათვის რომ ახალგაზრდებმა შეისწავლონ ქართული ენა," - განაცხადა თეა ახვლედიანმა.

«Говорить, что представители этнических меньшинств в Грузии должны платить за изучение государственного языка –неправильно. Это ложь» - об этом на совместном заседании комитетов законодательного органа заявила кандидат на пост госминистра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани.
«Что касается преподавания грузинского языка, я хотела бы объяснить собравшимся, что говорить, что представители этнических меньшинств в Грузии должны платить за изучение государственного языка – это неправильно, это ложь. За три года моего пребывания на посту министра мы много обсуждали в разных форматах, в том числе публично, возможности, которые государство предоставляет представителям этнических меньшинств на каждом уровне образования, начиная с дошкольного. Разумеется, эти возможности совершенно бесплатны и весьма разнообразны. Чтобы донести до общественности вышеизложенное, аппарат госминистра в сотрудничестве с Министерством образования и науки развернул масштабную информационную кампанию: «Грузинский язык нас объединяет – учите грузинский», чтобы каждый человек имел подробную информацию о возможностях, которые мы предлагаем негрузиноязычным гражданам нашей страны. Программа «1+4» дает нашим армяноязычным и азербайджаноязычным соотечественникам возможность записаться на годичную бесплатную программу изучения грузинского языка с целью получения высшего образования. Именно поэтому эта программа стала очень популярной, интерес к ней растет, что радует. Мы также знаем о существующих проблемах, например, о том, что спрос в связи с возросшим интересом и потребностями увеличивается. Именно поэтому, вместе с Министерством образования, используя единый подход, мы прорабатываем принципы того, как эту программу можно максимально адаптировать к существующим потребностям. Начато комплексное исследование, по завершению которого, с учетом результатов, программа будет адаптирована в интересах нашей негрузиноязычной молодежи, чтобы дать каждому из них ту возможность, которую они ждут. До тех пор, если у кого-то нет возможности записаться на эту программу, существует ряд альтернативных бесплатных возможностей для молодых людей выучить грузинский язык», - заявила Теа Ахвледиани.