თეა ახვლედიანმა საქართველოში ნორვეგიის სამეფოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩთან ბერგლიოტ ჰოვლანდთან გაცნობითი შეხვედრა გამართა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა საქართველოში ნორვეგიის სამეფოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩთან ბერგლიოტ ჰოვლანდთან გაცნობითი შეხვედრა გამართა.
თეა ახვლედიანმა ელჩს მადლობა გადაუხადა ნორვეგიის სამეფოს მიერ საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის, ასევე შერიგების და ჩართულობის პოლიტიკის მხარდაჭერისთვის.
სახელმწიფო მინისტრმა უცხოელ დიპლომატს გააცნო სახელმწიფო მინისტრის აპარატის კომპეტენციაში შემავალი ორივე მიმართულების - როგორც შერიგებისა და ჩართულობის, ისე სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პოლიტიკების პრიორიტეტები, მიღწეული შედეგები და სამომავლო ხედვები.
თეა ახვლედიანმა მიმოიხილა შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის განხორციელების მიმდინარეობა, მიღწეული შედეგები და სამომავლო ხედვები, რაც კონფლიქტის შედეგად დაზარალებული მოსახლეობის სოციალურ-ეკონომიკური პირობების გაუმჯობესებასა და ხელოვნურად გაყოფილ საზოგადოებას შორის საერთო ინტერესებზე დაფუძნებული თანამშრომლობის და ნდობის აღდგენის გაღრმავებას ისახავს მიზნად.
სახელმწიფო მინისტრმა ელჩს გააცნო საქართველოს მთავრობის მიერ დამტკიცებული 2021-2030წწ. სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიის პრიორიტეტები, მიზნები და ამოცანები, ასევე აღნიშნული პოლიტიკის ფარგლებში მიღწეული შედეგები და სამომავლო გეგმები.
ნორვეგიის სამეფოს ელჩმა კიდევ ერთხელ დაადასტურა ნორვეგიის მტკიცე პოზიცია საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის მიმართ.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия провела ознакомительную встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Королевства Норвегия в Грузии Берглиотом Ховландом.
Теа Ахвледиани поблагодарила дипломата за поддержку Норвегией суверенитета и территориальной целостности Грузии в рамках международно признанных границ, а также политики примирения и вовлеченности.
Госминистр ознакомила посла с приоритетами, достигнутыми результатами и планами на будущее политики примирения и вовлеченности, а также политики гражданского равноправия и интеграции.
Теа Ахвледиани рассмотрела процесс реализации политики примирения и вовлеченности, достигнутые результатаы и задачаи на будущее, которые направлены на заботу о пострадавшем от конфликта населении и улучшение их социально-экономических условий, а также на углубление сотрудничества между искусственно разделенными обществами и восстановление доверия на основе общих интересов.
Госинистр ознакомила посла с приоритетами, целями и задачами Государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции на 2021-2030 годы, а также с результатами, достигнутыми в рамках указанной политики.
Дипломат еще раз подтвердил твердую позицию Норвегии в отношении суверенитета и территориальной целостности Грузии в рамках международно признанных границ.