თეა ახვლედიანმა საქართველოში ნიდერლანდების სამეფოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩთან მელინე არაკელიანთან გაცნობითი შეხვედრა გამართა
28 თებერვალი 2024
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა საქართველოში ნიდერლანდების სამეფოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩთან მელინე არაკელიანთან გაცნობითი შეხვედრა გამართა.
სახელმწიფო მინისტრმა ელჩს მადლობა გადაუხადა ნიდერლანდების სამეფოს მიერ საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის, ასევე საქართველოს მთავრობის სამშვიდობო პოლიტიკის მხარდაჭერისთვის.
თეა ახვლედიანმა უცხოელ დიპლომატს გააცნო სახელმწიფო მინისტრის აპარატის კომპეტენციაში შემავალი ორივე მიმართულების - როგორც შერიგებისა და ჩართულობის, ისე სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პოლიტიკის პრიორიტეტები, მიღწეული შედეგები და სამომავლო ხედვები.
სახელმწიფო მინისტრმა დეტალურად ისაუბრა ოკუპირებულ რეგიონებში ადამიანის უფლებათა და ჰუმანიტარული კუთხით არსებულ ვითარებაზე, შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის, მათ შორის სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ განხორციელების მიმდინარეობაზე, მიღწეულ შედეგებსა და სამომავლო გეგმებზე, რაც კონფლიქტის შედეგად დაზარალებული მოსახლეობის სოციალურ-ეკონომიკური პირობების გაუმჯობესებასა და ხელოვნურად გაყოფილ საზოგადოებას შორის საერთო ინტერესებზე დაფუძნებული თანამშრომლობის და ნდობის აღდგენის გაღრმავებას ისახავს მიზნად.
თეა ახვლედიანმა მოკლედ მიმოიხილა საქართველოს მთავრობის მიერ დამტკიცებული 2021-2030წწ. სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიის პრიორიტეტები, მიზნები და ამოცანები.
ნიდერლანდების სამეფოს ელჩმა დადებითად შეაფასა საქართველოს მთავრობის მიერ გაწეული ძალისხმევა და კიდევ ერთხელ დაადასტურა ნიდერლანდების მტკიცე პოზიცია საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის მიმართ.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани провела ознакомительную встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Королевства Нидерландов в Грузии Мелине Аракеляни.
Госминистр поблагодарила посла за поддержку Королевством Нидерландов суверенитета и территориальной целостности Грузии в рамках международно признанных границ, а также мирной политики правительства Грузии.
Теа Ахвледиани ознакомила иностранного дипломата с приоритетами, достигнутыми результатами и планами на будущее политики примирения и вовлеченности, а также политики гражданского равноправия и интеграции.
Государственный министр подробно рассказала о ситуации с правами человека и гуманитарной ситуации в оккупированных регионах, реализации политики примирения и вовлеченности, в том числе мирной инициативе «Шаг к лучшему будущему», которая направлена на улучшение социально-экономических условий населения, пострадавшего от конфликта, и восстановление сотрудничества и доверия, основанных на общих интересах между искусственно разделенным обществом.
Теа Ахвледиани кратко рассмотрела приоритеты, цели и задачи государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции на 2021-2030 годы.
Посол положительно оценил усилия правительства Грузии и еще раз подтвердил твердую позицию Нидерландов в отношении суверенитета и территориальной целостности Грузии в рамках международно признанных границ.