გვსურს გამოვეხმაუროთ რიგი მედიასაშუალებების მიერ მცდარი ინტერპრეტაციით მიზანმიმართულად გავრცელებულ ინფორმაციას, რომელიც საზოგადოებრივი აზრის მანიპულაციასა და მოსახლეობის შეცდომაში შეყვანას ემსახურება.
კერძოდ, ზოგიერთი მედიასაშუალების მიერ გავრცელდა ინფორმაცია არასამთავრობო ორგანიზაცია ISFED-ის კვლევაზე - „პოლიტიკური რეკლამები „მეტას“ პლატფორმებზე საქართველოში (2023 წლის ოქტომბერი-დეკემბერი)” დაყრდნობით, თითქოს შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა, სოციალური მედიის „მეტას“ პლატფორმებზე პოლიტიკური რეკლამის მიზნით 28,864 დოლარი დახარჯა.
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის სახელმწიფო მინისტრის აპარატის, მათ შორის სახელმწიფო მინისტრის მიერ, 2023 წლის 1 ოქტომბრიდან 29 დეკემბრის პერიოდში გაწეული საქმიანობის თაობაზე „მეტას“ პლატფორმაზე ინფორმაციის გავრცელებისა და საზოგადოების ფართოდ ინფორმირების მიზნით დაიხარჯა 736 დოლარი.
რაც შეეხება ISFED-ის კვლევაში ასახული თანხიდან დანარჩენ თანხას, კერძოდ, 28,128 დოლარს, აღნიშნული წარმოადგენს ქართული ენის პოპულარიზაციისა და შესწავლის შესაძლებლობების შესახებ, ფართომასშტაბიანი და მრავალკომპონენტიანი კამპანიის „ქართული ენა გვაერთიანებს“ დანახარჯს, რომელიც სამ ენაზე (ქართული, სომხური, აზერბაიჯანული) წარიმართა. ამ ინფორმაციას ადასტურებს და ხაზგასმით ასახავს თავად არასამთავრობო ორგანიზაცია ISFED-ის კვლევაც, სადაც ვკითხულობთ: „უწყების საქმიანობის ამსახველ პოსტებთან ერთად, გვერდზე მნიშვნელოვანი ადგილი დაეთმო კამპანიას „ქართული ენა გვაერთიანებს“. მოცემული კამპანია მიზნად ისახავდა არაქართულენოვან მოსახლეობაში სახელმწიფო ენის შესწავლის პოპულარიზაციასა და ამ მხრივ არსებულ შესაძლებლობებზე ცნობიერების ამაღლებას. რეკლამების ნაწილი გამოქვეყნებული იყო ეთნიკური უმცირესობების ენებზე და სამიზნე აუდიტორიას წარმოადგენდნენ „მეტას“ ახალგაზრდა მომხმარებლები შესაბამისი ეთნიკური ჯგუფით კომპაქტურად დასახლებული რეგიონებიდან“.
აღსანიშნავია, რომ სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო პოლიტიკის განხორციელება სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ხელმძღვანელობითა და კოორდინაციით, ყველა შესაბამისი სახელმწიფო უწყების ჩართულობით მიმდინარეობს. პოლიტიკის უმთავრეს ინსტრუმენტს წარმოადგენს სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის 2021-2030 წლების სახელმწიფო სტრატეგია, რომლის პირველი რიგის და ყველაზე მნიშვნელოვანი პრიორიტეტია „სახელმწიფო ენა ინტეგრაციის მხარდასაჭერად“. სწორედ ამ უმთავრესი მიზნის მისაღწევად განხორციელდა კამპანია „ქართული ენა გვაერთიანებს“, რომლის ფარგლებშიც სახელმწიფო ენის შესწავლის მნიშვნელობის ხაზგასმისა და პოპულარიზაციის, ისევე როგორც ქართული ენის შესწავლის არსებულ შესაძლებლობებზე არაქართულენოვანი მოსახლეობის ცნობიერების ამაღლების მიზნით „მეტას“ პლატფორმაზე განთავსებულ იქნა ზემოაღნიშნული ღირებულების შესაბამისი ვიდეო-რგოლები.

Мы хотели бы отреагировать на информацию, намеренно распространяемую рядом СМИ с неверной интерпретацией, которая служит для манипулирования общественным мнением и введения населения в заблуждение.
В частности, некоторые СМИ распространили информацию, основываясь на исследования неправительственной организации ISFED «Политическая реклама на «Мета» платформах в Грузии (октябрь-декабрь 2023 г.)», как будто государственный министр по вопросам примирения и гражданского равноправия потратила 28 864 доллара на политическую рекламу в социальных сетях «Мета».
На деятельность Аппарата государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия, в том числе госминистра, в период с 1 октября по 29 декабря 2023 года, для информирования общественности на платформе «Мета» было потрачено 736 долларов.
Что касается остальной суммы, указанной в исследовании ISFED, а именно 28 128 долларов США, то она представляет собой стоимость широкомасштабной и многокомпонентной кампании «Грузинский язык нас объединяет», которая была проведена на трех языках (грузинском, армянском, азербайджанском). Эту информацию подтверждает и подчеркивает исследование самой неправительственной организации ISFED, где читаем: «Наряду с постами, описывающими деятельность аппарата, важное место на странице отведено кампании «Грузинский язык нас объединяет». Эта кампания была направлена на содействие изучению государственного языка среди негрузиноязычного населения и повышение осведомленности о возможностях, доступных в этом отношении. Часть рекламных объявлений публиковалась на языках этнических меньшинств, а целевой аудиторией были молодые пользователи «Мета» из регионов компактного проживания соответствующего этноса».
Следует отметить, что реализация госполитики гражданского равноправия и интеграции находится под руководством и координацией аппарата государственного министра с привлечением всех соответствующих государственных органов. Основным инструментом политики является государственная стратегия гражданского равноправия и интеграции на 2021-2030 годы, важнейшим приоритетом которой является «государственный язык для поддержки интеграции». Для достижения этой главной цели была реализована кампания «Грузинский язык нас объединяет», в рамках которой с целью популяризации изучения государственного языка, а также повышения осведомленности негрузиноязычного населения о существующих возможностях, на платформе «Мета» были размещены видеоролики.