საქართველოში ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში, ისლანდიის პრეზიდენტი გუდნი იოჰანესონი საქართველოს სახელმწიფო მინისტრ თეა ახვლედიანთან ერთად სოფელ ოძისში საოკუპაციო ხაზთან იმყოფებოდა
ისლანდიის პრეზიდენტი ოძისში ადგილზე გაეცნო საოკუპაციო ხაზთან შექმნილ უსაფრთხოების ვითარებას და სახელმწიფო მინისტრისგან და საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის წარმომადგენლებისგან, მოისმინა დეტალური ინფორმაცია როგორც ოკუპირებულ რეგიონებსა და საოკუპაციო ხაზზე არსებული მდგომარეობის, ასევე საქართველოს ხელისუფლების მიერ სამშვიდობო პოლიტიკის ფარგლებში გაწეული ძალისხმევის შესახებ.
თეა ახვლედიანმა ხაზი გაუსვა საერთაშორისო პარტნიორებთან ერთობლივი ძალისხმევის გაგრძელების აუცილებლობას, რაც უაღრესად მნიშვნელოვანია კონფლიქტის შედეგად დაზარალებული მოსახლეობის ფუნდამენტური უფლებებისა და თავისუფლებების, მათ შორის თავისუფალი გადაადგილებისა და უკანონოდ დაკავებული საქართველოს მოქალაქეების უპირობო და დაუყოვნებელი გათავისუფლების უზრუნველსაყოფად.
„საქართველოში მიმდინარე უკანონო ოკუპაციის მძიმე შედეგების შესახებ საერთაშორისო პარტნიორების ინფორმირება, ასევე კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების პროცესში, მათი აქტიური ჩართულობა და მხარდაჭერის გაგრძელება არსებითი და უაღრესად მნიშვნელოვანია. შესაბამისად, დიდი დატვირთვა ენიჭება ისლანდიის პრეზიდენტის ვიზიტს საოკუპაციო ხაზზე, სადაც მას ადგილზე ჰქონდა შესაძლებლობა გასცნობოდა უსაფრთხოების, ადამიანის ფუნდამენტური უფლებების უხეში დარღვევების, თუ ჰუმანიტარული გამოწვევებით შექმნილ ვითარებას, ასევე მიეღო ინფორმაცია გამყოფი ხაზების გასწვრივ აღმართული უკანონო ბარიერების, თავისუფალ გადაადგილებაზე დაწესებული აკრძალვების, ასევე უკანონო დაკავებების, მათ შორის ჩვენი მოქალაქეების სიცოცხლის ხელყოფის ფაქტებზე. ჩვენ ასევე გავაცანით ისლანდიის პრეზიდენტს საქართველოს ხელისუფლების ძალისხმევა როგორც დეოკუპაციის, ასევე შერიგებისა და სამშვიდობო ინიციატივების განხორციელების თვალსაზრისით,“ - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.
„ეს ამ ულამაზესი ქვეყნის, ულამაზესი ნაწილია და აქ ადამიანებს თავისუფლად გადაადგილებისა და მშვიდობიანი თანაცხოვრების შესაძლებლობა უნდა ჰქონდეთ; და ეს ყველას სურვილი უნდა იყოს. ჩემს დღევანდელ ვიზიტს შესაძლოა გარკვეულ წილად სიმბოლური დატვირთვა ჰქონდეს და რისი თქმაც შემიძლია ის არის, რომ ჩვენ არ უნდა შევეგუოთ მსგავსი სიტუაციის არსებობას. გამოსავალი მოსაძიებელია და საერთაშორისო საზოგადოებამ თავისი ვალდებულებები უნდა გაიაზროს,“ - განაცხადა ისლანდიის პრეზიდენტმა გუდნი იოჰანესონმა.

В рамках своего официального визита в Грузию президент Исландии Гудни Йоханссон вместе с государственным министром Грузии Теей Ахвледиани находился в селе Одзиси недалеко от линии оккупации.
Президент Исландии ознакомился с ситуацией безопасности на линии оккупации и заслушал подробную информацию государственного министра и представителей Службы государственной безопасности Грузии о ситуации в оккупированных регионах, а также об усилиях правительства Грузии в рамках мирной политики.
Теа Ахвледиани подчеркнула необходимость продолжения совместных усилий с международными партнерами, что крайне важно для обеспечения фундаментальных прав населения, пострадавшего от конфликта, включая безоговорочное и немедленное освобождение незаконно удерживаемых граждан Грузии.
«Информирование международных партнеров о серьезных последствиях продолжающейся оккупации в Грузии, а также их активное участие и постоянная поддержка в процессе мирного разрешения конфликта являются необходимыми и чрезвычайно важными. Соответственно, большое значение придается визиту президента Исландии к оккупационной линии, где он имел возможность узнать о, грубых нарушениях основных прав человека и ситуацией с безопасностю, получать информацию о незаконных заграждениях, возведенных вдоль разделительных линий, запретах на свободное передвижение, а также незаконных задержаниях граждан Грузии. Мы также ознакомили президента Исландии с усилиями правительства Грузии в плане деоккупации, а также реализации инициатив по примирению», - заявила госминистр.
«Это прекрасная часть этой прекрасной страны, и люди здесь должны иметь возможность свободно передвигаться и мирно жить вместе, и это должно быть желанием каждого. Мой сегодняшний визит может быть в некоторой степени символическим, и я могу сказать, что мы не должны мириться с такой ситуацией. Необходимо найти решение, и международное сообщество должно понять свои обязательства», - добавил Гудни Йоханссон.