თეა ახვლედიანმა ბორჯომში ტრენინგ-სემინარი „ქალთა მონაწილეობის გაძლიერება სამოქალაქო ინტეგრაციის პროცესში“ გახსნა
8 მარტი 2024
სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა ბორჯომში ტრენინგ-სემინარი „ქალთა მონაწილეობის გაძლიერება სამოქალაქო ინტეგრაციის პროცესში“ გახსნა და მონაწილეებს სიტყვით მიმართა.
სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივით გამართულ ტრენინგ-სემინარზე, რომელსაც ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებული სამცხე-ჯავახეთის, ქვემო ქართლისა და კახეთის რეგიონებიდან სოციალური მუშაკები და ექიმი ქალები ესწრებოდნენ, თეა ახვლედიანმა აქცენტი სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პროცესში ქალების მხარდაჭერის, მათი როლისა და ჩართულობის გაძლიერების მნიშვნელობაზე გააკეთა, განურჩევლად მათი ეთნიკური კუთვნილებისა. როგორც მინისტრმა აღნიშნა, სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიის განხორციელების ფარგლებში დაგეგმილი ყველა ამოცანა პრიორიტეტულად განიხილავს ქალთა ეფექტიანი მონაწილეობის გაძლიერების თემატიკას.
მინისტრის განცხადებით, ტრენინგ-სემინარში მონაწილე სოციალური მუშაკი და ექიმი ქალები, სამოქალაქო ინტეგრაციის მიზნების მისაღწევად მნიშვნელოვანი დასაყრდენია ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებულ რეგიონებში. ისინი პროფესიულ საქმიანობასთან ერთად, ადგილზე განსაკუთრებულ მისიას ასრულებენ - ქალებზე ზრუნვასა და მათ მხარდაჭერასთან ერთად, ადგილობრივ მოსახლეობამდე ყველა იმ შესაძლებლობის შესახებ მიაქვთ ინფორმაცია, რასაც მათ საქართველოს ხელისუფლება სთავაზობს ჯანმრთელობის თუ სოციალური დაცვის კუთხით არსებული სახელმწიფო პროგრამების ფარგლებში.
შეხვედრა დისკუსიის რეჟიმში წარიმართა, თეა ახვლედიანმა სემინარის მონაწილეთა კითხვებს უპასუხა და სამოქალაქო ინტეგრაციის პროცესში ქალთა როლისა და ჩართულობის შესახებ მათი მოსაზრებები მოისმინა.
სახელმწიფო მინისტრმა აღნიშნა, რომ ორდღიანი სემინარის განმავლობაში, 30 მონაწილე ამომწურავ და დეტალურ ინფორმაციას მიიღებს სახელმწიფოს მიერ დანერგილი და მოქმედი მხარდამჭერი მექანიზმების შესახებ, ასევე ისეთ აქტუალურ საკითხებზე, როგორებიცაა ქალთა ძირითადი უფლებები და თავისუფლებები.
მონაწილეებს სიტყვით ასევე მიმართეს გაეროს განვითარების პროგრამის ხელმძღვანელის მოადგილემ ანნა ჩერნიშოვამ და ნორვეგიის ელჩმა საქართველოში, ბერგლიოტ ჰოვლანდმა .
სემინარი „ქალთა მონაწილეობის გაძლიერება სამოქალაქო ინტეგრაციის პროცესში“ გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP), პროექტ "ლიდერობა, თანასწორობა, ადვოკატირება, დემოკრატიის" (LEAD) და ნორვეგიის ფინანსური მხარდაჭერით გაიმართა.
„სახელმწიფო მინისტრის აპარატი, ქალთა დღესასწაულების აღნიშვნას, ამჯერად ეხმიანება კულტურულ-საგანმანათლებლო ტრენინგ-სემინარის ორგანიზებით, რაც მიზნად ისახავს ჩვენი არაქართულენოვანი მოსახლეობის, განსაკუთრებით კი ქალების მონაწილეობის გაძლიერებას სამოქალაქო ინტეგრაციის პროცესებში. ღონისძიება იმართება ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებული მუნიციპალიტეტების ჯანდაცვის და სოციალური დაცვის სფეროს წარმომადგენელი ქალების მონაწილეობით. ვფიქრობთ, რომ ორდღიანი სემინარის ფარგლებში, მათ მიეცემათ ფართო შესაძლებლობა, რომ აიმაღლონ ცნობიერება სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო მექანიზმებზე, მიიღონ ძალიან სასარგებლო გამოცდილება, ინფორმაცია და ჰქონდეთ მათთვის საინტერესო და აქტუალურ თემებზე მსჯელობის შესაძლებლობა, რაც მეტად მნიშვნელოვანია მათი იმთავითვე განსაკუთრებული როლის გათვალისწინებით, რაც გულისხმობს ადგილობრივ მოსახლეობაზე ზრუნვას, მათ ჩართულობას, მათთვის ჯანდაცვის და სოციალურ პროგრამებზე წვდომის უზრუნველყოფას და არსებული შესაძლებლობებისა და სიკეთეების მოსახლეობამდე მიტანას,“ - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.
„ძალიან სასიამოვნოა რომ აქ ვარ, როგორც ჩემს მისასალმებელ სიტყვაში უკვე აღვნიშნე, ქალების უფლებების მხარდაჭერა და ქალების გაძლიერება, ნორვეგიისთვის პრიორიტეტულია. ჩვენ მოხარულნი ვართ, რომ ვთანამშრომლობთ UNDP-სა და სახელმწიფო მინისტრის აპარატთან, განსაკუთრებით, როდესაც საქმე ეხება ეთნიკურ უმცირესობებსა და მოწყვლად ჯგუფებს, ამ სემინარის ფარგლებში კი ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელ ქალებს. შესანიშნავია სხვადასხვა წარმომადგენლის მხრიდან მოსაზრებების მოსმენა როგორც მიღწეული პროგრესის, ასევე არსებული გამოწვევების თაობაზე,“ - განაცხადა საქართველოში ნორვეგიის ელჩმა ბერგლიოტ ჰოვლანდმა.
„მოხარული ვარ, რომ დღეს ბორჯომში შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრსა და საქართველოში ნორვეგიის ელჩთან, ისევე როგორც ქვემო ქართლის, სამცხე-ჯავახეთისა და კახეთის რეგიონებიდან ქალებთან ერთად ვიმყოფები, ქალთა საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით, რათა განვიხილოთ ისეთი მნიშვნელოვანი საკითხები როგორებიცაა გენდერული თანასწორობა, გენდერული ნიშნით ძალადობა, დეზინფორმაცია და ადამიანის უფლებები. ჩვენ ძალიან მადლობელნი ვართ, რომ სახელმწიფო მინისტრი ხელმძღვანელობს პროცესს და ამ მნიშვნელოვანი საკითხების განსახილველად ადგილობრივი მოსახლეობა მოიწვია,“ - განაცხადა გაეროს განვითარების პროგრამის ხელმძღვანელის მოადგილემ ანნა ჩერნიშოვამ.

Теа Ахвледиани открыла в Боржоми обучающий семинар «Усиление участия женщин в процессе гражданской интеграции»
8 March 2024
Госминистр открыла в Боржоми обучающий семинар «Усиление участия женщин в процессе гражданской интеграции» и обратилась к его участникам.
На тренинге-семинаре, организованном аппаратом госминистра, в котором приняли участие социальные работники и женщины-врачи из регионов Самцхе-Джавахети, Квемо Картли и Кахети, Теа Ахвледиани подчеркнула важность поддержки женщин, усиления их роли и участия в процессе гражданского равноправия и интеграции, независимо от их этнической принадлежности. По ее словам, все задачи, запланированные в рамках реализации государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции, рассматривают усиление эффективного участия женщин в качестве приоритета.
«Участие в обучающем семинаре социальных работников и женщин-врачей является важной поддержкой для достижения целей гражданской интеграции в регионах компактного проживания этнических меньшинств. Вместе со своей профессиональной деятельностью они выполняют особую миссию на местах – наряду с заботой о женщинах и их поддержкой, они доносят до местного населения информацию обо всех возможностях, которые им предлагает правительство Грузии в рамках существующих государственных программ в сфере здравоохранения и социальной защиты».
Встреча прошла в дискуссионном режиме, Теа Ахвледиани ответила на вопросы участников семинара и выуслышала их мнение о роли и вовлеченности женщин в процесс гражданской интеграции.
Госминистр отметила, что в ходе двухдневного семинара 30 участников получат подробную информацию о механизмах поддержки, реализуемых государством, а также о таких актуальных вопросах, как основные права и свободы женщин.
К участникам также обратились заместитель руководителя Программы развития ООН Анна Чернышова и посол Норвегии в Грузии Берглиот Ховланд.
Семинар «Усиление участия женщин в процессе гражданской интеграции» прошел при финансовой поддержке Норвегии, Программы развития ООН (UNDP) и проекта «Лидерство, равенство, защита интересов, демократия» (LEAD).
«Культурно-образовательный семинар направлен на усиление участия нашего негрузиноязычного населения, особенно женщин, в процессах гражданской интеграции. Мероприятие проводится с участием женщин, представляющих сферу здравоохранения и социальной защиты муниципалитетов, населенных этническими меньшинствами. В ходе двухдневного семинара у них будет возможность повысить осведомленность о государственных механизмах гражданского равноправия и интеграции, получить очень полезный опыт и информацию по интересующим и актуальным для них темам, что очень важно, учитывая их особую роль, которая предполагает заботу о местном населении», - заявила Теа Ахвледиани.
«Мне очень приятно находится здесь. Как я уже упомянула в своей приветственной речи, поддержка женщин и расширение их возможностей является приоритетом для Норвегии. Мы рады сотрудничать с ПРООН и Аппаратом госминистра, особенно когда речь идет об этнических меньшинствах и уязвимых группах. Приятно услышать мнения разных представителей как относительно достигнутого прогресса, так и существующих проблем", - заявила Берглиот Ховланд.
«Я рада, что сегодня я нахожусь в Боржоми с государственным министром по вопросам примирения и гражданского равноправия и послом Норвегии в Грузии, а также с женщинами из регионов Квемо Картли, Самцхе-Джавахети и Кахети чтобы обсудить такие важные вопросы, как гендерное равенство, гендерное насилие, дезинформация и права человека. Мы очень благодарны, что государственный министр возглавил этот процесс и пригласил местных жителей обсудить важные вопросы», - заявила Анна Чернышова.