საქართველოს პარლამენტში სახელმწიფო მინისტრს თეა ახვლედიანს მოუსმინეს
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრს თეა ახვლედიანს პარლამენტის ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის და დეოკუპაციის საკითხებთან დაკავშირებული დროებითი კომისიისა და დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის ერთობლივ სხდომაზე მოუსმინეს.
სახელმწიფო მინისტრმა დეპუტატებს და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს კომისიის დახურულ სხდომაზე შერიგებისა და ჩართულობის სახელმწიფო პოლიტიკის, მათ შორის სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ განხორციელების მიმდინარეობის თაობაზე, ასევე ინიციატივის ფარგლებში მოქმედი მშვიდობის ფონდის მიერ გაწეული საქმიანობის შესახებ ანგარიში წარუდგინა.
თეა ახვლედიანმა კომისიისა და კომიტეტის წევრების, ასევე მოწვეული სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლების შეკითხვებს უპასუხა.
„დეოკუპაციის და ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის დროებითი საპარლამენტო კომისიის დღევანდელ სხდომაზე ჩვენ შესაძლებლობა გვქონდა სიღრმისეულად განგვეხილა შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის შედეგები, ისევე როგორც სამშვიდობო ინიციატივების შემდგომი განვითარების ხედვა, რაც წარიმართა პროცესით დაინტერესებული აქტორების, მათ შორის კერძო სექტორისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლების მონაწილეობით. მნიშვნელოვანია რომ შედეგები და ის პროგრესი, რომლებზეც დღეს ჩვენ ვისაუბრეთ მიღწეულია საქართველოში მიმდინარე უკანონო რუსული ოკუპაციის ფონზე შექმნილი სირთულეების რეალობაში. აქვე გასათვალისწინებელია, რომ განსაკუთრებული აქცენტი გაკეთდა სამშვიდობო ინიციატივებით დანერგილი იმ სტატუს-ნეიტრალური მექანიზმების მოქმედებაზე, მათ შორის მშვიდობის ფონდის საქმიანობაზე, რომელიც ითვლება ერთ-ერთ ნამდვილად უნიკალურ მექანიზმად ჩვენი პოლიტიკის,“ - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.

Теа Ахвледиани выступила в парламенте Грузии
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия выступила на совместном заседании Временной парламентской комиссии по восстановлению территориальной целостности и деоккупации Грузии и комитета по отраслевой экономики и экономической политики.
На закрытом заседании комиссии Теа Ахвледиани представила депутатам и представителям неправительственных организаций отчет о деятельности, проведенной в рамках государственной политики примирения и вовлеченности, в том числе мирной инициативы «Шаг к лучшему будущему», а также о деятельности Фонда мира.
Она ответила на вопросы членов комиссии и комитетов, а также приглашенных представителей гражданского общества.
«На сегодняшнем заседании Временной парламентской комиссии по деоккупации и восстановлению территориальной целостности мы имели возможность подробно обсудить результаты политики примирения и вовлеченности, а также видение дальнейшего развития мирных инициатив. Важно, что те результаты и прогресс, о которых мы говорили сегодня, были достигнуты на фоне трудностей, созданных продолжающейся российской оккупацией. Следует отметить, что особый акцент был сделан на работе статусно-нейтральных механизмов, введенных мирными инициативами, в том числе на деятельности Фонда мира, который считается одним из поистине уникальных механизмов нашей политики», - заявила Теа Ахвледиани.