შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პოლიტიკის ფარგლებში 2023 წელს გაწეული საქმიანობის შედეგები სამოქალაქო საზოგადოებას გააცნო
თეა ახვლედიანმა შეკრებილ საზოგადოებას მისასალმებელი სიტყვით მიმართა. შეხვედრაზე სახალხო დამცველთან არსებულ ეთნიკურ უმცირესობათა საბჭოს, არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციების, ექსპერტებისა და აკადემიური წრეების, მთავრობის ადმინისტრაციის ადამიანის უფლებათა სამდივნოსა და პარტნიორი საჯარო უწყებების წარმომადგენლებთან ერთად, განხილულ იქნა სამოქალაქო ინტეგრაციის 2023 წლის სამოქმედო გეგმით განსაზღვრული თითოეული თემატური მიმართულებით მიღწეული შედეგები და პროგრესის დინამიკა, ასევე ჯერ კიდევ არსებული გამოწვევების გადაჭრის გზები და მიმდინარე აქტუალური საკითხები.
სახელმწიფო მინისტრმა ისაუბრა თითოეული სტრატეგიული პრიორიტეტის ფარგლებში დასახული მიზნების მიღწევისთვის, ასევე ინტეგრაციის მხარდამჭერი მექანიზმებისა და ინსტრუმენტების ეფექტიანი განხორციელების პროცესში, დარგობრივ სახელმწიფო უწყებასთან მჭიდრო თანამშრომლობისა და ერთიანი სამთავრობო კოორდინირებული მიდგომის მნიშვნელობაზე. თეა ახვლედიანმა ასევე ხაზი გაუსვა, საქმიანობის შეფასებისა და ქმედითი სამომავლო გეგმების დასახვის მიზნით, სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებთან თანამშრომლობისა და ინკლუზიური პროცესების წარმართვის მნიშვნელობას.
„სახელმწიფო პოლიტიკის განხორციელების პროცესში ვფიქრობ, ჩვენ წარმატებით დავამკვიდრეთ იმ არასამთავრობო ორგანიზაციებთან მასშტაბური შეხვედრების გამართვის და აქტუალურ საკითხებზე დისკუსიის წარმართვის ტრადიცია, რომლებიც მუშაობენ სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის თემებზე. დღევანდელ შეხვედრაზე, ძირითადად, ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელ ორგანიზაციებთან, ჩვენ დეტალურად განვიხილეთ 2023 წლის საქმიანობის კონსოლიდირებული ანგარიში და ჩვენი შემდგომი საქმიანობის პრიორიტეტები, განსაკუთრებით იმის გათვალისწინებით, რომ წელს ჩვენ დავიწყებთ, მომდევნო ორწლიანი ეტაპის დაგეგმვას 2025-2026 წლების სამოქმედო გეგმის შემუშავებისა და დამტკიცების მიზნით. დღეს, ჩვენ გვქონდა ძალიან საინტერესო და არსობრივი დისკუსია, რაც დიდწილად წარმოაჩენს სამოქალაქო სექტორის, ექსპერტების და საერთაშორისო პარტნიორების ჩართულობის მნიშვნელობას სახელმწიფო პოლიტიკის განხორციელების პროცესში,“- განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.
სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილე ლია გიგაურმა 2023 წლის საქმიანობის ანგარიშის პრეზენტაცია წარადგინა. შეხვედრა ინტერაქციულ ფორმატში წარიმართა. ლია გიგაურმა ამომწურავი პასუხი გასცა ყველა დასმულ შეკითხვას. სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებს ჰქონდათ შესაძლებლობა განხორციელებულ საქმიანობასთან დაკავშირებით თავიანთი მოსაზრებები წარედგინათ.
შეხვედრაში, რომელიც გაიმართა სამხრეთ კავკასიაში გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისრის ოფისის მხარდაჭერით, მონაწილეობა მიიღეს და დამსწრე საზოგადოებას მისასალმებელი სიტყვით მიმართეს საქართველოს სახალხო დამცველმა ლევან იოსელიანმა და სამხრეთ კავკასიაში გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისრის ოფისის უფროსმა მრჩეველმა ადამიანის უფლებათა საკითხებში ვლადიმირ შკოლნიკოვმა.

Теа Ахвледиани представила гражданскому обществу результаты деятельности, проведенной в 2023 году в рамках политики гражданского равноправия и интеграции
27 March 2024
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия представила гражданскому обществу результаты деятельности, проведенной в 2023 году в рамках политики гражданского равноправия и интеграции.
Теа Ахвледиани обратилась к собравшимся с приветственной речью. Во встрече приняли участие представители Совета национальных меньшинств при Народном защитнике Грузии, неправительственных и международных организаций, секретариата по правам человека администрации Правительства Грузии, а также эксперты и представители академических кругов. На встрече были обсуждены достигнутые результаты и прогресс по каждому направлению, определенному Планом действий гражданской интеграции на 2023 год, а также еще существующие вызовы и актуальные вопросы.
Госминистр рассказала о важности тесного сотрудничества и единого скоординированного подхода для достижения поставленных целей, а также в процессе эффективной реализации механизмов и инструментов, поддерживающих интеграцию. Она также подчеркнула важность проведения инклюзивных процессов и сотрудничества с представителями гражданского общества с целью оценки деятельности и установления эффективных планов на будущее.
«В процессе реализации государственной политики, я думаю, мы успешно заложили традицию проведения масштабных встреч с неправительственными организациями и проведения дискуссий по актуальным вопросам, которые затрагивают темы гражданского равноправия  и интеграции. На сегодняшней встрече, в основном с организациями, представляющими этнические меньшинства, мы подробно обсудили отчет о деятельности на 2023 год и приоритеты нашей будущей деятельности, особенно учитывая, что в этом году мы начнем разработку плана действий на 2025-2026 годы. Сегодня у нас состоялась очень интересная и содержательная дискуссия, которая во многом демонстрирует важность вовлечения гражданского сектора, экспертов и международных партнеров в процесс реализации государственной политики», - заявила Теа Ахвледиани.
Первый заместитель госминистра представила презентацию отчета о деятельности за 2023 год. Встреча прошла в интерактивном формате. Лия Гигаури дала исчерпывающие ответы на все вопросы. Представители гражданского общества имели возможность представить свое мнение относительно реализованных мероприятий.
Во встрече приняли участие Народный защитник Грузии Леван Иоселиани и старший советник Верховного комиссара ООН по правам человека на Южном Кавказе Владимир Школьников.