შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებული რეგიონებისთვის საინფორმაციო კამპანია - „ახალგაზრდა ევროპელი ელჩები“ გახსნა
თეა ახვლედიანმა ყურადღება გაამახვილა ორენოვანი ახალგაზრდების როლზე საინფორმაციო კამპანიის მიზნების მისაღწევად, იმ დასახლებებში, სადაც სახელმწიფო ენის ცოდნა ჯერ კიდევ გამოწვევად რჩება.
სახელმწიფო მინისტრმა ახალგაზრდებს სიტყვით მიმართა და ისაუბრა სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო პოლიტიკის უმთავრეს პრიორიტეტებზე და სახელმწიფო ენის ცოდნის დონის ამაღლების ხაზგასმასთან ერთად, აღნიშნა ქვეყანაში მიმდინარე პროცესებსა და სხვადასხვა აქტუალურ საკითხებზე, ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებული რეგიონების მოსახლეობის ინფორმირებისა და ცნობიერების ამაღლების მნიშვნელობა.
სახელმწიფო მინისტრმა აღნიშნა, ამ მიმართულებით პროექტ - „ახალგაზრდა ევროპელი ელჩების“ მნიშვნელობა, რომლის მიზანია არაქართულენოვანი მოსახლეობის ინფორმირება საქართველოს ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის საკითხებთან დაკავშირებით, ისევე როგორც გახსნილი შესაძლებლობების შესახებ ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფა. საინფორმაციო შეხვედრების ეფექტიანად წარმართვის მიზნით, ტრენინგ-სემინარის ფარგლებში, გათვალისწინებულია მათ შორის სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო პოლიტიკის, ასევე მედიაწიგნიერების საკითხები.
„სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივით, ჩვენს პარტნიორებთან თანამშრომლობის ფარგლებში, დაარსებული პროგრამა „ახალგაზრდა ევროპელი ელჩები“, სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პოლიტიკის რამდენიმე მიზანს ერთდროულად ემსახურება. მოგეხსენებათ, საქართველოს მრავალეთნიკური მოსახლეობის სახელმწიფო ენის ცოდნის დონის ამაღლება ჩვენი ძალისხმევის ერთ-ერთი უმთავრესი პრიორიტეტია, რომლის სრულფასოვნად განხორციელებამდე, ჩვენს ამოცანად რჩება ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი თანამოქალაქეების ჩართულობის, მშობლიურ ენაზე მათი ინფორმირების და ცნობიერების ამაღლების ხელშეწყობა სხვადასხვა აქტუალურ თემაზე. ამასთან, ამ პროცესში ახალგაზრდების მონაწილეობა, მათი როლის გაძლიერება, ასევე ჩვენი ერთ-ერთი უმთავრესი ამოცანაა. სწორედ, ამ მიზნებს ეხმიანება პროექტი, რომლის ფარგლებშიც, ქართულ-სომხურ, ქართულ-აზერბაიჯანულ ენებზე მოსაუბრე ჩვენი ორენოვანი ახალგაზრდები, ტრენერთა ტრენინგის ფარგლებში, საქართველოს ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის მნიშვნელობის და ამ კუთხით სახელმწიფოს ძალისხმევის შესახებ მიღებულ ცოდნას და ინფორმაციას, გაუზიარებენ ადგილობრივ მოსახლეობას, ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებულ რეგიონებში,“- განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.
პროექტის მონაწილეებს ასევე სიტყვით მიმართეს სსიპ ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ საინფორმაციო ცენტრის დირექტორმა თამარ წულეისკირმა და აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს წარმომადგენელმა თამარა სირბილაძემ.
სამდღიანი სემინარი მოიცავს შეხვედრებს სხვადასხვა სახელმწიფო უწყების წარმომადგენლებთან და თემის ექსპერტებთან. სემინარში მონაწილეობას იღებენ ახალგაზრდები სამცხე-ჯავახეთის, ქვემო ქართლის და კახეთის ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებული მუნიციპალიტეტებიდან.
პროექტი „ახალგაზრდა ევროპელი ელჩები“ შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივით, სსიპ ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ საინფორმაციო ცენტრისა და საქართველოს გაეროს ასოციაციის თანაორგანიზებითა და აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს ფინანსური მხარდაჭერით ხორციელდება.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия открыла информационную кампанию «Молодые европейские послы».
Теа Ахвледиани отметила роль двуязычной молодежи в достижении целей информационной кампании в тех населенных пунктах, где знание государственного языка все еще остается проблемой.
Она обратилась к молодежи и рассказала об основных приоритетах государственной политики гражданского равноправия и интеграции, а также важности повышения уровня владения государственным языком. Госминистр отметила важность информирования и повышения осведомленности населения регионов проживания этнических меньшинств о происходящих процессах и различных актуальных проблемах в стране.
В этом направлении Теа Ахвледиани отметила важность проекта «Молодые европейские послы», целью которого является информирование негрузиноязычного населения о вопросах европейской и евроатлантической интеграции Грузии. В целях эффективного проведения информационных встреч в рамках тренинга-семинара рассматриваются вопросы государственной политики гражданского равноправия и интеграции, а также медиаграмотности.
«Программа «Молодые европейские послы», созданная по инициативе Аппарата госминистра, служит одновременно нескольким целям. Повышение уровня знания государственного языка многонационального населения Грузии является одним из наших главных приоритетов, и до его полной реализации нашей задачей остается информирование и повышение осведомленности сограждан на их родном языке. При этом участие молодежи в этом процессе, усиление ее роли также является одной из наших главных задач.
Именно этим целям и служит проект, в рамках которого наши двуязычные молодые люди, говорящие на грузино-армянском, грузино-азербайджанском языках, поделятся полученными знаниями и информацией о важности европейской и евроатлантической интеграции Грузии и усилиях государства в этом направлении», - заявила госминистр.
К участникам проекта также обратились директор Информационного центра НАТО и ЕС Тамара Цулейскири и представитель Агентства международного развития США Тамара Сирбиладзе.
Трехдневный семинар включает встречи с представителями различных госорганов и экспертами. В семинаре принимают участие молодые люди из муниципалитетов Самцхе-Джавахети, Квемо Картли и Кахети, где компактно проживают этнические меньшинства.
Проект «Послы европейской молодежи» реализуется по инициативе Аппарата государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равенства при совместной организации Информационного центра по НАТО и Европейскому Союзу и Ассоциации ООН Грузии. и при финансовой поддержке Агентства США по международному развитию.
Проект «Молодые европейские послы» реализуется по инициативе Аппарата государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия при сотрудничестве с Информационным центром НАТО и ЕС и Ассоциации ООН в Грузии, при финансовой поддержке Агентства США по международному развитию.