ქალაქ სტამბოლში უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა მოძიების საკითხებზე წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის ეგიდით მოქმედი, ქართველი და აფხაზი მონაწილეებისაგან შემდგარი საკოორდინაციო მექანიზმის მე-16 შეხვედრა გაიმართა
30 მაისი 2024
29 მაისს, ქ. სტამბოლში გაიმართა ქართველი და აფხაზი მონაწილეებისაგან შემდგარი საკოორდინაციო მექანიზმის მე-16 შეხვედრა, რომლის მიზანია აფხაზეთში 1992-93 წლების შეიარაღებული მოქმედებების შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგული პირების მოძიება და ხვედრის დადგენა. შეხვედრას, როგორც ნეიტრალური შუამავალი, წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტი (ICRC) თავმჯდომარეობდა.
ამ დრომდე, საკოორდინაციო მექანიზმის მუშაობის შედეგად 526 ადამიანის ნეშტი იქნა ნაპოვნი და ექსჰუმირებული. მათგან 285-ია ამოცნობილი და გადაეცათ ოჯახებს სათანადო პატივით დასაკრძალად. აღნიშნული შესაძლებელი გახდა მიმდინარე, მკაფიოდ ჰუმანიტარული პროცესის მონაწილეების ერთობლივი ძალისხმევით და აქტიური ჩართულობით.
შეხვედრაზე, გაუჩინარებული ადამიანების ადგილსამყოფელის გარკვევაში მიღწეული შედეგების გარდა, ყურადღება გამახვილდა სამარხების შესახებ შემდგომი ინფორმაციის მოძიების აუცილებლობასა და ამოცნობის პროცესთან დაკავშირებულ საკითხებზე.
მონაწილეებმა გაცვალეს მათ ხელთ არსებული დამუშავებული ინფორმაცია, რომელიც ხელს შეუწყობს შემდგომი მოძიებისა და დამატებითი ადამიანების იდენტიფიცირების პროცესს. საკოორდინაციო მექანიზმის ფარგლებში დღემდე 1860 ადამიანი უგზო-უკვლოდ დაკარგულად მიიჩნევა, მათი ოჯახები მოუთმენლად ელიან კონკრეტულ პასუხს და მრავალწლიანი გაურკვევლობის დასრულებას.
შეხვედრის მონაწილეები შეთანხმდნენ პრაქტიკული ნაბიჯების თაობაზე, რათა უფრო მეტი ძალისხმევით შეგროვდეს და გაიცვალოს ინფორმაცია და უფრო სწრაფი ტემპით წარიმართოს უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა მოძიების პროცესი.

29 мая в Стамбуле состоялось 16-е заседание координационного механизма в составе грузинских и абхазских участников, целью которого является поиск и определение судьбы лиц, пропавших без вести в результате вооруженных действий в Абхазии в 1992-93 годах. Встреча проходила под председательством Международного комитета Красного Креста (ICRC) в качестве нейтрального посредника.
На сегодняшний день в результате работы координационного механизма обнаружено и эксгумировано 526 человеческих останков. 285 из них идентифицированы и переданы семьям для надлежащего захоронения. Это стало возможным благодаря совместным усилиям всех участников текущего процесса.
На встрече внимание также было сосредоточено на необходимости поиска дополнительной информации о предполагаемых местах захоронения и проблемах, связанных с процессом идентификации.
Участники обменялись имеющейся у них информацией, которая облегчит дальнейший процесс поиска и идентификации. На сегодняшний день пропавшими без вести считаются 1860 человек, их семьи с нетерпением ждут конкретного ответа и окончания многолетней неопределенности.
Участники встречи договорились о дальнейших шагах по активизации усилий по сбору и обмену информацией и ускорению процесса поиска пропавших без вести.