თეა ახვლედიანი ახალქალაქის მუნიციპალიტეტის სოფლების მოსახლეობას შეხვდა და სამცხე-ჯავახეთის რეგიონში ფართომასშტაბიანი საინფორმაციო კამპანია შეაჯამა
13 ივნისი 2024
სახელმწიფო მინისტრი სამცხე-ჯავახეთში ახალქალაქის მუნიციპალიტეტის სოფლების მოსახლეობას შეხვდა და მრავალკომპონენტიანი კამპანიის შედეგები შეაჯამა. საინფორმაციო კამპანია სახელმწიფო პროგრამებისა და სერვისების, სხვადასხვა მიმდინარე აქტუალური საკითხის შესახებ ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლების ინფორმირებას და ცნობიერების ამაღლებას ითვალისწინებდა.
შეხვედრაზე მინისტრის მხრიდან აღინიშნა, რომ კამპანია, რომელიც ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებულ მუნიციპალიტეტებში ყოველწლიურად ორჯერ, ინტერაქციულ ფორმატში, ადგილობრივი მოსახლეობისთვის გასაგებ ენაზე მიმდინარეობს, უკვე ჩამოყალიბდა როგორც ინკლუზიური და თანასწორი საზოგადოების მშენებლობის ერთ-ერთი ეფექტიანი მექანიზმი, რაც თითოეული მოქალაქის სრულფასოვანი მონაწილეობის მნიშვნელოვან საფუძველს ქმნის.
შეხვედრაში მონაწილეობა მიიღეს და დამსწრე საზოგადოებას სიტყვით ასევე მიმართეს სამცხე-ჯავახეთის მხარის სახელმწიფო რწმუნებულმა ბესიკ ამირანაშვილმა და ახალქალაქის მუნიციპალიტეტის მერმა მელქონ მაკარიანმა.
სამცხე-ჯავახეთის მასშტაბით სახელმწიფო პროგრამებისა და სერვისების შესახებ ფართომასშტაბიანი მრავალკომპონენტიანი საინფორმაციო კამპანია სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ხელმძღვანელობითა და კოორდინაციით, რეგიონის ადგილობრივ თვითმმართველობებთან მჭიდრო თანამშრომლობით და სახელმწიფო უწყებების წარმომადგენელთა უშუალო მონაწილეობით წარიმართა.
სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში სახელმწიფო მინისტრმა ადგილობრივი ხელისუფლებისა და თვითმმართველობის წარმომადგენლებთან ერთად ასევე მონაწილეობა მიიღო ახლად რეაბილიტირებული „მომავლის სახლის“ გახსნის ღონისძიებაში, რომელიც ახალქალაქის მერიის ინიციატივით დაფუძნდა და 6-დან 18 წლამდე ასაკის მოსწავლეებს ქართული და უცხო ენების, ჭადრაკის, ხელსაქმისა და სახელოვნებო კურსებზე ჩართვის შესაძლებლობას მისცემს.
„ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებულ რეგიონებში გრძელდება სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივითა და ორგანიზებით მიმდინარე ფართომასშტაბიანი საინფორმაციო კამპანია, რომლის ფარგლებშიც ამჯერად ჩვენ შევაჯერეთ სამცხე-ჯავახეთის რეგიონში ერთი თვის განმავლობაში სხვადასხვა დარგობრივი სამინისტროს წარმომადგენლებთან გამართული შეხვედრების შედეგები, რომელმაც ახალქალაქის, ახალციხის, ასპინძის, ნინოწმინდის მუნიციპალიტეტების დაახლოებით 3000-მდე მოსახლე მოიცვა. სწორედ ამიტომ დღეს ჩვენ გავმართეთ ერთგვარი შემაჯამებელი დასკვნითი შეხვედრა 60-ზე მეტი სოფლის წარმომადგენელთან, მოვისმინეთ მათი შეფასებები და ვიმსჯელეთ ჩვენ სამომავლო ხედვაზე, რათა ადგილობრივ მოსახლეობასთან უშუალო კომუნიკაციის გზით, კიდევ უფრო მეტად შევუწყოთ ხელი მათ აქტიურ, შედეგიან და განგრძობით ჩართულობას სახელმწიფო პროგრამებსა და სერვისებში ისეთი აქტუალური მიმართულებებით, რაც უკავშირდება სახელმწიფო ენის შესწავლის, განათლების, ჯანდაცვის, სოციალური დაცვის, სოფლის მეურნეობის, დასაქმების თუ უფასო იურიდიული დახმარების შესაძლებლობებს. ჩვენ ამასთანავე, ვეწვიეთ ახალქალაქის მუნიციპალიტეტის მიერ ახლად რეაბილიტირებულ მომავლის სკოლას, სადაც სხვადასხვა ეთნოსის წარმომადგენელი ბავშვები და მოზარდები სხვადასხვა თემატურ წრეებში ეუფლებიან ცოდნას, ავითარებენ უნარებს, მათ შორის სახელმწიფო ენის და უცხო ენების შესწავლის გზით, რაც ამავდროულად ძალიან მნიშვნელოვან პროცესს წარმოადგენს ადრეული ასაკიდან სამოქალაქო ინტეგრაციის თვალსაზრისითაც,“ - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.

Госминистр встретилась с жителями сел Ахалкалакского муниципалитета и подвела итоги многокомпонентной кампании. Информационная кампания была направлена на повышение осведомленности представителей этнических меньшинств о государственных программах и услугах.
На встрече министр отметила, что кампания, которая проводится два раза в год в муниципалитетах компактного проживания этнических меньшинств, на понятном местному населению языке, уже зарекомендовала себя как один из эффективных механизмов построения инклюзивного и равноправного общества.
Во встрече также приняли участие и обратились к собравшимся губернатор Самцхе-Джавахети Бесик Амиранашвили и мэр муниципалитета Ахалкалаки Мелкон Макарян.
Масштабная многокомпонентная информационная кампания о государственных программах и услугах была проведена под руководством и координацией Аппарата государственного министра, в тесном сотрудничестве с органами местного самоуправления и при непосредственном участии представителей государственных органов.
В рамках рабочего визита госминистр вместе с представителями местного самоуправления также приняла участие в открытии недавно реабилитированного «Дома будущего», который предоставит учащимся в возрасте от 6 до 18 лет возможность участвовать в курсах грузинского и иностранных языков, шахмат, рукоделия и искусства.
«В регионах компактного проживания этнических меньшинств продолжается масштабная информационная кампания, инициированная и организованная Аппаратом государственного министра, в рамках которой мы подвели итоги проведенных за месяц в регионе Самцхе-Джавахети встреч, в которых приняли участие около 3000 жителей муниципалитетов Ахалкалаки, Ахалцихе, Аспиндза и Ниноцминда. Именно поэтому мы провели итоговую встречу с представителями более 60 сел, выслушали их оценки и обсудили наши планы на будущее, чтобы в дальнейшем способствовать их активному и эффективному участию в государственных программах. Кроме того, мы посетили недавно реабилитированную «Школу будущего», где дети и подростки разных этнических групп приобретают знания и развивают навыки, в том числе посредством изучения государственного и иностранных языков», - заявила Теа Ахвледиани.