შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატი აცხადებს ყოველწლიურ კონკურსს ახალგაზრდებისთვის „მშვიდობის ჯილდოს“ მოსაპოვებლად.
კონკურსი მიზნად ისახავს საქართველოს სამშვიდობო პროცესში ახალგაზრდების როლისა და ჩართულობის გაძლიერებას, რაც სახელმწიფო მინისტრის აპარატის კოორდინაციით მიმდინარე შერიგებისა და ჩართულობის სახელმწიფო პოლიტიკის ერთ-ერთ მნიშვნელოვან პრიორიტეტს წარმოადგენს.
კონკურსი სამ ნომინაციაში გაიმართება:
1. საუკეთესო სამშვიდობო საქმიანობა
2. საუკეთესო სამშვიდობო იდეა
3. საუკეთესო სამშვიდობო გზავნილი
კონკურსში მონაწილეობის მიღება, განაცხადების წარმოდგენის გზით, შეუძლია 18-დან 35 წლის ჩათვლით ახალგაზრდას, ახალგაზრდების ჯგუფს ან ახალგაზრდულ ორგანიზაციას, მათ შორის, საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან.
კონკურსში მონაწილეობა შესაძლებელია როგორც ახალგაზრდის / ახალგაზრდების ჯგუფის / ახალგაზრდული ორგანიზაციის უშუალო განაცხადით, ისე სამოქალაქო სექტორის, საერთაშორისო ორგანიზაციების ან/და არანაკლებ სამი ადამიანისგან შემდგარი საინიციატივო ჯგუფის წარდგინებით.
კონკურსის შედეგად თითოეულ ნომინაციაში გამოვლენილ გამარჯვებულს გადაეცემა ფულადი ჯილდო 3000 ლარის ოდენობით.
ჯილდო გაიცემა შემდეგი ნომინაციების მიხედვით:
ნომინაცია N1 - საუკეთესო სამშვიდობო საქმიანობა
კანდიდატი უნდა აკმაყოფილებდეს შემდეგ პირობას:
• საოკუპაციო ხაზის ორივე მხარეს მცხოვრები საზოგადოების ქართველ და აფხაზ / ქართველ და ოს წევრებს შორის კონტაქტების განმტკიცებისა და პატივისცემაზე დამყარებული ურთიერთობების ხელშეწყობის მიზნით, მშვიდობის მშენებლობისა და ნდობის აღდგენის ინიციატივ(ებ)ში შეტანილი განსაკუთრებული წვლილი.
ნომინაცია N2 - საუკეთესო სამშვიდობო იდეა
კანდიდატი უნდა აკმაყოფილებდეს შემდეგ პირობებს:
• საოკუპაციო ხაზის ორივე მხარეს მცხოვრები საზოგადოების ქართველ და აფხაზ / ქართველ და ოს წევრებს შორის მშვიდობის მშენებლობისა და ნდობის აღდგენის საუკეთესო ინიციატივის/საპროექტო იდეის წარმოდგენა;
• წარმოდგენილი ინიციატივის ინოვაციურობის და განხორციელების შესაძლებლობის დასაბუთება ;
• ინიციატივით გათვალისწინებული აქტივობის ოკუპირებულ ტერიტორიაზე განხორციელების შემთხვევაში, ადგილობრივი პარტნიორ(ებ)ის / პარტნიორი ორგანიზაცი(ებ)ის მითითება, ასეთის არსებობას.
ნომინაცია N3 - საუკეთესო სამშვიდობო გზავნილი
• კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების, მშვიდობის მშენებლობის, ქართულ-აფხაზური / ქართულ-ოსური საზოგადოების წევრებს შორის ნდობის აღდგენის თემაზე კვლევითი, სამეცნიერო ან/და აკადემიური ხასიათის ნაშრომის მომზადება, სადაც ნათლად არის გამოკვეთილი სამშვიდობო გზავნილი;
• განხორციელებული აკადემიური ხასიათის საქმიანობის შედეგად, კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების, საოკუპაციო ხაზის ორივე მხარეს მცხოვრები საზოგადოების ქართველ-აფხაზ / ქართველ - ოს წევრებს შორის მშვიდობის მშენებლობის ან/და ნდობის აღდგენის იდეის ხელშეწყობა / პოპულარიზაცია.
სამივე ნომინაციის შემთხვევაში კანდიდატი უნდა აკმაყოფილებდეს შემდეგ ზოგად პირობებს:
• განხორციელებული / განსახორციელებელი საქმიანობა სრულ შესაბამისობაში უნდა იყოს საქართველოს კანონმდებლობასთან, შერიგებისა და ჩართულობის სახელმწიფო პოლიტიკის, მათ შორის, სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“, მიზნებთან, ასევე აღნიშნულ სფეროში მოქმედ სტრატეგიულ დოკუმენტებთან;
• კონკურსის მიზნებისთვის, ნდობის აღდგენის იდეა / საქმიანობა უნდა გულისხმობდეს საოკუპაციო ხაზებით ხელოვნურად გაყოფილი საზოგადოების წევრების, ანუ ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მუდმივად მაცხოვრებელი და ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე მოსახლე პირების ჩართულობას / დაახლოებას;
• მშვიდობის მშენებლობის / ნდობის აღდგენის იდეა, საქმიანობა ან ამ თემისადმი მიძღვნილი ნაშრომი უნდა ეხებოდეს მხოლოდ საქართველოში კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების და ქართულ-აფხაზური/ქართულ-ოსური ურთიერთობების თემას.
განაცხადები უნდა მიეწოდოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატს 2024 წლის 9 აგვისტოს ჩათვლით, ქართულ ენაზე, შემდეგ ელექტრონულ მისამართზე:
press@smr.gov.ge
წარმოდგენილ განაცხადში მითითებული უნდა იყოს:
• ინფორმაცია კანდიდატის, ან მისი წარმდგენი პირის/პირების თაობაზე, საკონტაქტო მონაცემების ჩათვლით;
• ინფორმაცია კანდიდატის შესახებ - სახელი, გვარი, მოკლე ბიოგრაფიული მონაცემები (განათლება, საქმიანობის სფერო);
• მოკლე აღწერა მშვიდობის მშენებლობის / ნდობის აღდგენის პროცესში კანდიდატის მიერ შეტანილი წვლილის შესახებ;
• დანართები - საპროექტო იდეის, განხორციელებული საქმიანობის თაობაზე დამატებითი ინფორმაციის, ნაშრომების, ვიდეოების ან/და სხვა დამხმარე მასალის სახით (ასეთის არსებობის შემთხვევაში).
---------------------
წარდგენილი კანდიდატი/კანდიდატთა ჯგუფი წინასწარ ინფორმირებული უნდა იყოს კონკურსში ნომინირების შესახებ და თანახმა უნდა იყოს მისი კანდიდატურის განხილვაზე.
კანდიდატ(ებ)ის შერჩევა მოხდება „მშვიდობის ჯილდო ახალგაზრდებისთვის“ გადაცემის მიზნით შექმნილი საკონკურსო კომისიის მიერ.
გამარჯვებული კანდიდატების გამოცხადება და დაჯილდოება მოხდება მშვიდობის საერთაშორისო დღის (2024 წლის 21 სექტემბერი) აღნიშვნის ფარგლებში.
კონკურსთან დაკავშირებით დამატებითი კითხვების შემთხვევაში საკონტაქტო პირია - სოფიო ლეთოდიანი - 598 60 50 20

Условия конкурса «Премия мира для молодежи» Аппарата государственного министра
Аппарат государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия объявляет ежегодный конкурс «Премия мира для молодежи».
Целью конкурса является усиление роли молодежи в мирном процессе в Грузии, что является одним из важных приоритетов государственной политики примирения и вовлеченности.
Конкурс будет проводиться по трем номинациям:
1. Лучшая миротворческая деятельность
2. Лучшая мирная идея
3. Лучшее мирное послание
В конкурсе может принять участие молодой человек в возрасте от 18 до 35 лет, группа молодых людей или молодежная организация, в том числе с оккупированных территорий Грузии.
Принять участие в конкурсе возможно как по непосредственной заявке молодого человека/группы молодых людей/молодежной организации, так и по заявке гражданского сектора, международной организаций и/или инициативной группы в составе не менее трех человек.
По итогам конкурса победитель в каждой номинации будет награжден денежной премией в размере 3000 лари.
Премия вручается по следующим номинациям:
Номинация N1 – лучшая миротворческая деятельность
Кандидат должен соответствовать следующим условиям:
• Особый вклад в инициативы по укреплению мира и доверия, направленные на развитие контактов и отношений между грузинскими и абхазскими/грузинскими и осетинскими членами общества, проживающими по обе стороны оккупационной линии.
Номинация N2 – лучшая мирная идея
• Представление лучшей инициативы/идеи проекта по построению мира и восстановлению доверия между грузинскими и абхазскими/грузинскими и проживающими членами общества, проживающими по обе стороны оккупационной линии;
• Обоснование инновационности и осуществимости представленной инициативы;
• В случае реализации предусмотренной инициативой деятельности на оккупированной территории, указание местного партнера(ов)/партнерской организации(й).
Номинация N3 – лучшее мирное послание
• Подготовка исследовательской, научной и/или академической работы на тему мирного разрешения конфликта, построения мира, восстановления доверия между членами грузино-абхазского/грузино-осетинского общества, где четко изложено послание мира;
• В результате проведенной научной деятельности популяризация идеи мирного разрешения конфликта, построения мира и/или восстановления доверия между членами грузино-абхазского/грузино-осетинского общества.
Кандидаты по всем трем номинациям должны соответствовать следующим общим условиям:
• Осуществляемая/подлежащая осуществлению деятельность должна полностью соответствовать законодательству Грузии, государственной политике примирения и вовлеченности, в том числе целям мирной инициативы «Шаг к лучшему будущему», а также стратегическим документам в указанной области;
• Для целей конкурса идея/деятельность по восстановлению доверия должна предполагать вовлечение/сближение членов общества, искусственно разделенных оккупационными линиями, то есть лиц, постоянно проживающих на оккупированных территориях и лиц, проживающих на территории, контролируемой центральным правительством Грузии;
• Идея построения мира/укрепления доверия, деятельность или документ, посвященный этой теме, должны быть связаны только с темой мирного разрешения конфликта в Грузии и грузино-абхазских/грузино-осетинских отношений.
Заявления необходимо подать в Аппарат государственного министра до 9 августа 2024 года на грузинском языке по следующему адресу электронной почты: press@smr.gov.ge
В заявлении должно быть указано:
• Сведения о кандидате или лице/лицах, представляющих его/ее, включая контактные данные;
• Информация о кандидате – имя, фамилия, краткие биографические данные (образование, сфера деятельности);
• Краткое описание вклада кандидата в процесс строительства мира/укрепления доверия;
• Приложения – в виде дополнительной информации, документов, видео и/или других вспомогательных материалов, касающихся идеи проекта, реализованных мероприятий (при их наличии).
Выдвинутый кандидат/группа кандидатов должны быть проинформированы о выдвижении на конкурс и дать согласие на рассмотрение его кандидатуры.
Кандидат(ы) будут выбраны конкурсной комиссией, созданной для вручения «Премии мира для молодежи».
Кандидаты-победители будут объявлены и награждены в рамках празднования Международного дня мира (21 сентября 2024 г.).
В случае возникновения дополнительных вопросов относительно конкурса контактное лицо: Софио Летодиани - 598 60 50 20.