თეა ახვლედიანმა ქუთაისში ოკუპირებული რეგიონებიდან ჯანდაცვის სერვისების მიღების მიზნით გადმოსული პაციენტების მხარდაჭერისა და დროებითი განთავსებისთვის მოწყობილი სივრცეები მოინახულა
12 ივლისი 2024
სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა ქუთაისში ოკუპირებული რეგიონებიდან ჯანდაცვის სერვისების მიღების მიზნით გადმოსული პაციენტების მხარდაჭერისა და დროებითი განთავსებისთვის მოწყობილი სივრცეები მოინახულა
კონფლიქტის შედეგად დაზარალებულ მოსახლეობაზე ზრუნვა და მათი მძიმე სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესება საქართველოს მთავრობის შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის ერთ-ერთ უმთავრეს პრიორიტეტს წარმოადგენს, რაც, მათ შორის, ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრები მოსახლეობისთვის ხარისხიან სამედიცინო მომსახურებაზე წვდომის უზრუნველყოფას გულისხმობს.
აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონიდან სამედიცინო მომსახურების საჭიროების მქონე პირების მხარდაჭერისა და პაციენტების უსასყიდლოდ განთავსებასთან დაკავშირებული საორგანიზაციო პროცესების მართვის მიზნით, სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მიერ ასოციაციას ,,მშვიდობიანი და საქმიანი კავკასია”, ქუთაისში მდებარე შენობა-ნაგებობა დროებითი სარგებლობის უფლებით გადაეცა.
თეა ახვლედიანმა ადგილზე ჩატარებული სარეაბილიტაციო სამუშაოები, განახლებული ინფრასტრუქტურა, მათ შორის შშმ პირებზე ადაპტირებული სივრცე დაათვალიერა და ოკუპირებული ტერიტორიებიდან გადმოსულ პაციენტებსა და მათ თანმხლებ პირებს შეხვდა. სახელმწიფო მინისტრმა ასევე სამუშაო შეხვედრა გამართა საქართველოს მთავრობის სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ ფარგლებში მიმდინარე ქართულ-აფხაზური პროექტების მონაწილე პირებთან.
„შერიგებისა და ჩართულობის სახელმწიფო პოლიტიკის ფარგლებში, ხელოვნურად გაყოფილი საზოგადოების წევრებს შორის ნდობის მშენებლობისა და შერიგების მიმართულებით, უაღრეს მნიშვნელობას ვანიჭებთ ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრებ მოსახლეობაზე ზრუნვას, განსაკუთრებით ხარისხიან სერვისებსა და უფასო სამედიცინო მომსახურებაზე წვდომის ხელშეწყობის თვალსაზრისით. ოკუპირებული რეგიონებიდან გადმოსულ მოსახლეობას შესაძლებლობა აქვს ჩაერთოს ჯანდაცვის სხვადასხვა პროგრამაში და მიიღოს მათ საჭიროებებსა და ინტერესებზე მორგებული მაღალკვალიფიციური სერვისი. სამედიცინო მომსახურების მიღების პროცესში, ჩვენთვის მნიშვნელოვანია როგორც პაციენტების, ისე მათი თანმხლები პირების მხარდაჭერა. სწორედ ამ მიზნით, სახელმწიფო ხელს უწყობს დროებითი და უსასყიდლო განთავსების სივრცეების მოწყობასა და განვითარებას. ამ კუთხით, ვფიქრობ, მნიშვნელოვან ფუნქციას შეასრულებს ქუთაისში რეაბილიტირებული შენობა, რომელიც სახელმწიფომ სწორედ კონფლიქტის შედეგად დაზარალებული ადამიანებისთვის მომსახურების მიზნით გამოყო. სამშვიდობო პოლიტიკის ფარგლებში, ჩვენ კვლავ გავაგრძელებთ ძალისხმევას ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრები მოსახლეობის მხარდაჭერისა და დახმარების მიმართულებით,“- განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.

Теа Ахвледиани посетила места, оборудованные для временного размещения пациентов из оккупированных регионов
12 July 2024
Госминистр посетила места, оборудованные для поддержки и временного размещения пациентов, приехавших из оккупированных регионов для получения медицинских услуг в Кутаиси.
Забота о населении, пострадавшем от конфликта, и улучшение их тяжелого социально-экономического положения является одним из главных приоритетов политики примирения и вовлеченности правительства Грузии.
В целях поддержки нуждающихся в медицинских услугах жителей Абхазии и Цхинвальского региона и управления организационными процессами, связанными с бесплатным размещением пациентов, аппарат госминистра передал ассоциации «Мирный и Деловой Кавказ» здание в Кутаиси с правом временного пользования.
Теа Ахвледиани осмотрела реабилитационные работы, обновленную инфраструктуру, в том числе пространство, приспособленное для людей с ограниченными возможностями, встретилась с больными из оккупированных регионов и сопровождающими их лицами. Госминистр также провела рабочую встречу с участниками реализуемых грузино-абхазских проектов в рамках мирной инициативы правительства Грузии «Шаг к лучшему будущему».
«В рамках государственной политики примирения и вовлеченности мы придаем большое значение заботе о населении, проживающем на оккупированных территориях, особенно в плане содействия доступу к бесплатным медицинским услугам. Жители оккупированных регионов имеют возможность участвовать в различных программах здравоохранения и получать высококвалифицированные услуги, соответствующие их потребностям и интересам. В процессе получения медицинских услуг нам важна поддержка как пациентов, так и сопровождающих их лиц. С этой целью государство поддерживает обустройство и развитие мест временного и бесплатного проживания. В этой связи я думаю, что реабилитированное здание в Кутаиси, которое государство выделило для обслуживания пострадавшего от конфликта населения, будет выполнять важную функцию», - заявила Теа Ахвледиани.