თეა ახვლედიანის ხელმძღვანელობით, ჩართულობის სტრატეგიის სამოქმედო გეგმის განხორციელების მიზნით შექმნილი სამთავრობო უწყებათაშორისი კომისიის სხდომა გაიმართა
1 აგვისტო 2024
სახელმწიფო მინისტრის თეა ახვლედიანის ხელმძღვანელობით, ჩართულობის სტრატეგიის სამოქმედო გეგმის განხორციელების მიზნით შექმნილი სამთავრობო უწყებათაშორისი კომისიის სხდომა გაიმართა.
კომისიის წევრებმა განიხილეს საქართველოს მთავრობის შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის, მათ შორის სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ იმპლემენტაციის პროცესი. სამთავრობო უწყებათაშორისმა კომისიამ იმსჯელა აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონებში მცხოვრები კონფლიქტის შედეგად დაზარალებული მოსახლეობისთვის საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე ხელმისაწვდომი სერვისებისა და პროგრამების შესახებ ერთიანი საინფორმაციო პორტალის შექმნის პროცესზე.
„დღევანდელი კომისიის სხდომა ეძღვნებოდა შერიგებისა და ჩართულობის სახელმწიფო პოლიტიკის მიმდინარეობის მიმოხილვას, რომლის ფარგლებშიც შესაბამის დარგობრივ უწყებებთან ერთად ჩვენ ვიმსჯელეთ განხორციელებული საქმიანობის შედეგებზე, იმ სიახლეებსა და განვითარებებზე, რაც უკავშირდება ნდობის აღდგენისა და მშვიდობის მშენებლობის ხელშეწყობის მიზანს. კომისიამ ასევე დეტალურად განიხილა და შეაჯერა აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებში მცხოვრები მოსახლეობისთვის შემუშავებული ერთიანი საინფორმაციო პორტალის ამოქმედების საკითხი, რაც მიზნად ისახავს კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობისთვის სამშვიდობო ინიციატივით გახსნილი შესაძლებლობების შესახებ ერთ სივრცეში კონსოლიდირებულ ინფორმაციაზე წვდომის უზრუნველყოფას. მსურს, ვისარგებლო ამ შემთხვევით და მადლობა გადავუხადო ყველა კოლეგას და პარტნიორ ორგანიზაციას, პორტალის შემუშავების პროცესში შეტანილი მნიშვნელოვანი წვლილისთვის და ნაყოფიერი თანამშრომლობისთვის,“ - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.
სამთავრობო კომისიის შემადგენლობაში არიან საქართველოს სახელმწიფო უწყებების, მათ შორის აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობისა და ყოფილი სამხრეთ ოსეთის ავტონომიური ოლქის დროებითი ადმინისტრაციის წარმომადგენლები. სხდომას ესწრებოდნენ საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციისა და ეროვნული უსაფრთხოების საბჭოს აპარატის წარმომადგენლები.

Теа Ахвледиани провела заседание Правительственной комиссии по реализации плана действий стратегии вовлеченности
1 August 2024
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани провела заседание Правительственной комиссии по реализации плана действий стратегии вовлеченности.
Члены Комиссии обсудили процесс реализации политики примирения и вовлеченности правительства Грузии, включая программу «Шаг к лучшему будущему». Комиссия обсудила процесс создания единого информационного портала по услугам и программам, доступным для пострадавшего от конфликта населения.
«Заседание комиссии было посвящено рассмотрению государственной политики примирения и вовлеченности, мы обсудили результаты деятельности, которая связана с целью восстановления доверия и содействия миру. Комиссия также подробно обсудила вопрос о запуске информационного портала, разработанного для населения Абхазии и Цхинвальcкого региона, который направлен на предоставление доступа к консолидированной информации о мирных инициативах Грузии. Я хотела бы воспользоваться этой возможностью, чтобы поблагодарить всех коллег и партнерских организаций за значительный вклад в разработку портала и продуктивное сотрудничество», - заявила Теа Ахвледиани.
В состав правительственной комиссии входят представители госорганов Грузии, в том числе правительства Автономной Республики Абхазия и временной администрации бывшего Юго-Осетинского автономного округа. В заседании также приняли участие представители администрации правительства Грузии и аппарата Совета национальной безопасности.