შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის, თეა ახვლედიანის ხელმძღვანელობით, შეიარაღებული კონფლიქტების შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგული პირების მოძიებისა და გადმოსვენების უწყებათაშორისი კომისიის მორიგი სხდომა გაიმართა.
უწყებათაშორისი კომისიის სხდომა სახელმწიფო მინისტრმა გახსნა და ყურადღება გაამახვილა 1990-იანი წლების შეიარაღებული მოქმედებების და 2008 წლის აგვისტოს რუსეთ-საქართველოს ომის შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგულ პირთა მოძიების პროცესის, მისი შემდგომი მდგრადობის და ეფექტიანობის უზრუნველყოფის განსაკუთრებულ დატვირთვაზე, გაუჩინარებულ პირთა ბედის და ადგილსამყოფლის დადგენისა და მათი ოჯახების მხარდაჭერის თვალსაზრისით.
სხდომაზე, დღის წესრიგით გათვალისწინებული თემატიკის მიხედვით, განხილულ იქნა უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა მოძიების პროცესის მიმდინარეობა, განხორციელებული საქმიანობა, აქტუალური საკითხები და სამომავლო ხედვები. ყურადღება გამახვილდა წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის (ICRC) სტრატეგიული კვლევის დასკვნებისა და რეკომენდაციების საფუძველზე მიმდინარე პროგრამის ტრანსფორმაციის პროცესზე, სახელმწიფო უწყებების მეტად გაზრდილ როლსა და შესაბამისი ფუნქციების განხორციელების გზებზე.
„უგზო-უკვლოდ დაკარგულ პირთა მოძიების სახელმწიფო პროგრამაში ჩართულ ყველა დარგობრივ უწყებასთან ერთად, დღეს ჩვენ განვიხილეთ ის მნიშვნელოვანი შედეგები, რასაც მივაღწიეთ წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტთან ერთიანი ძალისხმევით. ასევე, ვიმსჯელეთ სამომავლო ხედვაზე, რომელიც ორიენტირებულია სახელმწიფო უწყებების როლის შემდგომ გაძლიერებაზე და პროცესში ცენტრალურ ადგილს ოჯახებს ანიჭებს, რათა კიდევ უფრო მეტი უგზო-უკვლოდ დაკარგული პირის ბედისა და ადგილსამყოფლის დადგენა და მათი ოჯახების ხანგრძლივი მოლოდინის დასრულება შევძლოთ. სწორედ ამ კონტექსტში განვიხილეთ და შევაჯერეთ ოჯახების თანადგომის ფუნქციის აღსრულების კონკრეტული გზები და უახლოეს დღეებში დაგეგმილი ღონისძიებები,“ - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა

Под председательством Теи Ахвледиани состоялось заседание Межведомственной комиссии по розыску и перезахоронению лиц, пропавших без вести в результате вооруженных конфликтов
1 August 2024
Под председательством государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия состоялось заседание Межведомственной комиссии по розыску и перезахоронению лиц, пропавших без вести в результате вооруженных конфликтов.
Теа Ахвледиани открыла заседание межведомственной комиссии и рассмотрела достигнутые результаты программы по поиску, идентификации и перезахоронению лиц, пропавших без вести в результате вооруженного конфликта 1990-х годов и российско-грузинской войны в августе 2008 года.
На заседании, согласно повестке дня, были обсуждены текущие вопросы, достигнутые успехи и перспективы на будущее. Особое внимание было уделено продолжающемуся процессу трансформации программы поиска пропавших без вести, который основан на рекомендациях Международного комитета Красного Креста (ICRC) и подразумевает повышение роли государственных учреждений.
«Сегодня мы обсудили важные результаты, достигнутые с помощью усилий Международного комитета Красного Креста. Также мы обсудили видение будущего, которое ориентировано на дальнейшее усиление роли государственных органов, чтобы определить судьбу и местонахождение еще большего числа пропавших без вести людей и положить конец долгому ожиданию их семей. Именно в этом контексте мы обсудили и согласовали запланированные на ближайшие дни мероприятия», - заявила Теа Ахвледиани.