შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილი ღონისძიება გახსნა.
სახელმწიფო მინისტრმა, თბილისში დაარსებულ უგზო-უკვლოდ დაკარგულ პირთა მემორიალთან შეკრებილ საზოგადოებას სიტყვით მიმართა და ყურადღება გაამახვილა 1990-იანი წლების შეიარაღებული მოქმედებებისა და 2008 წლის აგვისტოს რუსეთ-საქართველოს ომის შედეგად, უგზო-უკვლოდ დაკარგულ პირთა მოძიების სახელმწიფო პროგრამის და მათი ხსოვნისადმი მიძღვნილი ღონისძიებების განსაკუთრებულ მნიშვნელობაზე.
„30 აგვისტო იმ პატივისცემის და თანაგრძნობის სიმბოლოა, რომელსაც საზოგადოება გამოხატავს უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა ოჯახების მიმართ, მათი სიძლიერისა და გამძლეობის მიმართ. ეს დღე განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია იმ 2000-მდე ოჯახისთვის, რომლებმაც ჯერაც არაფერი იციან თავიანთი გაუჩინარებულად მიჩნეული ახლობლების ხვედრისა და ადგილსამყოფელის თაობაზე. ჩვენი გულწრფელი სურვილიც და სახელმწიფო პოლიტიკით აღებული ვალდებულებაც არის, რომ საზოგადოებას და მომავალ თაობებს, მუდამ ახსოვდეთ ჩვენი დაკარგული თანამემამულეები, სამხედრო და სამოქალაქო პირები და სამშობლოს წინაშე მათი გაწეული ღვაწლი. კიდევ ერთხელ, თანაგრძნობას ვუცხადებ ოჯახებს, რომელთა ჩართულობითა და ნება-სურვილების მაქსიმალური გათვალისწინებით, ჩვენ ერთიანი ძალისხმევით ვაგრძელებთ კიდევ უფრო მეტი ინტენსივობით სახელმწიფო პროგრამის განხორციელებას უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა მოძიებისთვის, რომელიც წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის მხარდაჭერით მიმდინარეობს.
აქვე მინდა მადლიერებით მივმართო როგორც დედაქალაქში, ასევე გორში, ქუთაისში, ბათუმსა და ზუგდიდში დღევანდელი ღონისძიებების ყველა მონაწილეს, ოჯახებს ჩვენს ყველა პარტნიორს, სახელმწიფო უწყებების, ადგილობრივი თვითმმართველობებისა და არასამათავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს გაწეული თანადგომისთვის ,”- განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.
სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მხარდაჭერითა და მასპინძლობით, როგორც დედაქალაქში, ასევე გორში, ქუთაისში, ბათუმსა და ზუგდიდში გამართულ ღონისძიებებს, უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა ოჯახის წევრებთან ერთად, ესწრებოდნენ სახელმწიფო უწყებების, ადგილობრივი თვითმმართველობის, წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები.
უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა საერთაშორისო დღის - 30 აგვისტოს აღნიშვნის მიზანია, უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა მოძიების საკითხზე საზოგადოების ყურადღების გამახვილება და ცნობიერების ამაღლება, ოჯახების თანადგომა და მათი გაუჩინარებული ახლობლების ხსოვნის უკვდავყოფა.
საქართველოში 1990-იანი წლების შეიარაღებული მოქმედებების და 2008 წლის აგვისტოს რუსეთ-საქართველოს ომის შედეგად, ამ დრომდე 2000-მდე ადამიანი უგზო-უკვლოდ დაკარგულად მიიჩნევა, რომელთა მოძიება და ოჯახებისთვის დაბრუნება მიმდინარე პროგრამის ფარგლებში, სახელმწიფო პოლიტიკის ერთ-ერთი პრიორიტეტია.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани открыла мероприятие, посвященное Международному дню пропавших без вести.
Госминистр обратилась к собравшимся у установленного в Тбилиси Мемориала пропавшим без вести и отметила особую важность госпрограммы поиска лиц, пропавших без вести в результате вооруженных действий 1990-х годов и российско-грузинской войны августа 2008 года и мероприятий, посвященных их памяти.
«30 августа – символ уважения и сострадания, которое общество проявляет к семьям пропавших без вести, к их силе и стойкости. Этот день особенно важен для 2000 семей, которые до сих пор ничего не знают о судьбе и местонахождении своих родственников, считающихся пропавшими без вести. Мы искренне желаем и стремимся к тому, чтобы общество и будущие поколения всегда помнили наших погибших соотечественников, военных и гражданских лиц и их заслуги перед Родиной. Еще раз выражаю соболезнование семьям, при участии которых мы продолжаем реализовывать государственную программу по поиску пропавших без вести.
Также хотелось бы выразить благодарность всем участникам сегодняшних мероприятий в Гори, Кутаиси, Батуми и Зугдиди, всем семьям, нашим партнерам, представителям государственных органов, органов местного самоуправления и неправительственных организаций за поддержку», - заявила Теа Ахвледиани.
В мероприятиях, прошедших в столице, а также в Гори, Кутаиси, Батуми и Зугдиди, приняли участие представители госорганов, местного самоуправления, Международного комитета Красный Крест и гражданского общества.
Цель празднования Международного дня пропавших без вести – увековечить их память и повысить осведомленность широкой общественности.
В результате вооруженных действий 1990-х годов и российско-грузинской войны августа 2008 года пропавшими без вести считаются до 2000 человек, поиск и возвращение которых является одним из приоритетов государственной политики.