სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ორგანიზებით, მშვიდობის საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებული მაღალი დონის ღონისძიება სახელწოდებით „ახალგაზრდები უკეთესი მომავლისთვის“ გაიმართა
25 სექტემბერი 2024
სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ორგანიზებით, მშვიდობის საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებული მაღალი დონის ღონისძიება სახელწოდებით „ახალგაზრდები უკეთესი მომავლისთვის“ გაიმართა.
ღონისძიება მისასალმებელი სიტყვით გახსნეს და დამსწრე საზოგადოებას მიმართეს საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ შალვა პაპუაშვილმა და სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.
„მშვიდობის საერთაშორისო დღის ახალგაზრდებთან ერთად აღნიშვნა ჩვენ ერთგვარ ტრადიციად ვაქციეთ იმ მიზნითაც, რომ კიდევ ერთხელ, ერთად გავაჟღეროთ ძლიერი გზავნილი მშვიდობის განმტკიცების მნიშვნელობაზე, ჩვენი ხალხის შერიგებისა და გაერთიანებისთვის; ერთიანი ძლიერი სახელმწიფოს მშენებლობისთვის, რომლის მთავარი ღირებულება არის ადამიანი, მისი ღირსება და კეთილდღეობა, უფლებები და უსაფრთხოება. გულითადად ვულოცავ მშვიდობის ჯილდოს წლევანდელ გამარჯვებულებს და რწმენას გამოვთქვამ, რომ ამგვარი წამახალისებელი ინიციატივები, შემდგომშიც მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს ახალგაზრდებს გამყოფი ხაზების ორივე მხარეს, უფრო მეტი შემართებით ჩაერთონ მშვიდობის მშენებლობის პროცესში, რომელიც ქართულ-აფხაზური და ქართულ-ოსური შერიგების, ურთიერთგაგებისა და ნდობის აღდგენის მტკიცე სულისკვეთებით მიმდინარეობს,“ - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.
შეკრებილ საზოგადოებას და ახალგაზრდებს აღნიშნული ღონისძიებისთვის სპეციალურად ჩაწერილი ვიდეოთი დისტანციურად მიმართა ევროსაბჭოს გენერალური მდივნის მოადგილემ, ბიორნ ბერგემ. სიტყვით ასევე გამოვიდნენ საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე და ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენისა და დეოკუპაციის საკითხებთან დაკავშირებული დროებითი კომისიის თავმჯდომარე გიორგი ვოლსკი, საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე ხათუნა თოთლაძე და გაერო-ს მუდმივი კოორდინატორი საქართველოში დიდიე ტღებიუკი.
ღონისძიების ფარგლებში, თეა ახვლედიანმა სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მიერ დაწესებული ყოველწლიური კონკურსის „მშვიდობის ჯილდოს ახალგაზრდებისთვის“ გამარჯვებულები დააჯილდოვა. ნომინაციაში „საუკეთესო სამშვიდობო საქმიანობა“ დაჯილდოვდა მშვიდობის მშენებლობის პროცესში ჩართული ახალგაზრდა დაჩი ახვლედიანი, ხოლო ნომინაციაში „საუკეთესო სამშვიდობო იდეა“ - სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტის აფხაზური ცენტრი „მესხი ახალგაზრდები ერთობისთვის“. თითოეულ ნომინაციაში გამარჯვებულს გადაეცა სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მიერ დაარსებული პრემია 3000 ლარის ოდენობით. ამასთან, ევროპის საბჭოს მხარდაჭერითა და უშუალო ჩართულობით, გამარჯვებული ახალგაზრდები ქალაქ სტრასბურგში მონაწილეობას მიიღებენ დემოკრატიის მსოფლიო ფორუმში.
მშვიდობის დღისადმი მიძღვნილ ღონისძიებას ესწრებოდნენ საქართველოს პარლამენტის, სახელმწიფო, სამთავრობო უწყებებისა და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები, საქართველოში აკრედიტებული დიპლომატიური მისიებისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების ხელმძღვანელები, ასევე სამოქალაქო საზოგადოებისა და აკადემიური წრეების წარმომადგენლები და ახალგაზრდები.
„მშვიდობის ჯილდო ახალგაზრდებისთვის“ დაწესებულია შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მიერ 2021 წელს და ყოველწლიურად გადაეცემა ახალგაზრდას ან ახალგაზრდების ჯგუფს, მათ შორის ოკუპირებული ტერიტორიებიდან, რომლებსაც საქართველოს მთავრობის კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების პოლიტიკის მიზნებისა და ამოცანების გათვალისწინებით, საკუთარი საქმიანობითა და აქტივობით განსაკუთრებული წვლილი შეაქვთ მშვიდობის მშენებლობის და ომით გაყოფილ საზოგადოების წევრებს შორის შერიგებისა და ნდობის აღდგენის, ასევე კონფლიქტით დაზარალებულ მოსახლეობაზე ზრუნვის პროცესში.

В связи с Международным днем мира аппаратом госминистра было организовано мероприятие под названием «Молодежь за лучшее будущее»
25 September 2024
В связи с Международным днем мира аппаратом госминистра было организовано мероприятие под названием «Молодежь за лучшее будущее».
Мероприятие открыли приветственной речью и обратились к собравшимся спикер парламента Грузии Шалва Папуашвили и государственный министр Теа Ахвледиани.
«Мы сделали своего рода традицией отмечать Международный день мира вместе с молодежью, чтобы еще раз подчеркнуть важность укрепления мира, для примирения и объединения нашего народа, для построения единого сильного государства, главной ценностью которого является человек, его достоинство и благополучие, права и безопасность. Я поздравляю лауреатов Премии мира этого года и выражаю свою уверенность в том, что такие обнадеживающие инициативы будут и впредь воодушевлять молодых людей по обе стороны разделительных линий к более активному участию в процессе миростроительства», - заявила Теа Ахвледиани.
К собравшейся общественности со специально записанным для указанного мероприятия видео дистанционно обратился Заместитель генерального секретаря Совета Европы Бьорн Берге.
С речью также выступили первый вице-спикер и председатель временной комиссии по восстановлению территориальной целостности и деоккупации Георгий Вольский, заместитель министра иностранных дел Хатуна Тотладзе и постоянный координатор ООН в Грузии Дидье Требук.
В рамках мероприятия Теа Ахвледиани наградила победителей ежегодного конкурса «Премия мира для молодежи», учрежденного аппаратом госминистра. В номинации «Лучшая миротворческая деятельность» награжден Дачи Ахвледиани, а в номинации «Лучшая мирная идея» — Абхазский центр Самцхе-Джавахетского государственного университета “Молодежь Месхетии за Единство”. Победителю в каждой номинации была вручена премия в размере 3000 лари. Более того, при поддержке и непосредственном участии Совета Европы победители примут участие во Всемирном форуме демократии в Страсбурге.
В мероприятии приняли участие члены парламента и правительства Грузии, представители местных органов власти, главы дипломатических миссий и международных организаций, представители гражданского общества и академических кругов.
«Премия мира для молодежи» учреждена Аппаратом госминистра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия в 2021 году и ежегодно вручается молодому человеку или группе молодых людей, в том числе с оккупированных территорий, которые, учитывая цели и задачи политики мирного разрешения конфликтов правительства Грузии, сделают особый вклад в миростроительство и примирение между разделенными войной обществами.