თეა ახვლედიანი: ერთიანი სამთავრობო მიდგომის ფარგლებში, ვგეგმავთ დამატებითი ფინანსური რესურსების მიმართვას სახალხო დიპლომატიის, დიალოგისა და ნდობის აღდგენის ინიციატივების შემდგომი ხელშეწყობის მიზნით
27 ნოემბერი 2024
„დავიწყებ შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკით, რომელიც, მოგეხსენებათ, უფრო ფართო, კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების სახელმწიფო პოლიტიკის განუყოფელი ნაწილი და ერთ-ერთი მიმართულებაა, რაც საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრებ მოსახლეობასთან მიმართებით ხორციელდება. მისი სტრატეგიული მიზანია, კონფლიქტის სრულმასშტაბიან მოგვარებამდე, შექმნას წინაპირობები და მოამზადოს სათანადო საფუძველი, ომით დაშორებული საზოგადოების ქართველ, აფხაზ და ოს წევრებს შორის ურთიერთგაგებასა და პატივისცემაზე დამყარებული თანაცხოვრების აღსადგენად ერთიან, ძლიერ სახელმწიფოში. დასახული მიზნების მისაღწევად ვახორციელებთ ჩვენ მიერ დანერგილ სამშვიდობო ინიციატივებს, სტატუს-ნეიტრალური და ჰუმანიტარული მიდგომების გათვალისწინებით.
მიუხედავად იმისა, რომ მიმდინარე ოკუპაციის მძიმე შედეგები მნიშვნელოვან დაბრკოლებად გვევლინება სრულფასოვანი შერიგების მიღწევის გზაზე, ღრმად გვწამს, რომ გაყოფილი საზოგადოების წევრებს შორის კავშირების გამყარება ადამიანთა დონეზე კონფლიქტის აღმოფხვრის, გაუცხოების დაძლევისა და შერიგების ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი წინაპირობაა. სწორედ ამიტომ, უაღრესად დიდი მნიშვნელობა ენიჭება ნდობის აღდგენისა და საერთო ინტერესების გარშემო თანამშრომლობის ხელშემწყობ ღონისძიებებს, ისევე როგორც აქტიურ კომუნიკაციას ჩვენ ხელთ არსებული ფორმალური თუ არაფორმალური არხების მეშვეობით, რაც მიზნად ისახავს მშვიდობის მშენებლობას და კონფლიქტის შედეგად დაზარალებული მოსახლეობისთვის უკეთესი მომავლის პერსპექტივის შექმნას. ამ კუთხით, დღემდე მხარდაჭერილ პროექტებთან ერთად, ერთიანი სამთავრობო მიდგომის ფარგლებში, ვგეგმავთ დამატებითი ფინანსური რესურსების მიმართვას სახალხო დიპლომატიის, დიალოგისა და ნდობის აღდგენის ინიციატივების შემდგომი ხელშეწყობის მიზნით. ამასთან, ერთ-ერთი პრიორიტეტული მიმართულება იქნება სამშვიდობო პროცესში დევნილი მოსახლეობის ჩართულობა და მათი როლის გაძლიერება.
შერიგებისა და ნდობის აღდგენის გზაზე ჩვენთვის განსაკუთრებული დატვირთვის მატარებელია 90-იანი წლების შეიარაღებული მოქმედებების და 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგული პირების მოძიების, იდენტიფიცირების და ოჯახებისთვის გადაცემის, წმინდად ჰუმანიტარული ხასიათის სახელმწიფო პროგრამა, რომელიც წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტთან მჭიდრო თანამშრომლობით ხორციელდება. ქართულ-აფხაზური ჰუმანიტარული საკოორდინაციო მექანიზმის ფარგლებში, ჩვენ კიდევ უფრო მეტი ძალისხმევით განვაგრძობთ მუშაობას, რათა, განურჩევლად ეთნიკური კუთვნილებისა, შეძლებისდაგვარად მეტ ოჯახს დავუბრუნოთ პასუხი მათი გაუჩინარებული ოჯახის წევრის ხვედრის თაობაზე,“- განაცხადა სახელმწიფო მინისტრობის კანდიდატმა თეა ახვლედიანმა.

Теа Ахвледиани: В рамках единого правительственного подхода мы планируем выделить дополнительные финансовые ресурсы для дальнейшего продвижения общественной дипломатии, диалога и инициатив по укреплению доверия
«Начну с политики примирения и вовлеченности, которая, как известно, является неотъемлемой частью более широкой государственной политики мирного разрешения конфликтов и одним из направлений, которое реализуется по отношению к населению, проживающему в оккупированных регионах Грузии. Ее стратегическая цель: до полномасштабного разрешения конфликта создать предпосылки и подготовить надлежащую основу для восстановления сосуществования на основе взаимопонимания и уважения между грузинскими, абхазскими и осетинскими членами общества, разделенными войной. Для достижения поставленных целей мы реализуем мирные инициативы, учитывая нейтральные и гуманитарные подходы.
Хотя тяжелые последствия нынешней оккупации представляются существенным препятствием на пути к полному примирению, мы глубоко убеждены, что укрепление связей между членами разделенного общества является одной из важнейших предпосылок устранения конфликтов, преодоления отчуждения и примирения. Вот почему первостепенное значение придается мерам, способствующим укреплению доверия и сотрудничеству вокруг общих интересов, а также активному общению через формальные и неформальные каналы, находящиеся в нашем распоряжении, направленные на построение мира и создание лучших перспектив на будущее для населения, пострадавшего от конфликта. В связи с этим, наряду с поддержанными на сегодняшний день проектами, в рамках единого государственного подхода мы планируем привлечь дополнительные финансовые ресурсы для дальнейшего продвижения общественной дипломатии, диалога и инициатив по укреплению доверия. Кроме того, одним из приоритетных направлений станет вовлечение ВПЛ в мирный процесс и усиление их роли.
Особое значение для нас имеет госпрограмма поиска лиц, пропавших без вести в результате вооруженных действий 90-х годов и российско-грузинской войны 2008 года, которая осуществляется в тесном сотрудничестве с Международным комитетом Красного Креста. В рамках грузино-абхазского координационного механизма мы продолжим работать с еще большими усилиями, чтобы дать ответы как можно большему количеству семей о судьбе их пропавших без вести, независимо от этнической принадлежности», - заявила Теа Ахвледиани.