თეა ახვლედიანმა ელჩების კონფერენცია 2024-ის ფარგლებში, საქართველოს დიპლომატიური მისიის წარმომადგენლებს სიტყვით მიმართა
28 დეკემბერი 2024
სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა ელჩების კონფერენცია 2024-ის ფარგლებში, საქართველოს დიპლომატიური მისიის წარმომადგენლებს სიტყვით მიმართა და პანელური დისკუსიის ფორმატში მიღწეულ შედეგებსა და სამომავლო გეგმებზე ისაუბრა.
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა აღნიშნა, რომ საქართველოს მთავრობა განუხრელად აგრძელებს ტერიტორიული მთლიანობის მშვიდობიანი გზით აღდგენის პოლიტიკას. მინისტრის განცხადებით, შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკა კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების სახელმწიფო პოლიტიკის განუყოფელი ნაწილი და ერთ-ერთი მიმართულებაა, რაც საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრებ მოსახლეობასთან მიმართებით ხორციელდება. მისივე თქმით, საქართველოს მთავრობის 2021-30 წლების სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიის განხორციელება უკვე მეოთხე წელია, პოზიტიური დინამიკით მიმდინარეობს.
ელჩების კონფერენცია 2024-ის ფარგლებში, სხვადასხვა თემატური მიმართულების შესახებ, რამდენიმე პანელური დისკუსია გაიმართა. დისკუსიის მოდერატორი საგარეო საქმეთა მინისტრი მაკა ბოჭორიშვილი იყო. თავდაცვის და უსაფრთხოების შესახებ პანელურ დისკუსიაში მონაწილეობდნენ ვიცე პრემიერი, თავდაცვის მინისტრი ირაკლი ჩიქოვანი; შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი და პარლამენტის ვიცე-სპიკერი გია ვოლსკი.

Госминистр Теа Ахвледиани выступила с речью перед представителями дипломатических миссий Грузии на конференции послов 2024 и обсудила достигнутые результаты и планы на будущее в формате панельной дискуссии.
Государственный министр по вопросам примирения и гражданского равноправия отметила, что правительство Грузии неизменно продолжает политику мирного восстановления территориальной целостности. По её словам, политика примирения и вовлеченности является неотъемлемой частью государственной политики мирного разрешения конфликта и одним из направлений, которое реализуется в отношении населения, проживающего в оккупированных регионах Грузии. Также она заявила, что реализация государственной стратегии гражданского равенства и интеграции Грузии на 2021-2030 годы уже четвертый год проводится с положительной динамикой.
В рамках конференции послов 2024 года состоялось несколько панельных дискуссий по различным тематическим направлениям. Модератором дискуссии выступила министр иностранных дел Мака Бочоришвили. В панельной дискуссии по вопросам обороны и безопасности приняли участие вице-премьер, министр обороны Иракли Чиковани, государственный министр по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани и вице-спикер парламента Гия Вольский.