თეა ახვლედიანი სახალხო დამცველთან არსებულ ეთნიკურ უმცირესობათა საბჭოს წარმომადგენლებს შეხვდა.
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა სახალხო დამცველთან არსებულ ეთნიკურ უმცირესობათა საბჭოს აღმასრულებელ მდივანთან, იზაბელა ოსიპოვასთან და საბჭოს კოორდინატორთან, კობა ჩოფლიანთან შეხვედრა გამართა.
შეხვედრაზე განხილულ იქნა სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პოლიტიკის ფარგლებში სახელმწიფო სტრატეგიის თითოეული პრიორიტეტული მიმართულების ფარგლებში მიღწეული შედეგები და პროგრესის დინამიკა; ასევე, საუბარი შეეხო სამოქმედო გეგმების დანერგვის, მონიტორინგისა და შეფასების საკითხებს.
სახელმწიფო მინისტრმა საბჭოს წარმომადგენლებს გააცნო სამომავლო საქმიანობის ხედვა და ისაუბრა 2025-2026 წწ. კონსოლიდირებული სამოქმედო გეგმის პროექტზე, რომელიც მომზადდა სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ხელმძღვანელობითა და კოორდინაციით, პოლიტიკის განმახორციელებელ დარგობრივ სამთავრობო უწყებებსა და ადგილობრივ თვითმმართველობებთან მჭიდრო თანამშრომლობის შედეგად და მიზნად ისახავს ეტაპობრივად სამიზნე შედეგების შემდგომ გაუმჯობესებას.
სახელმწიფო მინისტრმა სახალხო დამცველთან არსებულ ეთნიკურ უმცირესობათა საბჭოს წარმომადგენლებს მადლობა გადაუხადა მჭიდრო და ნაყოფიერი თანამშრომლობისთვის და ხაზი გაუსვა მათ როლს სტრატეგიის დანერგვისა და მონიტორინგის პროცესში, რაც პოლიტიკის ეფექტიან განხორციელებას ემსახურება.
თავის მხრივ, ეთნიკურ უმცირესობათა საბჭოს ხელმძღვანელმა პირებმა გამოხატეს მზაობა სამოქმედო გეგმის პროექტთან დაკავშირებით თავიანთი რეკომენდაციები წარუდგინონ სახელმწიფო მინისტრის აპარატს.
სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის 2021-2030 წწ. სახელმწიფო სტრატეგიის 2025-2026 წლების სამოქმედო გეგმის პროექტი წინადადებებისა და მოსაზრებების წარმოდგენის მიზნით უახლოეს პერიოდში ხელმისაწვდომი იქნება შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ოფიციალურ ვებგვერდზე.

Tea Akhvlediani met with representatives of the Council of Ethnic Minorities under the Public Defender’s Office
24 January 2025
The State Minister for Reconciliation and Civil Equality, Tea Akhvlediani, held a meeting with Izabella Osipova, Executive Secretary of the Council of National Minorities under the Public Defender, Izabella Osipova and the Coordinator of the Council, Koba Chopliani.
The meeting discussed the results achieved and the dynamics of progress within each priority area of the State Strategy within the framework of the Civil Equality and Integration Policy; the discussion also touched on the issues of implementation, monitoring and evaluation of action plans.
The State Minister introduced the Council representatives to the vision of future activities and spoke about the draft Consolidated Action Plan for 2025-2026, which was prepared under the leadership and coordination of the State Minister’s Office.
The leaders of the Council of Ethnic Minorities expressed their readiness to submit their recommendations regarding the draft Action Plan to the State Minister’s Office.
The draft Action Plan for Civic Equality and Integration for 2021-2030 and the State Strategy for 2025-2026 will soon be available on the official website of the Office of the State Minister for Reconciliation and Civic Equality to submit proposals and opinions.