თეა ახვლედიანმა და ალექსანდრე წულაძემ ოკუპირებული აფხაზეთის რეგიონიდან წარჩინებულ სტუდენტს, დიმიტრი გულიას სახელობის სახელმწიფო სტიპენდია და შესაბამისი სერტიფიკატი გადასცეს.
2024-2025 სასწავლო წელს დიმიტრი გულიას სახელობის სტიპენდიატი გახდა ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტი ჯეირან გვაგვალია, რომელმაც ოკუპირებული აფხაზეთის რეგიონის, გალის რაიონის სოფელ დიხაზურგის საშუალო სკოლა დაამთავრა და ერთიანი ეროვნული გამოცდები წარმატებით ჩააბარა. სახელობითი სტიპენდიატი, ოთხი სასწავლო წლის განმავლობაში, 300 ლარს ყოველთვიურად მიიღებს სტიპენდიის სახით.
ღონისძიების ფარგლებში, სიტყვით გამოვიდნენ შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი, განათლების, მეცნიერების და ახალგაზრდობის მინისტრი ალექსანდრე წულაძე და საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე, ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენისა და დეოკუპაციის საკითხებთან დაკავშირებული დროებითი კომისიის თავმჯდომარე გიორგი ვოლსკი.
სახელმწიფო მინისტრმა დამსწრე საზოგადოებას გახსნითი სიტყვით მიმართა და შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკასა და „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ სამშვიდობო ინიციატივის პრიორიტეტებზე ისაუბრა, რომლის ფარგლებშიც განსაკუთრებული აქცენტი ახალგაზრდების მხარდაჭერასა და გაძლიერებაზე კეთდება. თეა ახვლედიანმა ყურადღება გაამახვილა ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრები ახალგაზრდების ხარისხიან განათლებაზე ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფის მიზნით შექმნილ უნიკალურ მექანიზმებსა და საშეღავათო პროგრამებზე; ხაზი გაუსვა სამშვიდობო პროცესში ახალგაზრდობის ჩართულობის მნიშვნელობას და მათ სწავლასა და შემდგომ საქმიანობაში წარმატებები უსურვა. სახელმწიფო მინისტრმა მადლობა გადაუხადა განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს, სასტიპენდიო ინიციატივის მხარდაჭერისა და თანამშრომლობისთვის.
„შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის და სამშვიდობო ინიციატივების ფარგლებში, ჩვენი ერთ-ერთი უმთავრესი ამოცანაა საოკუპაციო ხაზების ორივე მხარეს მცხოვრები ახალგაზრდების გაძლიერება და მათთვის განათლების შესაძლებლობების გაფართოება. ამასთან, ჩვენ ვაგრძელებთ დიმიტრი გულიასა და კოსტა ხეთაგუროვის სახელობითი სტიპენდიებით, აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებიდან იმ გამორჩეული ახალგაზრდების მხარდაჭერას და წახალისებას, რომლებიც მათთვის დანერგილი საშეღავათო პროგრამების და უმაღლესში უგამოცდოდ ჩარიცხვის შესაძლებლობის მიუხედავად, ადგილზე არსებული ურთულესი გამოწვევების პირობებში, დამოუკიდებლად ახერხებენ მოემზადონ და უმაღლესი შედეგებით ჩააბარონ ეროვნული გამოცდები. სწორედ ამგვარი შემართების, შრომის და გამბედაობის დასაფასებლად, წელს ჩვენ დავაჯილდოვეთ დიმიტრი გულიას სახელობითი სტიპენდიით ჯეირან გვაგვალია - ახალგაზრდა ოკუპირებული გალის რაიონიდან, რომელსაც კიდევ ერთხელ ვულოცავ ამ წარმატებას. მეტი განათლებითა და განვითარებით, ნდობის აღდგენითა და მშვიდობის მშენებლობით ჩვენ აუცილებლად დავძლევთ ოკუპაციას და გავაერთიანებთ ჩვენს ხალხს,“- განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.
განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები პირებისთვის ხარისხიან განათლებაზე ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფის მიზნით განხორციელებულ ინიციატივებზე გაამახვილა ყურადღება. ალექსანდრე წულაძემ მადლობა გადაუხადა შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის გუნდს. მისი თქმით, ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები პირების ხელშეწყობის კუთხით, სამინისტრო მათთან თანამშრომლობით არაერთ მნიშვნელოვან პროექტს ახორციელებს.
პარლამენტის ვიცე-სპიკერი გია ვოლსკი მიესალმება ხელისუფლების სამშვიდობო ინიციატივების ფარგლებში დაგეგმილ მსგავს აქტივობებს და განსაკუთრებულ ყურადღებას ამახვილებს იმ ახალგაზრდების წახალისების მნიშვნელობაზე, რომლებიც ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული გამოწვევების ფონზე ახერხებენ ეროვნულ გამოცდებზე ერთ-ერთი საუკეთესო შედეგი აჩვენონ. ვოლსკიმ გამარჯვებულ სტუდენტს კიდევ ერთხელ მიულოცა მოპოვებული სტიპენდია და შემდგომ საქმიანობაში წარმატებები უსურვა.
დიმიტრი გულიასა და კოსტა ხეთაგუროვის სახელობის სტიპენდიები 2018 წლიდან სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივითა და განათლების, მეცნიერების და ახალგაზრდობის სამინისტროს მხარდაჭერით დაარსდა და განკუთვნილია ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იმ სტუდენტებისთვის, რომლებიც ერთიან ეროვნულ გამოცდებზე საუკეთესო შედეგებს აჩვენებენ.

Теа Ахвледиани и Александр Цуладзе вручили государственную стипендию имени Дмитрия Гулиа и соответствующий сертификат отличившемуся студенту из оккупированного региона Абхазии
29 January 2025
Теа Ахвледиани и Александр Цуладзе вручили государственную стипендию имени Дмитрия Гулиа и соответствующий сертификат отличившемуся студенту из оккупированного региона Абхазии.
В 2024-2025 учебном году стипендию имени Дмитрия Гулиа получил студент Государственного университета Илии Джейран Гвагвалия, окончивший среднюю школу в селе Дихазурги Гальского района оккупированной Абхазии и успешно сдавший Единые национальные экзамены. Стипендиат будет получать 300 лари ежемесячно на протяжении четырех учебных лет.
В рамках мероприятия с речью выступили Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани, Министр образования, науки и молодежи Александр Цуладзе и первый заместитель Председателя Парламента Грузии, глава временной комиссии по восстановлению территориальной целостности и деоккупации Георгий Вольский.
Госминистр обратилась к присутствующим с вступительным словом, в котором рассказала о политике примирения и вовлеченности, а также о приоритетах мирной инициативы «Шаг к лучшему будущему», в рамках которой особое внимание уделяется поддержке молодежи. Теа Ахвледиани акцентировала внимание на уникальных механизмах и льготных программах, созданных для обеспечения доступности качественного образования для молодежи, проживающей в оккупированных регионах, подчеркнув важность их участия в мирном процессе. Она также пожелала им успехов в учебе и дальнейшей деятельности. Госминистр поблагодарила Министерство образования, науки и молодежи за поддержку и сотрудничество в рамках реализации инициативы.
«В рамках политики примирения и инклюзивности, а также мирных инициатив, одной из наших главных задач является укрепление молодежи с обеих сторон оккупационной линии и расширение возможностей для получения образования для них. Кроме того, мы продолжаем поддерживать и поощрять молодежь из Абхазии и Цхинвальского региона с помощью стипендий имени Дмитрия Гулиа и Коста Хетагурова, которые, несмотря на предоставленные льготные программы и возможность поступления в высшие учебные заведения без экзаменов, самостоятельно готовятся и успешно сдают национальные экзамены. Именно в знак поддержки такой решимости, трудолюбия и мужества в этом году мы присудили стипендию имени Дмитрия Гулиа Джейрану Гвагвалия, молодому человеку из оккупированного Гальского района, которого я еще раз поздравляю с этим успехом. Благодаря образованию и развитию, восстановлению доверия и построению мира мы обязательно преодолеем оккупацию и объединим наш народ», - заявила Теа Ахвледиани.
Министр образования, науки и молодежи подчеркнул инициативы, направленные на обеспечение доступа к качественному образованию для людей, проживающих на оккупированных территориях. Александр Цуладзе поблагодарил команду аппарата Государственного министра по вопросам примирения и гражданского равенства. По его словам, в области поддержки жителей оккупированных территорий министерство реализует множество важных проектов.
Вице-спикер парламента Георгий Вольский отметил важность поощрения тех молодых людей, которые, несмотря на вызовы, связанные с проживанием на оккупированных территориях, способны показать одни из лучших результатов на национальных экзаменах. Он еще раз поздравил победителя с получением стипендии и пожелал ему успехов в будущих начинаниях.
Стипендии имени Дмитрия Гулия и Коста Хетагурова были основаны в 2018 году по инициативе аппарата Государственного министра и при поддержке Министерства образования, науки и молодежи. Они предназначены для студентов, проживающих на оккупированных территориях, которые показывают лучшие результаты на Едином национальном экзамене.