სახელმწიფო მინისტრის აპარატი ეხმიანება ოკუპირებული აფხაზეთის რეგიონში უკანონოდ გამართულ ე.წ. „საპრეზიდენტო არჩევნების მეორე ტურს", რომელიც ეწინააღმდეგება საერთაშორისო სამართლის ფუნდამენტურ პრინციპებს და საქართველოს სუვერენიტეტისა და საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში ტერიტორიული მთლიანობის მორიგ უხეშ დარღვევას წარმოადგენს.
მიმდინარე ოკუპაციის ფონზე და იმ პირობებში, როდესაც აფხაზეთის რეგიონიდან იძულებით გადაადგილებულ პირებსა და ლტოლვილებს ამ დრომდე არ ეძლევათ საკუთარ სახლებში უსაფრთხო და ღირსეული დაბრუნების შესაძლებლობა, ასევე უხეშად და სისტემატურად ირღვევა ადგილობრივი მკვიდრი მოსახლეობის ძირითადი უფლებები და თავისუფლებები, ჩატარებული ე.წ. “არჩევნები” ვერ გამოხატავს ხალხის ნებას და, შესაბამისად, მოკლებულია რაიმე სახის სამართლებრივ საფუძველს.
საქართველოს მთავრობა განუხრელად და თანმიმდევრულად ახორციელებს მტკიცედ გაცხადებულ სამშვიდობო პოლიტიკას, რომლის ერთ-ერთ სტრატეგიულ მიმართულებას, დეოკუპაციასთან ერთად, აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონების მიმართულებით შერიგებისა და ჩართულობის პროცესის განხორციელება და მისი კიდევ უფრო გააქტიურება წარმოადგენს, რაც კონფლიქტის შედეგად დაზარალებული მოსახლეობის სოციალურ-ეკონომიკური პირობების გაუმჯობესებასა და ხელოვნურად გაყოფილ საზოგადოებას შორის საერთო ინტერესებზე დაფუძნებული თანამშრომლობის და ნდობის აღდგენის გაღრმავებას ისახავს მიზნად.

Аппарат государственного министра вновь заявляет о незаконном проведении так называемого «второго тура президентских выборов» в оккупированном регионе Абхазии, что противоречит основополагающим принципам международного права и представляет собой еще одно вопиющее нарушение суверенитета и территориальной целостности Грузии в пределах ее международно признанных границ.
На фоне продолжающейся оккупации и в условиях, когда ВПЛ из Абхазского региона по-прежнему не имеют возможность безопасно и достойно вернуться в свои дома, а основные права и свободы местного населения грубо и систематически нарушаются, проводимые так называемые «выборы» не являются выражением воли народа и, следовательно, не имеют под собой никакой правовой основы.
Правительство Грузии по-прежнему привержено мирному урегулированию конфликта, неотъемлемой частью которого является политика примирения и вовлеченности, направленная на улучшение социально-экономических условий пострадавшего от конфликта населения, а также на углубление сотрудничества и восстановление доверия на основе общих интересов между искусственно разделёнными обществами.