სახელმწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი ლაგოდეხში ნოვრუზ ბაირამის დღესასწაულთან დაკავშირებით გამართულ ღონისძიებებს დაესწრო.
თეა ახვლედიანმა ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის კაბალის თემის ეთნიკურად აზერბაიჯანელ მოსახლეობას სიტყვით მიმართა და ნოვრუზ ბაირამის დღესასწაული მიულოცა. სახელმწიფო მინისტრი ლაგოდეხის მერთან ჯონდო მდივნიშვილთან, პარლამენტის წევრ გურამ მაჭარაშვილთან და ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლებთან ერთად, ნოვრუზ ბაირამის აღსანიშნავად ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის სოფელ უზუნთალაში მოწყობილ ეთნიკურ კუთხეებს ესტუმრა და ადგილობრივი მეწარმეების ნამუშევრების, ხელნაკეთი ნივთების, ნახატების, საკრავების, ხალხური რეწვის ნიმუშების საგამოფენო კუთხეები დაათვალიერა.
მინისტრი ადგილობრივი ახალგაზრდული საბჭოების წარმომადგენლებს შეხვდა და მათ საქმიანობას გაეცნო. თეა ახვლედიანი კულტურულ და სპორტულ ღონისძიებებსაც დაესწრო და მკლავჭიდის ტურნირში გამარჯვებულებს სიმბოლური საჩუქრები გადასცა. ასევე, მინისტრმა ახალგაზრდებთან ერთად, მონაწილეობა მიიღო კოცონის ანთების საზეიმო რიტუალში.
„მოხარული ვარ რომ დღეს კახეთის რეგიონში მომეცა შესაძლებლობა, კაბალის თემის ადგილობრივ მოსახლეობასთან ერთად, აღვნიშნო ნოვრუზ ბაირამი და აქედან მოგილოცოთ ყველას, ძვირფასო თანამოქალაქეებო, ვინც ამ მრავალსაუკუნოვანი ტრადიციის მქონე დღესასწაულს ზეიმობთ. საქართველო ისტორიულად გამოირჩევა ეთნიკური და კულტურული მრავალფეროვნებით, მდიდარი ტრადიციებითა და კულტურათაშორისი ურთიერთობებით, რომელთა დაცვა და გაძლიერება ჩვენი ერთ-ერთი ამოცანაა სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პოლიტიკის ფარგლებში. სწორედ ამის სიმბოლური გამოხატულება და დადასტურებაა ნოვრუზ ბაირამის ერთად აღნიშვნა და ამ დღესასწაულის სიხარულის გაზიარება. კიდევ ერთხელ გილოცავთ, გისურვებთ მშვიდობას, ჯანმრთელობას და კეთილდღეობას!“ - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.

Госминистр Теа Ахвледиани приняла участие в мероприятиях, проведенных в Лагодехи по случаю праздника Новруз Байрам
21 March 2025
Теа Ахвледиани обратилась к этническим азербайджанцам общины Кабалы Лагодехского муниципалитета и поздравила их с праздником Новруз Байрам. Госминистр вместе с мэром Лагодехи Джондо Мдивнишвили, депутатом парламента Гурамом Мачарашвили и представителями местного самоуправления посетили этнические уголки, созданные в селе Узунтала в честь празднования Новруз-байрама, и осмотрели выставочные залы изделий ручной работы, картин, музыкальных инструментов и народных промыслов.
Министр встретилась с представителями местных молодежных организаций и ознакомилась с их деятельностью. Теа Ахвледиани также посетила культурные и спортивные мероприятия и вручила символические подарки победителям турнира по армрестлингу. Министр также приняла участие в торжественном ритуале зажжения костра.
«Я рада, что сегодня у меня была возможность отпраздновать Новруз Байрам вместе с населением Кабали, я хотела бы поздравить всех, кто отмечает этот многовековой праздник. Грузия исторически отличается своим этническим и культурным многообразием, богатыми традициями и межкультурными связями, защита и укрепление которых является одной из наших задач в рамках политики гражданского равноправия и интеграции. Подтверждением этого является совместное празднование Новруз Байрама и разделение радости этого праздника. Еще раз поздравляю, желаю мира, здоровья и благополучия!» - заявила госминистр.
Празднование Новруз Байрама в общине Кабали завершилось концертом местных и приглашенных исполнителей.