ქართული ენის დღესთან დაკავშირებით, „აზერბაიჯანულენოვან და სომხურენოვან მოსახლეობაში სახელმწიფო ენის ფლობისა და შესწავლის მოტივაციის კვლევის“ შედეგების პრეზენტაცია გაიმართა.
სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა ღონისძიება მისასალმებელი სიტყვით გახსნა, დამსწრე საზოგადოებას ქართული ენის დღე მიულოცა და ქართული ენის დაცვასა და განვითარების მნიშვნელობაზე ისაუბრა. თეა ახვლედიანმა მიმოიხილა სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივით „ქართული ენის ფლობისა და შესწავლის მოტივაციის კვლევის“ შედეგები და გამოვლენილი ტენდენციები. კვლევის მიხედვით, ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებულ რეგიონებში ქართული ენის ცოდნის დონე უმჯობესდება და წლიდან-წლამდე მატულობს სახელმწიფო ენის მცოდნეთა რაოდენობა, რაც ძირითადად სტრატეგიის ფარგლებში გათვალისწინებული მექანიზმებისა და პროგრამების დანერგვას უკავშირდება. სახელმწიფო მინისტრის განცხადებით, ქართული ენის მაღალ დონეზე შესწავლის ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფა სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პოლიტიკის უმთავრესი პრიორიტეტია, რომლის ფარგლებში დასახული მიზნების მისაღწევად, კვლევის შედეგად გამოვლენილი საჭიროებების გათვალისწინებით გაგრძელდება კონსოლიდირებული ძალისხმევა ცენტრალური და ადგილობრივი ხელისუფლების მიერ, რომ კიდევ უფრო გაფართოვდეს ქართული ენის შესწავლის შესაძლებლობები და 2030 წლისთვის დასახული გრძელვადიანი სტრატეგიული მიზნები წარმატებით იქნას მიღწეული.
ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებულ რეგიონებში ქართული ენის პოპულარიზაციისა და ცოდნის მნიშვნელობაზე, დამსწრე საზოგადოებას მიმართეს საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრმა ალექსანდრე წულაძემ, პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარემ რატი იონათამიშვილმა, პარლამენტის განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდულ საქმეთა კომიტეტის თავმჯდომარემ გივი მიქანაძემ, სახალხო დამცველმა ლევან იოსელიანმა და ენის სახელმწიფო დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა გიორგი ალიბეგაშვილმა.
კვლევის შედეგების შესახებ მოკლე ანგარიში დამსწრე საზოგადოებას წარუდგინა სახელმწიფო მინისტრის მოადგილემ ლია გიგაურმა. კვლევა გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მხარდაჭერით, დამოუკიდებელი კვლევითი ორგანიზაციის „საზოგადოებრივი დამცველის“ მიერ მომზადდა.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ აღმასრულებელი და საკანონმდებლო, ისევ როგორც ადგილობრივი ხელისუფლების, აკადემიური წრეებისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები.
„სრულიად საქართველოს ვულოცავ ამ ღირსშესანიშნავ თარიღს, რომელიც ქართული ენის სახელმწიფოებრივი სტატუსის დაცვის მიზნით, ჩვენს ქვეყანაში 47 წლის წინ განვითარებულ ისტორიულ მოვლენებს უკავშირდება და რომელსაც ჩვენ ეროვნული ღირსების შეგრძნებით და უდიდესი დაფასებით აღვნიშნავთ. დღეს, ჩვენი პასუხისმგებლობაა არა მარტო დავიცვათ და განვავითაროთ ქართული ენა, არამედ ხელი შევუწყოთ, განსაკუთრებით ჩვენს არაქართულენოვან მოსახლეობას, სახელმწიფო ენის ცოდნის დონის ამაღლებაში. ამ კუთხით, ჩვენს მიერ 2030 წლისთვის დასახული სტრატეგიული პრიორიტეტების განხორციელების მიმდინარე შუალედური შეფასების ეტაპზე, სწორედ ქართული ენის დღის აღნიშვნას მივუძღვენით ჩვენს მიერ ინიცირებული ფართომასშტაბიანი დამოუკიდებელი კვლევის შედეგების და მიღწეული პროგრესის პრეზენტაცია. დღესდღეობით, ჩვენს სომხურენოვან და აზერბაიჯანულენოვან მოსახლეობაში, განსაკუთრებით კი ახალგაზრდებში, დღითიდღე იზრდება სახელმწიფო ენის მცოდნეთა რაოდენობა და დონე, რაც ნამდვილად ჩვენი სახელმწიფო პოლიტიკის ფარგლებში გაწეული ძალისხმევის შედეგია, რასაც ჩვენ მომავალშიც თანმიმდევრულად განვაგრძობთ იმისთვის, რომ სრულფასოვნად მივაღწიოთ ჩვენს საბოლოო მიზნებს," - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.

On the occasion of Georgian Language Day, presentation of results of the “Research on Georgian Language Proficiency among the Azerbaijani-speaking and Armenian-speaking population” was held
14 April 2025
Presentation of the study “Research on the Motivation for Proficiency and Study of the State Language among the Azerbaijani-speaking and Armenian-speaking Population” was held on the occasion of Georgian Language Day.
The State Minister for Reconciliation and Civic Equality opened the event with a welcoming speech, congratulated attendees on Georgian Language Day, and highlighted the importance of preserving and promoting the state language.
She reviewed the study’s findings and outlined key trends.
According to the research, Georgian language proficiency is steadily improving in regions with large ethnic minority populations, with more people learning the language each year.
This progress is attributed to ongoing programs and mechanisms implemented as part of the state strategy.
Tea Akhvlediani underlined that expanding access to quality Georgian language education remains a top priority under the civic equality and integration policy. As she noted, based on the research, the Government - both central and local - will continue coordinated efforts to enhance learning opportunities and achieve the strategic goals set for 2030.
A brief report on the results of the survey was presented to the audience by Deputy State Minister Lia Gigauri. The survey was prepared by the independent research organization Public Defender, with the support of the United Nations Development Program [UNDP].
Representatives from the executive and legislative branches, local authorities, academia, and civil society attended the event.
“I congratulate all of Georgia on this important day, which marks the historical events 47 years ago aimed at protecting the official status of the Georgian language. It is a day we celebrate with national pride. Today, our responsibility extends beyond preserving the language - we must also support non-Georgian-speaking communities in acquiring it. The study we present today highlights the growing proficiency among Armenian-speaking and Azerbaijani-speaking citizens, especially the youth. This progress reflects the success of our ongoing state policy, which we will continue to pursue to fully meet our goals by 2030”, - said Tea Akhvlediani.