ქართული ენის დღესთან დაკავშირებით, „აზერბაიჯანულენოვან და სომხურენოვან მოსახლეობაში სახელმწიფო ენის ფლობისა და შესწავლის მოტივაციის კვლევის“ შედეგების პრეზენტაცია გაიმართა.
სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა ღონისძიება მისასალმებელი სიტყვით გახსნა, დამსწრე საზოგადოებას ქართული ენის დღე მიულოცა და ქართული ენის დაცვასა და განვითარების მნიშვნელობაზე ისაუბრა. თეა ახვლედიანმა მიმოიხილა სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივით „ქართული ენის ფლობისა და შესწავლის მოტივაციის კვლევის“ შედეგები და გამოვლენილი ტენდენციები. კვლევის მიხედვით, ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებულ რეგიონებში ქართული ენის ცოდნის დონე უმჯობესდება და წლიდან-წლამდე მატულობს სახელმწიფო ენის მცოდნეთა რაოდენობა, რაც ძირითადად სტრატეგიის ფარგლებში გათვალისწინებული მექანიზმებისა და პროგრამების დანერგვას უკავშირდება. სახელმწიფო მინისტრის განცხადებით, ქართული ენის მაღალ დონეზე შესწავლის ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფა სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პოლიტიკის უმთავრესი პრიორიტეტია, რომლის ფარგლებში დასახული მიზნების მისაღწევად, კვლევის შედეგად გამოვლენილი საჭიროებების გათვალისწინებით გაგრძელდება კონსოლიდირებული ძალისხმევა ცენტრალური და ადგილობრივი ხელისუფლების მიერ, რომ კიდევ უფრო გაფართოვდეს ქართული ენის შესწავლის შესაძლებლობები და 2030 წლისთვის დასახული გრძელვადიანი სტრატეგიული მიზნები წარმატებით იქნას მიღწეული.
ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებულ რეგიონებში ქართული ენის პოპულარიზაციისა და ცოდნის მნიშვნელობაზე, დამსწრე საზოგადოებას მიმართეს საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრმა ალექსანდრე წულაძემ, პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარემ რატი იონათამიშვილმა, პარლამენტის განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდულ საქმეთა კომიტეტის თავმჯდომარემ გივი მიქანაძემ, სახალხო დამცველმა ლევან იოსელიანმა და ენის სახელმწიფო დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა გიორგი ალიბეგაშვილმა.
კვლევის შედეგების შესახებ მოკლე ანგარიში დამსწრე საზოგადოებას წარუდგინა სახელმწიფო მინისტრის მოადგილემ ლია გიგაურმა. კვლევა გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მხარდაჭერით, დამოუკიდებელი კვლევითი ორგანიზაციის „საზოგადოებრივი დამცველის“ მიერ მომზადდა.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ აღმასრულებელი და საკანონმდებლო, ისევ როგორც ადგილობრივი ხელისუფლების, აკადემიური წრეებისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები.
„სრულიად საქართველოს ვულოცავ ამ ღირსშესანიშნავ თარიღს, რომელიც ქართული ენის სახელმწიფოებრივი სტატუსის დაცვის მიზნით, ჩვენს ქვეყანაში 47 წლის წინ განვითარებულ ისტორიულ მოვლენებს უკავშირდება და რომელსაც ჩვენ ეროვნული ღირსების შეგრძნებით და უდიდესი დაფასებით აღვნიშნავთ. დღეს, ჩვენი პასუხისმგებლობაა არა მარტო დავიცვათ და განვავითაროთ ქართული ენა, არამედ ხელი შევუწყოთ, განსაკუთრებით ჩვენს არაქართულენოვან მოსახლეობას, სახელმწიფო ენის ცოდნის დონის ამაღლებაში. ამ კუთხით, ჩვენს მიერ 2030 წლისთვის დასახული სტრატეგიული პრიორიტეტების განხორციელების მიმდინარე შუალედური შეფასების ეტაპზე, სწორედ ქართული ენის დღის აღნიშვნას მივუძღვენით ჩვენს მიერ ინიცირებული ფართომასშტაბიანი დამოუკიდებელი კვლევის შედეგების და მიღწეული პროგრესის პრეზენტაცია. დღესდღეობით, ჩვენს სომხურენოვან და აზერბაიჯანულენოვან მოსახლეობაში, განსაკუთრებით კი ახალგაზრდებში, დღითიდღე იზრდება სახელმწიფო ენის მცოდნეთა რაოდენობა და დონე, რაც ნამდვილად ჩვენი სახელმწიფო პოლიტიკის ფარგლებში გაწეული ძალისხმევის შედეგია, რასაც ჩვენ მომავალშიც თანმიმდევრულად განვაგრძობთ იმისთვის, რომ სრულფასოვნად მივაღწიოთ ჩვენს საბოლოო მიზნებს," - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.

По случаю Дня грузинского языка состоялась презентация результатов «Исследования уровня владения государственным языком и мотивации к его изучению среди азербайджаноязычного и армяноязычного населения»
14 April 2025
Теа Ахвледиани открыла мероприятие приветственной речью, поздравила собравшихся с праздником и рассказала о важности защиты и развития грузинского языка. Госминистр проанализировала результаты и выявила тенденции «Исследования уровня владения государственным языком и мотивации к его изучению среди азербайджаноязычного и армяноязычного населения», инициированного Аппаратом госминистра. Согласно исследованию, в регионах компактного проживания этнических меньшинств уровень знания грузинского языка повышается, а число людей, владеющих государственным языком, увеличивается из года в год, что в основном связано с реализацией механизмов и программ, предусмотренных в рамках государственной стратегии. По словам госминистра, обеспечение доступа к обучению грузинскому языку на высоком уровне является одним из главных приоритетов политики гражданского равноправия и интеграции, в рамках которой для достижения поставленных целей, с учетом выявленных в результате исследования потребностей, будут продолжены усилия центральных и местных органов власти по дальнейшему расширению возможностей изучения государственного языка и успешному достижению долгосрочных стратегических целей, поставленных на 2030 год.
Перед собравшимися также выступили министр образования, науки и молодежи Александр Цуладзе, председатель комитета по правам человека и гражданской интеграции Рати Ионатамишвили, председатель комитета по образованию, науке и делам молодежи Гиви Миканадзе, Народный защитник Грузии Леван Иоселиани и глава Государственного департамента языка Георгий Алибегашвили.
Краткий отчет о результатах исследования собравшимся представила заместитель государственного министра Лия Гигаури. Исследование подготовлено независимой исследовательской организацией «Общественный защитник» при поддержке Программы развития ООН.
В мероприятии приняли участие представители исполнительной и законодательной власти, а также местных органов, научных кругов и гражданского общества.
«Поздравляю всю Грузию с этой знаменательной датой, которая связана с историческими событиями, произошедшими в нашей стране 47 лет назад в целях защиты государственного статуса грузинского языка, и которую мы отмечаем с чувством национального достоинства и большой признательности. Сегодня наша обязанность не только защищать и развивать грузинский язык, но и помогать, особенно нашему негрузиноязычному населению, повышать уровень знания государственного языка. В настоящее время число людей, знающих государственный язык среди нашего армяноязычного и азербайджаноязычного населения, особенно среди молодежи, увеличивается с каждым днем, что является результатом усилий, предпринимаемых в рамках нашей государственной политики»,- заявила Теа Ахвледиани.