თეა ახვლედიანმა სამუშაო სადილის ფორმატში შეხვედრა გამართა გაერო-ში ბურუნდის რესპუბლიკის, ქუვეითის სახელმწიფოს, ლესოთოს სამეფოსა და ნეპალის ფედერალური დემოკრატიული რესპუბლიკის მუდმივ წარმომადგენლებთან
23 აპრილი 2025
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა სამუშაო სადილის ფორმატში შეხვედრა გამართა გაერო-ში ბურუნდის რესპუბლიკის, ქუვეითის სახელმწიფოს, ლესოთოს სამეფოსა და ნეპალის ფედერალური დემოკრატიული რესპუბლიკის მუდმივ წარმომადგენლებთან.
სახელმწიფო მინისტრმა მადლიერება გამოხატა საქართველოში ვიზიტით მყოფ დიპლომატებთან, მათი ქვეყნების მხრიდან საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის მხარდაჭერისთვის.
თეა ახვლედიანმა ელჩებს გააცნო სახელმწიფო მინისტრის აპარატის პრიორიტეტები, მიზნები და ამოცანები, როგორც შერიგებისა და ჩართულობის, ისე სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის პოლიტიკის მიმართულებით.
სახელმწიფო მინისტრმა მიმოიხილა საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში უსაფრთხოების, ჰუმანიტარული და ადამიანის უფლებათა კუთხით არსებული ვითარება. ამასთან, თეა ახვლედიანმა ისაუბრა შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის, მათ შორის სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ განხორციელების პროცესში მიღწეულ პროგრესსა და სამომავლო ხედვებზე, რაც კონფლიქტის შედეგად დაზარალებული მოსახლეობის სოციალურ-ეკონომიკური პირობების გაუმჯობესებასა და ხელოვნურად გაყოფილ საზოგადოებას შორის საერთო ინტერესებზე დაფუძნებული დიალოგისა და ნდობის აღდგენის გაღრმავებას ისახავს მიზნად.
თავის მხრივ, ელჩები მიესალმნენ საქართველოს მთავრობის მიერ გაწეულ ძალისხმევას და სახელმწიფო მინისტრის აპარატს სამომავლო საქმიანობაში წარმატებები უსურვეს.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия провела рабочий ужин с постоянными представителями Республики Бурунди, Государства Кувейт, Королевства Лесото и Федеративной Демократической Республики Непал при Организации Объединенных Наций.
Теа Ахвледиани выразила благодарность дипломатам, посетившим Грузию, за поддержку их странами суверенитета и территориальной целостности Грузии в пределах ее международно признанных границ.
Она ознакомила послов с приоритетами, целями и задачами аппарата госминистра как в области политики примирения и волеченности, так и политики гражданского равноправия и интеграции.
Теа Ахвледиани рассмотрела текущую ситуацию с безопасностью и правами человека в оккупированных регионах Грузии.
Кроме того, госминистр рассказала о прогрессе, достигнутом в ходе реализации политики примирения и волеченности, включая мирную инициативу «Шаг к лучшему будущему», которая направлена на улучшение социально-экономических условий пострадавшего от конфликта населения, а также на углубление диалога и восстановление доверия между искусственно разделенным обществом на основе общих интересов.
В свою очередь послы приветствовали усилия правительства Грузии и пожелали аппарату государственного министра успехов в дальнейшей деятельности.