სახელმწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი გორის მუნიციპალიტეტის სოფლებს, მერეთსა და ქვემო არცევს ეწვია.
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა, საქართველოში ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩთან ჭოუ ციენთან ერთად, მერეთსა და ქვემო არცევში სპორტული მოედნები დაათვალიერა.
საფეხბურთო მოედნები ადგილობრივი მოსახლეობის საჭიროებების გათვალისწინებით, სოფლებში სპორტული ინფრასტრუქტურის მოწესრიგების მიზნით, თანამედროვე სტანდარტებით მოეწყო. სტუმრებმა ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებისგან დეტალური ინფორმაცია მოისმინეს სპორტული მოედნების მოწყობის მიზნით შესრულებული სამუშაოების შესახებ, რაც ჩინეთის საელჩოსა და გორის მუნიციპალიტეტის ადგილობრივი ბიუჯეტის თანადაფინანსებით, ასევე სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მხარდაჭერით განხორციელდა.
ღონისძიების ფარგლებში, თეა ახვლედიანი ადგილობრივ მოსახლეობას შეხვდა და ბავშვებს სიმბოლური საჩუქრები გადასცა.
„საქართველოს მთავრობის განსაკუთრებული ზრუნვის საგანია გამყოფ ხაზებთან მცხოვრები მოსახლეობის მხარდაჭერა, მათ შორის სოციალურ-ეკონომიკური, ინფრასტრუქტურული, სპორტული თუ საგანმანათლებლო ღონისძიებებით. ამჯერად, ჩვენ ვიმყოფებით გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ მერეთში, სადაც ადგილობრივი მოსახლეობის საჭიროებებზე საპასუხოდ მოეწყო სპორტული ინფრასტრუქტურა. ახალგაზრდებისა და ბავშვების სიხარულისთვის, ასევე ადგილზე ჯანსაღი ცხოვრების წესის დანერგვის წახალისებისთვის, მსურს მადლობა გადავუხადო
საქართველოში ჩინეთის ელჩს და ადგილობრივ ხელისუფლებას, რომელთა ერთობლივი ძალისხმევით და, მათ შორის სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მხარდაჭერით, მოხერხდა ადგილზე ამ სპორტული მოედნების მოწყობა, რითაც ადგილობრივ ახალგაზრდებს სპორტულ აქტივობებში ჩართვის და განვითარების მეტი შესაძლებლობა მიეცემათ,“ - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.
„მოხარული ვარ, რომ დღეს აქ ვიმყოფები და მონაწილეობას ვიღებ მინი სპორტული მოედნის გახსნის ცერემონიაში ამ სოფელში. ჩვენ ამ პროექტზე მსჯელობა ქალბატონ თეა ახვლედიანთან ჯერ კიდევ ერთი წლის წინ დავიწყეთ, რადგან ჩვენ, როგორც საქართველოს მეგობარი ქვეყანა, ჩინეთი ყოველთვის მხარს უჭერს საქართველოს სუვერენიტეტს და ტერიტორიულ მთლიანობას. სწორედ ამიტომ, როგორც ელჩი, ვფიქრობ, რაღაც სასარგებლო უნდა გავაკეთოთ კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობისთვის. ჩვენ, მინისტრთან ერთად, განვიხილეთ ეს საკითხი, მან და მისმა გუნდმა რეკომენდაცია გაუწია ამ პროექტს, ჩვენ მოვიძიეთ ბიუჯეტი და მოხარული ვარ, რომ საბოლოოდ განვახორციელეთ და ეს არის სასარგებლო არამხოლოდ ბავშვებისთვის, ასევე, ვფიქრობ, რომ ეს აჩვენებს მეგობრობას ორ ქვეყანას შორის,“ - განაცხადა საქართველოში ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანმა ელჩმა ჭოუ ციენმა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Теа Ахвледиани вместе с Чрезвычайным и Полномочным Послом Китайской Народной Республики в Грузии Чжоу Цянем посетили спортивные площадки в селах Мерети и Квемо Арцеви.
Футбольные поля построены по современным стандартам с учетом потребностей местного населения с целью улучшения спортивной инфраструктуры в селах. Гости заслушали подробную информацию от представителей местных органов власти о проводимых работах по обустройству спортивных площадок, которые осуществлялись при софинансировании Посольства КНР и местного бюджета муниципалитета Гори, а также при поддержке Аппарата Госминистра.
В рамках мероприятия Теа Ахвледиани встретилась с местным населением и вручила детям символические подарки.
«Особой заботой правительства Грузии является поддержка населения, проживающего вдоль разделительной линии, включая социально-экономические, инфраструктурные, спортивные и образовательные мероприятия. На этот раз мы находимся в селе Мерети, где спортивная инфраструктура создана с учетом потребностей местного населения. Я хотела бы поблагодарить посла Китая в Грузии и местные власти, совместные усилия которых, в том числе при поддержке Аппарата государственного министра, позволили обустроить эти спортивные площадки, тем самым предоставив местной молодежи больше возможностей для занятий спортом и развития», - заявила Теа Ахвледиани.
«Мне приятно находиться здесь сегодня и участвовать в церемонии открытия мини-спортивной площадки. Мы начали обсуждать этот проект с г-жой Теей Ахвледиани год назад, поскольку Китай всегда поддерживает суверенитет и территориальную целостность Грузии. Вот почему, как посол, я считаю, что мы должны сделать что-то полезное для населения, пострадавшего от конфликта. Мы обсудили этот вопрос с министром, он и его команда рекомендовали этот проект, мы нашли бюджет, и я рад, что мы наконец-то его реализовали, и он не только полезен для детей, но и, я думаю, показывает дружбу между двумя странами», - отметил Чжоу Цянь.