თეა ახვლედიანმა უგზო-უკვლოდ დაკარგულ პირთა საკითხებში წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის (ICRC) სპეციალურ წარმომადგენელთან სამუშაო შეხვედრა გამართა
23 მაისი 2025
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა, თეა ახვლედიანმა უგზო-უკვლოდ დაკარგულ პირთა საკითხებში წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის (ICRC) სპეციალურ წარმომადგენელთან, ანიეს ქოთუსთან სამუშაო შეხვედრა გამართა.
თეა ახვლედიანმა ყურადღება გაამახვილა 1990-იანი წლების შეიარაღებული მოქმედებების და 2008 წლის აგვისტოს რუსეთ-საქართველოს ომის შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგულ პირთა მოძიების ჰუმანიტარული პროცესისა და მისი შემდგომი მდგრადობის უზრუნველყოფის განსაკუთრებულ დატვირთვაზე.
მხარეებმა მიმოიხილეს ინტენსიური თანამშრომლობის შედეგები, მათ შორის, წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის (ICRC) სტრატეგიული კვლევის დასკვნებისა და რეკომენდაციების საფუძველზე მიმდინარე პროგრამის ტრანსფორმაციის პროცესის აქტუალური საკითხები; პრიორიტეტული მიმართულებების გათვალისწინებით, დაიგეგმა კონკრეტული სამომავლო ნაბიჯები.
შეხვედრაზე დაფიქსირდა პროგრამის ეფექტიანობის შემდგომი გაუმჯობესებისთვის ერთობლივი მუშაობის გაგრძელების მზადყოფნა.

Теа Ахвледиани провела рабочую встречу со Специальным представителем Международного Комитета Красного Креста по пропавшим без вести лицам
23 May 2025
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия провела рабочую встречу со Специальным представителем Международного Комитета Красного Креста [ICRC] по пропавшим без вести лицам.
Теа Ахвледиани акцентировала внимание на особой важности процесса поиска лиц, пропавших без вести в результате вооруженных действий 1990-х годов и российско-грузинской войны августа 2008 года.
Стороны рассмотрели результаты сотрудничества, в том числе актуальные вопросы продолжающегося процесса трансформации программы на основе рекомендаций стратегического исследования ICRC. С учетом приоритетных направлений были намечены конкретные дальнейшие шаги.
На встрече была выражена готовность продолжить совместную работу по дальнейшему повышению эффективности программы.