თეა ახვლედიანმა შეხვედრა გამართა ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების თანათავმჯდომარეებთან
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა შეხვედრა გამართა ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების თანათავმჯდომარეებთან - ევროკავშირის სპეციალურ წარმომადგენელთან სამხრეთ კავკასიაში და საქართველოში კრიზისის საკითხებში მაგდალენა გრონოსთან, ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების გაერო-ს წარმომადგენელთან ჯიჰან სულთანოღლუსთან და სამხრეთ კავკასიაში ეუთო-ს მოქმედი თავმჯდომარე ქვეყნის სპეციალურ წარმომადგენელთან კრისტოფ შპეტთან.
სახელმწიფო მინისტრმა უცხოელ დიპლომატებს მადლობა გადაუხადა საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის მტკიცე მხარდაჭერისთვის.
შეხვედრაზე ყურადღება გამახვილდა ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების მნიშვნელობასა და დღის წესრიგით გათვალისწინებულ თემებზე, მათ შორის ჰუმანიტარულ საკითხებზე პროგრესის მიღწევის საჭიროებაზე.
თეა ახვლედიანმა მიმოიხილა საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში უსაფრთხოების, ჰუმანიტარული და ადამიანის უფლებათა კუთხით არსებული ვითარება. ამასთან, სახელმწიფო მინისტრმა სტუმრებს გააცნო შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის განხორციელების პროცესში მიღწეული პროგრესი და სამომავლო ხედვები, რაც კონფლიქტის შედეგად დაზარალებული მოსახლეობის სოციალურ-ეკონომიკური პირობების გაუმჯობესებასა და ხელოვნურად გაყოფილ საზოგადოებას შორის საერთო ინტერესებზე დაფუძნებული დიალოგისა და ნდობის აღდგენის გაღრმავებას ისახავს მიზნად.

Теа Ахвледиани провела встречу с сопредседателями Женевских международных переговоров
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия провела встречу с сопредседателями Женевских международных переговоров - спецпредставителем ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии Магдаленой Гроно, представителем ООН на Женевских международных переговорах Джиханом Султаноглу и спецпредставителем действующего председателя ОБСЕ на Южном Кавказе Кристофом Шпетом.
Теа Ахвледиани поблагодарила иностранных дипломатов за их решительную поддержку суверенитета и территориальной целостности Грузии в пределах ее международно признанных границ.
На встрече особое внимание уделялось важности Женевских международных переговоров и необходимости достижения прогресса по вопросам повестки дня, включая гуманитарные вопросы.
Глава ведомства проанализировала текущую ситуацию с безопасностью и правами человека в оккупированных регионах Грузии.
Кроме того, госминистр ознакомила гостей с прогрессом, достигнутым в процессе реализации политики примирения и вовлеченности, а также с будущими перспективами, которые направлены на улучшение социально-экономических условий населения, пострадавшего от конфликта, а также на углубление диалога и восстановление доверия на основе общих интересов в искусственно разделенном обществе.