შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი, საქართველოს პრემიერ-მინისტრის ირაკლი კობახიძის ხელმძღვანელობით, სამთავრობო დელეგაციის ფარგლებში საქართველო-უნგრეთის მთავრობათაშორის სამიტზე, ოფიციალური ვიზიტით იმყოფებოდა.
ბუდაპეშტში გამართული საქართველო-უნგრეთის მთავრობათაშორისი კომისიის რიგით მეორე სხდომის ფარგლებში, სახელმწიფო მინისტრმა მაღალი რანგის შეხვედრა გამართა უნგრეთის ვიცე-პრემიერთან, ეროვნული, ეთნიკური, ეკლესიის პოლიტიკისა და დიპლომატიის მინისტრ ჟოლტ შემიენთან.
ორმხრივი შეხვედრის ფარგლებში სახელმწიფო მინისტრმა უნგრელ კოლეგას გააცნო აპარატის საქმიანობის პრიორიტეტები, მიზნები და ამოცანები, როგორც შერიგებისა და ჩართულობის, ისე სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო პოლიტიკის მიმართულებით. მხარეებმა ყურადღება გაამახვილეს ქვეყნებს შორის წარმატებული თანამშრომლობის მნიშვნელობაზე; ისაუბრეს საქართველოსა და უნგრეთში სხვადასხვა ეთნოსის ცხოვრების ისტორიული კონტექსტის გათვალისწინებით დამკვიდრებულ ურთიერთობებზე, ასევე მიმოიხილეს ეთნიკური უმცირესობების მიმართ საინტეგრაციო პოლიტიკის ძირითადი ასპექტები. თეა ახვლედიანმა აქცენტი გააკეთა იმ ძალისხმევასა და შედეგების დინამიკაზე, რომელსაც საქართველოს ხელისუფლება სხვადასხვა ეთნოსის და კულტურის წარმომადგენელი მოქალაქეებისთვის საზოგადოებრივ და პოლიტიკურ სივრცეში სრულფასოვანი ჩართულობის, განვითარების თანაბარი შესაძლებლობების შექმნის და კულტურათაშორისი დიალოგის გაძლიერების კუთხით ახორციელებს.
„პირველ რიგში მინდა აღვნიშნო, რომ საქართველო-უნგრეთის მთავრობათაშორისი მეორე სამიტი ცალსახად და უაღრესად მნიშვნელოვნად ფასდება იმის გათვალისწინებითაც, რომ საქართველოს მთავრობის მუშაობის ყველა მიმართულებით გამართული ინტენსიური განხილვები და ინტერაქცია შესაძლებლობას ქმნის, რომ კიდევ უფრო გავაღრმაოთ ორმხრივი პარტნიორობა და გავაფართოოთ თანამშრომლობა ყველა მიმართულებით. ამ კონტექსტში აღვნიშნავდი, რომ შეხვედრა მქონდა უნგრეთის ვიცე-პრემიერთან, ბატონ ჟოლტ შემიენთან, რომელთანაც შესაძლებლობა გვქონდა სიღრმისეულად განგვეხილა სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მანდატის ყველა პრიორიტეტული მიმართულება, გაგვეზიარებინა მოსაზრებები, მიღწეული შედეგები, დანერგილი პრაქტიკა და საუკეთესო გამოცდილება, ჩვენი საქმიანობის შედეგად ორ ქვეყანას შორის არსებული პოტენციალი ამ მიმართულებით თანამშრომლობის გასაღრმავებლად. უნგრეთმა კიდევ ერთხელ მტკიცედ დაადასტურა საკუთარი მტკიცე მხარდაჭერა საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის მიმართ, ისევე როგორც ჩვენი სამშვიდობო ძალისხმევის მიმართ,“ - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა.
თავის მხრივ, უნგრეთის ვიცე-პრემიერმა ჟოლტ შემიენმა სახელმწიფო მინისტრს ამომწურავი ინფორმაციის მიწოდებისთვის მადლობა გადაუხადა. მხარეებმა სამომავლოდ თანამშრომლობის გაღრმავების მზადყოფნა გამოთქვეს.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия, в составе правительственной делегации под руководством премьер-министра Грузии Ираклия Кобахидзе, находилась с официальным визитом на межправительственном саммите Грузия-Венгрия.
В рамках второго заседания Межправительственной комиссии Грузия-Венгрия, прошедшего в Будапеште, Теа Ахвледиани провела встречу с вице-премьером Венгрии, министром по вопросам национальной, этнической, церковной политики и дипломатии Жолтом Шемьеном.
Во время двусторонней встречи государственный министр ознакомила венгерского коллегу с приоритетами, целями и задачами аппарата, как в направлении государственной политики примирения и вовлеченности, так и в направлении гражданского равноправия и интеграции. Стороны подчеркнули важность успешного сотрудничества между двумя странами, обсудили сложившиеся отношения между Грузией и Венгрией, а также рассмотрели основные аспекты интеграционной политики в отношении национальных меньшинств. Теа Ахвледиани сделала акцент на тех усилиях и достигнутых результатов, которые предпринимает правительство Грузии для обеспечения полноценного участия граждан, представляющих различные этнические и культурные группы, в общественной и политической жизни Грузии.
«Прежде всего, хочу отметить, что второй межправительственный саммит Грузия–Венгрия оценивается как исключительно важное событие, в том числе с учётом того, что интенсивные обсуждения и взаимодействие, охватывающие все направления работы правительства Грузии, создают возможность для дальнейшего углубления двустороннего партнёрства и расширения сотрудничества во всех сферах. У меня состоялась встреча с вице-премьером Венгрии, господином Жолтом Шемьеном, с которым мы имели возможность всесторонне обсудить все приоритетные направления аппарата государственного министра, обменяться мнениями, достигнутыми результатами, внедрёнными практиками и лучшим опытом, а также рассмотреть потенциал для углубления сотрудничества между нашими странами в данном направлении. Венгрия ещё раз твёрдо подтвердила свою неизменную поддержку суверенитета и территориальной целостности Грузии, а также наших миротворческих усилий», - заявила Теа Ахвледиани.
Со своей стороны, вице-премьер Венгрии Жолт Шемьен поблагодарил государственного министра за предоставленную исчерпывающую информацию. Стороны выразили готовность к углублению сотрудничества в будущем.