თეა ახვლედიანმა სამხრეთ კავკასიაში ეუთო-ს სპეციალურ წარმომადგენელთან კრისტოფ შპეტისთან შეხვედრა გამართა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა სამხრეთ კავკასიაში ეუთო-ს სპეციალურ წარმომადგენელთან კრისტოფ შპეტისთან შეხვედრა გამართა.
თეა ახვლედიანმა ხაზი გაუსვა კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების პროცესში ეუთო-ს როლისა და აქტიური ჩართულობის მნიშვნელობას, მათ შორის ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების თანათავმჯდომარეობის გზით და მადლიერება გამოხატა საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის მტკიცე მხარდაჭერისთვის.
მხარეებმა იმსჯელეს ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების მნიშვნელობაზე, ამასთან, განიხილეს ერგნეთის ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის შედეგები. საუბარი ასევე შეეხო საქართველოს ოკუპირებული რეგიონებთან მიმართებით ეუთო-ს მიმდინარე და დაგეგმილ პროექტებს.
სახელმწიფო მინისტრმა მიმოიხილა შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის განხორციელების პროცესი და კოლეგას სამომავლო ხედვები გაუზიარა, რაც კონფლიქტის შედეგად დაზარალებული მოსახლეობის სოციალურ-ეკონომიკური პირობების გაუმჯობესებასა და ხელოვნურად გაყოფილ საზოგადოებას შორის საერთო ინტერესებზე დაფუძნებული დიალოგისა და ნდობის აღდგენის გაღრმავებას ისახავს მიზნად.

The State Minister for Reconciliation and Civic Equality met OSCE Special Representative for the South Caucasus, Christoph Späti.
Tea Akhvlediani stressed the OSCE’s role in peaceful conflict resolution and expressed gratitude for the support of Georgia’s sovereignty and territorial integrity within internationally recognised borders.
The sides emphasised the significance of the Geneva International Discussions and the Group on Incidents Prevention and Response Mechanisms formats.
The State Minister shared her vision for improving the socio-economic conditions of conflict-affected communities with the OSCE Special Representatives.
The approach aimed to rebuild trust between artificially divided communities through shared interests, dialogue, and mutual respect. Both sides agreed to continue their cooperation towards this common goal.