სახელმწიფო მინისტრმა თეა ახვლედიანმა ევროპის საბჭოს ადამიანის უფლებათა კომისართან მაიკლ ო’ფლაერტისთან შეხვედრა გამართა.
სახელმწიფო მინისტრმა ხაზი გაუსვა ევროპის საბჭოს მიერ საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის მტკიცე მხარდაჭერის, ისევე როგორც გენერალური მდივნის ყოველწლიური კონსოლიდირებული ანგარიშების მნიშვნელობას და აღნიშნა ევროპის საბჭოს როლი კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების, მათ შორის შერიგებისა და ჩართულობის პროცესში.
მაიკლ ო'ფლაერტის დაინტერესების საპასუხოდ, სახელმწიფო მინისტრმა ადამიანის უფლებათა კომისარს დეტალურად გააცნო საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში ადამიანის უფლებათა და ჰუმანიტარული კუთხით არსებული რთული ვითარება და მიმდინარე ოკუპაციის თანმდევი მძიმე შედეგები. სახელმწიფო მინისტრმა ასევე ისაუბრა შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის პრიორიტეტებზე, განხორციელების მიმდინარეობასა და სამომავლო ხედვებზე, რაც კონფლიქტის შედეგად დაზარალებული მოსახლეობის სოციალურ-ეკონომიკური პირობების გაუმჯობესებასა და ხელოვნურად გაყოფილ საზოგადოებას შორის საერთო ინტერესებზე დაფუძნებული დიალოგისა და ნდობის აღდგენის გაღრმავებას ისახავს მიზნად.
ადამიანის უფლებათა კომისარმა სახელმწიფო მინისტრს მადლობა გადაუხადა ამომწურავი ინფორმაციის მიწოდებისთვის და აღნიშნა, რომ თავის მხრივ, განსაკუთრებულ ყურადღებას დაუთმობს ოკუპირებულ რეგიონებში ადამიანის უფლებების მხრივ არსებულ ვითარებას.

The State Minister for Reconciliation and Civic Equality met with the Council of Europe’s Commissioner for Human Rights, Michael O’Flaherty.
Tea Akhvlediani emphasised the Council of Europe’s steadfast support for Georgia’s sovereignty and territorial integrity within its internationally recognised borders. She also highlighted the significance of the Secretary General’s annual consolidated reports and underscored the Council’s vital role in the peaceful resolution of the conflict, including reconciliation efforts and fostering engagement.
In response to Michael O’Flaherty’s interest, the State Minister provided a detailed briefing on the challenging human rights and humanitarian situation in the occupied regions of Georgia, outlining the serious consequences of the ongoing occupation. She also addressed the priorities of the reconciliation and engagement policy, sharing progress made in its implementation and outlining future aspirations aimed at improving the socio-economic conditions of those affected by the conflict, as well as strengthening dialogue and trust between the artificially divided society based on shared interests.
The Commissioner for Human Rights expressed his gratitude to the State Minister for the comprehensive briefing and assured her that he would pay particular attention to the human rights situation in the occupied territories.