პაატა ზაქარეიშვილის ინტერვიუ სააგენტო "ნიუპოსტს"
ასეთ ვითარებაში თამარ ბერუჩაშვილის იმ ფორმით გათავისუფლებამ, როგორც ეს მოხდა, ბევრი კითხვა გააჩინა, მისივე ცნობილი განცხადების გამო, (ალასანიას გადაყენების დროს ბერუჩაშვილი აცხადებდა, რომ ევროპულ მომავალს საფრთხე ემუქრებოდა). ამ განცხადებიდან ათი თვის თავზე, საგარეო სამინისტრო არადიპლომატ კვირიკაშვილის ჩააბარეს. თქვენი აზრით, რას შეიძლება ნიშნავდეს ის, რომ პრემიერმა ბერუჩაშვილი დაკავებული პოსტიდან გაათავისუფლა?
- მთავრობებში ცვლილებები ყველგან ხდება, იმის მიხედვით თუ რა ამოცანების წინაშე დგება სახელმწიფო. შესაბამისად, მთავრობა ვალდებულია, ახალ გამოწვევებს უპასუხოს. მიმაჩნია, რომ არავითარი მოულოდნელობა და სიახლე არ არის იმაში, რომ ქვეყანას მეტი ინვესტიცია სჭირდება. არსებობს სერიოზული გამოწვევა, ყველა ვალუტასთან მიმართებაში დოლარის კურსის გამყარებასთან დაკავშირებით. პრობლემები შეიქმნა მთელს მსოფლიოში და ეს ჩვენც შეგვეხო.პირადად მე იპოთეკური სესხი მაქვს დოლარში და ნამდვილად არ მილხინს,მაგრამ მეორე მხრივ, ვხედავ იმ რეალობას, რომელიც ხდება მსოფლიოში. ამ ფონზე დადგა სახელმწიფოს წინაშე ახალი გამოწვევა და მთავრობა ვალდებულია, ამას უპასუხოს ინვესტიციების მოზიდვის გააქტიურებით. ლოგიკურია, რომ პრემიერ-მინისტრმა საჭიროდ მიიჩნია, საგარეო საქმეთა სამინისტროში მეტად ყოფილიყო წარმოდგენილი ეკონომიკური მიმართულება გარდა იმისა, რომ ეს უწყება მუშაობს ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციაზე. ამ მიმართულებით კითხვის ნიშნები არ არსებობს, მეტიც, ჩვენ სახელმწიფო მინისტრის აპარატიც გვაქვს ევროპულ და ევროატლანტიკურ ინსტიტუტებში ინტეგრაციის.
კვირიკაშვილის დანიშვნით მოხდა დამატებითი თემების შემოტანა საგარეო უწყების საქმიანობაში. ის, რომ ვიცე-პრემიერის პოლიტიკა მისაღებია მთავრობისთვის, დაადასტურა იმანაც, რომ მის შემცველად დაინიშნა კვირიკაშვილის ყოფილი მოადგილე, დიმიტრი ქუმსიშვილი. შესაბამისად გრძელდება ის ეკონომიკური კურსი, რაც აღებული ჰქონდა მთავრობას.
-კვირიკაშვილი გამინისტრებითანავე კრიტიკის ობიქეტი გახდა მისი განცხადების გამო, რომელიც ევრაზიულ კონტინენტს შეეხებოდა...
- ვუშვებ, რომ საზოგადოებაში შეიძლება შექმნილიყო სხვადასხვა კითხვები ამ განცხადების ირგვლივ, მაგრამ მე პირადად ეს კითხვა არც კი გამჩენია. დავიწყოთ იქიდან, რომ ევრაზია ძალიან დიდი ფენომენია. არაერთხელ გაიჟღერა მთავრობის მხრიდან, რომ ჩინეთისა და ცენტრალური აზიის მიმართ მეტი ყურადღებაა საჭირო. ჩვენ ვაგრძელებთ რუსეთთან სავაჭრო ურთიერთობებს, თუმცა, ბუნებრივია, ეს არ შეიძლება იყოს საკმარისი. ჩვენ არ გავქვს რუსეთთან დიპლომატიური ურთიერთობა. ამასთან,მე ვარ ერთ-ერთი ის პოლიტიკოსი, რომელიც რუსეთთან ურთიერთობის დალაგების საჭიროებაზე ხშირად საუბრობს. თუმცა, დიპლომატიური ურთიერთობა არ უნდა აღდგეს, ვიდრე რუსეთს აღიარებული აქვს აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის დამოუკიდებლობა. მანამდე არ უნდა მოხდეს არავითარი ინსტიტუციონალური და პოლიტიკური ბმა რუსეთზე, თუმცა სავაჭრო ურთიერთობები ხელს არ უშლის ჩვენს პრინციპულ დამოკიდებულებას ოკუპირებულ რეგიონებთან მიმართებაში. ანუ, რუსეთის მიმართულებით საქმიანობა ძველებურად გრძელდება. ახალი გადაწყვეტილებით ჩვენ ახლა გვინდა, ავამუშაოთ აღმოსავლეთის მიმართულებაც.
-თამარ ბერუჩაშვილის გათავისუფლებაზე გკითხეთ, რატომ გაათავისუფლეს დიპლომატი, ამბობენ ათი თვის წინ გაკეთებული განცხადება არ აპატიესო, აქვე იქნებ იყოს თქვენთვის ცნობილი, რა ბედი ელის საგარეო საქმეთა ყოფილ მინისტრს?
-თამარ ბერუჩაშვილი არის ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი სპეციალისტი, პროფესიონალი ევროპული და ევროატლანტიკური კუთხით საქმიანობაში. ის აუცილებლად სჭირდება და გამოადგება საქართველოს ამ მიმართულებით. თუმცა, არ მაქვს ინფორმაცია თუ სად შეიძლება ის დაინიშნოს მომავალში. რაც შეეხება 10 თვის წინ გაკეთებულ განცხადებას, მე ვუშვებ, რომ მაშინ ეს განცხადება იყო ემოციურ ფონზე გაკეთებული.

In such circumstances, dismissal of Mrs. Tamar Beruchashvili from her post, in a manner it was made, posed several questions, especially due to her statement (Mrs. Beruchashvili declared about the threat to European future after the dismissal of Mr. Alasania).
- Changes take place in every single Government, corresponding to the objectives of a particular state. And the government is responsible to address new challenges, respectively. I think it is not a novelty and there is nothing unexpected in the fact that a country is in need of increased investments. There is a serious challenge with regard to the devaluation of all currencies with US Dollar. Problems emerged all over the world and we are facing these problems as well. I have a mortgage credit in US Dollar and obviously I am not happy about it, but I see the reality the world faces today. Therefore, as far as the country faces a new challenge, the government is responsible to address it though the way of intensified investment efforts. So, it is logical that Prime Minister sees the need of empowering economic direction within the Foreign Ministry, in addition to the European and Euro-Atlantic integration process the ministry works on. There are no questions about this direction; furthermore we have the State Minister’s Office for European and Euro-Atlantic Integration.
With Mr. Kvirikashvili’s appointment, additional topics have merged into the activity of the Foreign Office. The fact that the policy of Vice Prime Minister was acceptable for government was later reinforced by the appointment of his former deputy Mr. Dimitri Kumsishvili as his successor. Accordingly, the economic path the government has initiated carries on.
- Even before Mr. Kvirikashvili took over the office, he became a subject of criticism due to his statement on Eurasian continent;
- Even if we accept that some questions might possibly arise with regard to this statement, such question has not come to my mind; primarily because Eurasia is a great phenomenon. And the government has voiced repeatedly that we need a greater emphasis on China and Central Asia. We continue our trade relations with Russia, but obviously this may not be enough. We have no diplomatic relations with Russia. Besides, I am one of those politicians who often talks about the need for normalizing relations with Russia. However, as long as Russia continues to recognize the independence of Abkhazia and South Ossetia, the diplomatic relations should not be restored. Meanwhile we should not make any institutional or political attachment to Russia; and trade relations do not necessarily impede on our principled approach with regard to occupied regions. Hence, our activity with regard to Russia is continued in a same manner. By the new decision, we want to initialize our work with the East.
- Concerning the dismissal of Mrs. Tamar Beruchashvili why do you think the diplomat was dismissed? They say, her statement ten months ago, was not left unnoticed. Could you elaborate about the future of the Foreign Ministry?
- Mrs. Tamar Beruchashvili is one of the important specialists, owning a professional record in European and Euro-Atlantic direction. Her work is indispensible for Georgia. However I have no information about her future position. As for her statement 10 months ago, I think that time is was emotionally motivated.