პაატა ზაქარეიშვილის ინტერვიუ სააგენტო "ნიუპოსტს"
ასეთ ვითარებაში თამარ ბერუჩაშვილის იმ ფორმით გათავისუფლებამ, როგორც ეს მოხდა, ბევრი კითხვა გააჩინა, მისივე ცნობილი განცხადების გამო, (ალასანიას გადაყენების დროს ბერუჩაშვილი აცხადებდა, რომ ევროპულ მომავალს საფრთხე ემუქრებოდა). ამ განცხადებიდან ათი თვის თავზე, საგარეო სამინისტრო არადიპლომატ კვირიკაშვილის ჩააბარეს. თქვენი აზრით, რას შეიძლება ნიშნავდეს ის, რომ პრემიერმა ბერუჩაშვილი დაკავებული პოსტიდან გაათავისუფლა?
- მთავრობებში ცვლილებები ყველგან ხდება, იმის მიხედვით თუ რა ამოცანების წინაშე დგება სახელმწიფო. შესაბამისად, მთავრობა ვალდებულია, ახალ გამოწვევებს უპასუხოს. მიმაჩნია, რომ არავითარი მოულოდნელობა და სიახლე არ არის იმაში, რომ ქვეყანას მეტი ინვესტიცია სჭირდება. არსებობს სერიოზული გამოწვევა, ყველა ვალუტასთან მიმართებაში დოლარის კურსის გამყარებასთან დაკავშირებით. პრობლემები შეიქმნა მთელს მსოფლიოში და ეს ჩვენც შეგვეხო.პირადად მე იპოთეკური სესხი მაქვს დოლარში და ნამდვილად არ მილხინს,მაგრამ მეორე მხრივ, ვხედავ იმ რეალობას, რომელიც ხდება მსოფლიოში. ამ ფონზე დადგა სახელმწიფოს წინაშე ახალი გამოწვევა და მთავრობა ვალდებულია, ამას უპასუხოს ინვესტიციების მოზიდვის გააქტიურებით. ლოგიკურია, რომ პრემიერ-მინისტრმა საჭიროდ მიიჩნია, საგარეო საქმეთა სამინისტროში მეტად ყოფილიყო წარმოდგენილი ეკონომიკური მიმართულება გარდა იმისა, რომ ეს უწყება მუშაობს ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციაზე. ამ მიმართულებით კითხვის ნიშნები არ არსებობს, მეტიც, ჩვენ სახელმწიფო მინისტრის აპარატიც გვაქვს ევროპულ და ევროატლანტიკურ ინსტიტუტებში ინტეგრაციის.
კვირიკაშვილის დანიშვნით მოხდა დამატებითი თემების შემოტანა საგარეო უწყების საქმიანობაში. ის, რომ ვიცე-პრემიერის პოლიტიკა მისაღებია მთავრობისთვის, დაადასტურა იმანაც, რომ მის შემცველად დაინიშნა კვირიკაშვილის ყოფილი მოადგილე, დიმიტრი ქუმსიშვილი. შესაბამისად გრძელდება ის ეკონომიკური კურსი, რაც აღებული ჰქონდა მთავრობას.
-კვირიკაშვილი გამინისტრებითანავე კრიტიკის ობიქეტი გახდა მისი განცხადების გამო, რომელიც ევრაზიულ კონტინენტს შეეხებოდა...
- ვუშვებ, რომ საზოგადოებაში შეიძლება შექმნილიყო სხვადასხვა კითხვები ამ განცხადების ირგვლივ, მაგრამ მე პირადად ეს კითხვა არც კი გამჩენია. დავიწყოთ იქიდან, რომ ევრაზია ძალიან დიდი ფენომენია. არაერთხელ გაიჟღერა მთავრობის მხრიდან, რომ ჩინეთისა და ცენტრალური აზიის მიმართ მეტი ყურადღებაა საჭირო. ჩვენ ვაგრძელებთ რუსეთთან სავაჭრო ურთიერთობებს, თუმცა, ბუნებრივია, ეს არ შეიძლება იყოს საკმარისი. ჩვენ არ გავქვს რუსეთთან დიპლომატიური ურთიერთობა. ამასთან,მე ვარ ერთ-ერთი ის პოლიტიკოსი, რომელიც რუსეთთან ურთიერთობის დალაგების საჭიროებაზე ხშირად საუბრობს. თუმცა, დიპლომატიური ურთიერთობა არ უნდა აღდგეს, ვიდრე რუსეთს აღიარებული აქვს აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის დამოუკიდებლობა. მანამდე არ უნდა მოხდეს არავითარი ინსტიტუციონალური და პოლიტიკური ბმა რუსეთზე, თუმცა სავაჭრო ურთიერთობები ხელს არ უშლის ჩვენს პრინციპულ დამოკიდებულებას ოკუპირებულ რეგიონებთან მიმართებაში. ანუ, რუსეთის მიმართულებით საქმიანობა ძველებურად გრძელდება. ახალი გადაწყვეტილებით ჩვენ ახლა გვინდა, ავამუშაოთ აღმოსავლეთის მიმართულებაც.
-თამარ ბერუჩაშვილის გათავისუფლებაზე გკითხეთ, რატომ გაათავისუფლეს დიპლომატი, ამბობენ ათი თვის წინ გაკეთებული განცხადება არ აპატიესო, აქვე იქნებ იყოს თქვენთვის ცნობილი, რა ბედი ელის საგარეო საქმეთა ყოფილ მინისტრს?
-თამარ ბერუჩაშვილი არის ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი სპეციალისტი, პროფესიონალი ევროპული და ევროატლანტიკური კუთხით საქმიანობაში. ის აუცილებლად სჭირდება და გამოადგება საქართველოს ამ მიმართულებით. თუმცა, არ მაქვს ინფორმაცია თუ სად შეიძლება ის დაინიშნოს მომავალში. რაც შეეხება 10 თვის წინ გაკეთებულ განცხადებას, მე ვუშვებ, რომ მაშინ ეს განცხადება იყო ემოციურ ფონზე გაკეთებული.

Интервью Пааты Закареишвили агентству «Ньюпост»
- В такой обстановке отставка Тамар Беручашвили в той форме, в которой она произошла, вызвала много вопросов из-за ее же известного заявления (во время отставки Аласания Беручашвили заявляла, что европейскому будущему угрожает опасность). Через десять месяцев после того, как было сделано это заявление, министерство иностранных дел возглавил Квирикашвили, который не является дипломатом. Что, по вашему мнению, может означать освобождение премьером Беручашвили с занимаемой должности?
- Во всех правительствах происходят изменения, в зависимости от того какие задачи ставит перед собой государство. Соответственно, правительство обязано отвечать на новые вызовы. По моему мнению, в том, что стране нужно больше инвестиций нет ничего неожиданного и нового. Существует серьезный вызов, связанный с ростом курса доллара по отношению ко всем валютам. Проблемы возникли во всем мире, они затронули и нас. У меня есть ипотечный кредит в долларах, и я действительно не в самом лучшем положении, но, с другой стороны, я вижу ту реальность, которая происходит в мире. На этом фоне перед государством возник новый вызов и правительство обязано ответить на него путем активизации привлечения инвестиций. Логично, что премьер-министр посчитал необходимым, чтобы в министерстве иностранных дел, наряду с осуществлением работы по интеграции в европейские и евроатлантические структуры, в большей степени было представлено экономическое направление. В этом направлении нет никаких вопросов, и, более того, у нас существует аппарат государственного министра по интеграции в европейские и евроатлантические институты.
- Назначение Квирикашвили привнесло в деятельность ведомства иностранных дел дополнительные темы. Приемлемость политики вице-премьера для правительства была подтверждена еще и тем, что на место Квирикашвили был назначен его бывший заместитель Дмитрий Кумсишвили. Соответственно, продолжается выполнение экономического курса взятого правительством.
- До назначения Квирикашвили на пост министра, он стал объектом критики из-за своего заявления о Евразийском континенте …
- Допускаю, что в обществе могли возникнуть разные вопросы вокруг этого заявления, но лично у меня этот вопрос даже не возникал. Начнем с того, что Евразия это очень большой феномен. Со стороны правительства не раз звучали заявления о том, что нужно уделять больше внимания Китаю и Центральной Азии. Мы продолжаем поддерживать торговые взаимоотношения с Россией, хотя, естественно, этого не может быть достаточно. У нас нет с Россией дипломатических отношений. При этом я тот политик, который часто говорит о необходимости урегулирования отношений с Россией. Однако дипломатические отношения не должны быть восстановлены до тех пор, пока Росси будет признавать независимость Абхазии и Южной Осетии. До этого у нас не должно быть с Россией никаких институциональных и политических связей, хотя торговые взаимоотношения не мешают нашему принципиальному мнению по поводу оккупированных регионов. То есть деятельность в направлении России продолжается в прежнем русле. Новым решением мы сейчас хотим задействовать и восточное направление.
- Я спросил вас об отставке Тамар Беручашвили, о том, почему уволили дипломата. Говорят, что ей не простили заявления, сделанного десять месяцев назад, и знаете ли вы, что уготовлено бывшему министру иностранных дел?
- Тамар Беручашвили является одним из самых ценных специалистов, профессионалом в деятельности по европейскому и евроатлантическому направлению. Она нужна и обязательно пригодится Грузии в этом направлении. Однако у меня нет информации о том, куда ее могут назначить в будущем. Что касается заявления, сделанного десять месяцев назад, я допускаю, что это заявление было сделано на эмоциональном фоне.