შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატმა, სახელმწიფო უწყებათაშორისი კომისიის წევრებთან და ექსპერთებთან ერთად, "შემწყნარებლობისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის ეროვნული კონცეფციისა და 2015-2020 წლების სამოქმედო გეგმის" საბოლოო სამუშაო ვერსია განიხილა. შეხვედრას შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ქეთევან ციხელაშვილი ხელმძღვანელობდა.
"დღეს ჩვენ განვიხილეთ ძალიან მნიშვნელოვანი სახელმწიფო დოკუმენტი, სამოქალაქო ინტეგრაციის ახალი სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა. ეს დოკუმენტი მომდევნო ხუთი წლის განმავლობაში სახელმწიფო პოლიტიკის მთავარ ინსტრუმენტებს განსაზღვრავს, რომლის მეშვეობითაც უნდა იქნას მიღწეული სამოქალაქო ინტეგრაციის მნიშვნელოვანი ამოცანები. პრინციპები ცალსახაა, ჩვენი ხედვა ეფუძნება სწორედ სამოქალაქო თანასწორობის პრინციპს, ეთნიკური უმცირესობების თანაბარ მონაწილეობას პოლიტიკურ, ეკონომიკურ, სოციალურ ცხოვრებაში, მათი იდენტობის დაცვას და ამავდროულად მათი სრულფასოვანი ინტეგრაციის უზრუნველყოფას საზოგადოებაში"- განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა. მისივე განცხადებით, დღეს უწყებათაშორის კომისიასთან გაიმართა საბოლოო პროექტზე დასკვნითი შეხვედრა და კიდევ ერთხელ აღნიშნა, რომ ამ სამოქმედო გეგმის ფარგლებში აქცენტი კეთდება იმ ძირითად მიმართულებებზე, რომელიც გამოიკვეთა წინა პოლიტიკის შესრულების ანალიზის შედეგად. კერძოდ, სახელმწიფო ენის ცოდნის გაუმჯობესებაზე, ხარისხიანი განათლების მიღებაზე, მედიასა და ინფორმაციიის ხელმისაწვდომობაზე, პოლიტიკური მონაწილეობის ამაღლებაზე, საჯარო უწყებებში ეთნიკური უმცირესობების ჩართვაზე, კულტურული თვითმყოფადობის შენარჩუნებაზე და ასევე, მცირე ეთნიკური ჯგუფების დაცვაზე. ახალ კონცეფციასა და სამოქმედო გეგმას საქართველოს მთავრობა მიმდინარე წელს დაამტკიცებს.

The Office of the State Minister for Reconciliation and Civic Equality reviewed the final draft of the "National Concept on Tolerance and Civic Integration and 2015-2020 Action Plan" with the members of the State Interagency Commission and experts. The meeting was chaired by the First Deputy State Minister for Reconciliation and Civic Equality Mrs. Ketevan Tsikhelashvili.
"Today we have reviewed one of the most essential state documents - the new Strategy of the civic integration and the Action Plan. This document shall define main instruments of statecraft throughout five years for achieving key objectives with regard to civic integration. The basic principles are clear-cut - our vision is based on the principle of civic integration, the equal participation of ethnic minorities into political, economic and social life, preservation of their identity, their simultaneous and fully fledged integration into our society,"- Mrs. Ketevan Tsikhelashvili declared, adding that the concluding meeting on the final draft with the Interagency Commission took place the same day.
She reiterated that the new Action Plan focuses on those directions that have been marked as important after the analysis of the previous policy. In particular, these directions encompass the improved awareness of State Language, quality of education, media and information accessibility, enhanced political participation, engagement of ethnic minorities into public administration, preservation of cultural identity, as well as the protection of small ethnic minority groups. The Government of Georgia will approve the new Concept and the Action Plan this year.