შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატმა, სახელმწიფო უწყებათაშორისი კომისიის წევრებთან და ექსპერთებთან ერთად, "შემწყნარებლობისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის ეროვნული კონცეფციისა და 2015-2020 წლების სამოქმედო გეგმის" საბოლოო სამუშაო ვერსია განიხილა. შეხვედრას შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ქეთევან ციხელაშვილი ხელმძღვანელობდა.
"დღეს ჩვენ განვიხილეთ ძალიან მნიშვნელოვანი სახელმწიფო დოკუმენტი, სამოქალაქო ინტეგრაციის ახალი სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა. ეს დოკუმენტი მომდევნო ხუთი წლის განმავლობაში სახელმწიფო პოლიტიკის მთავარ ინსტრუმენტებს განსაზღვრავს, რომლის მეშვეობითაც უნდა იქნას მიღწეული სამოქალაქო ინტეგრაციის მნიშვნელოვანი ამოცანები. პრინციპები ცალსახაა, ჩვენი ხედვა ეფუძნება სწორედ სამოქალაქო თანასწორობის პრინციპს, ეთნიკური უმცირესობების თანაბარ მონაწილეობას პოლიტიკურ, ეკონომიკურ, სოციალურ ცხოვრებაში, მათი იდენტობის დაცვას და ამავდროულად მათი სრულფასოვანი ინტეგრაციის უზრუნველყოფას საზოგადოებაში"- განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა. მისივე განცხადებით, დღეს უწყებათაშორის კომისიასთან გაიმართა საბოლოო პროექტზე დასკვნითი შეხვედრა და კიდევ ერთხელ აღნიშნა, რომ ამ სამოქმედო გეგმის ფარგლებში აქცენტი კეთდება იმ ძირითად მიმართულებებზე, რომელიც გამოიკვეთა წინა პოლიტიკის შესრულების ანალიზის შედეგად. კერძოდ, სახელმწიფო ენის ცოდნის გაუმჯობესებაზე, ხარისხიანი განათლების მიღებაზე, მედიასა და ინფორმაციიის ხელმისაწვდომობაზე, პოლიტიკური მონაწილეობის ამაღლებაზე, საჯარო უწყებებში ეთნიკური უმცირესობების ჩართვაზე, კულტურული თვითმყოფადობის შენარჩუნებაზე და ასევე, მცირე ეთნიკური ჯგუფების დაცვაზე. ახალ კონცეფციასა და სამოქმედო გეგმას საქართველოს მთავრობა მიმდინარე წელს დაამტკიცებს.

Состоялось заседание Межведомственной комиссии
Аппарат государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия вместе с членами государственной межведомственной комиссии и экспертами рассмотрели окончательную рабочую версию "Национальной концепции толерантности и гражданской интеграции, и плана действий на 2015-2020 года"
Встречей руководила первый заместитель государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили.
"Сегодня мы обсудили очень важный государственный документ, новую стратегию гражданской интеграции и план действий. Этот документ в течение пяти последующих лет будет определять главные инструменты государственной политики, с помощью которых должны быть выполнены важные задачи гражданской интеграции. Принципы очевидны, наши взгляды основаны именно на принципе гражданского равенства, равном участии этнических меньшинств в политической, экономической, социальной жизни, защите их идентичности и в то же время обеспечении их полноценной интеграции в общество" - заявила Кетеван Цихелашвили. По её же заявлению, сегодня была проведена заключительная встреча с межведомственной комиссией относительно окончательной версии проекта, и ещё раз было отмечено, что в рамках данного плана действий акцент сделан на основные направления, которые были выделены в результате анализа исполнения предыдущей политики в частности, на улучшение владения государственным языком, получение качественного образования, доступность СМИ и информации, повышение политического участия, вовлечение этнических меньшинств в работу государственных ведомств, сохранение культурной самобытности, а также защиту малых этнических групп. Правительство Грузии утвердит новую концепцию и план действий в текущем году.