ეროვნულ უმცირესობათა საბჭოს შემწყნარებლობისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის ეროვნული კონცეფციისა და სამოქმედო გეგმის პროექტები გააცნეს
24 ივლისი 2015
შემწყნარებლობისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის ეროვნული კონცეფციისა და 2015-2020 წლების სამოქმედოს გეგმის პროექტების საზოგადოებისთვის წარდგენა გრძელდება. შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის წარმომადგენლებმა თინათინ ღოღელიანმა და ზვიად ზვიადაძემ დოკუმენტები სახალხო დამცველთან არსებულ ეროვნულ უმცირესობათა საბჭოს წარუდგინეს.
შეხვედრაზე დეტალურად მიმოიხილეს კონცეფციისა და სამოქმედო გეგმის პროექტების ექვსივე მიმართულება: კანონის უზენაესობა, განათლება და სახელმწიფო ენა, მედია და ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა, პოლიტიკური ინტეგრაცია და სამოქალაქო თანასწორობა, სოციალური და რეგიონალური ინტეგრაცია, კულტურა და თვითმყოფადობის შენარჩუნება. ყურადღება გამახვილდა პროექტებით გათვალისწინებულ ახალ ინიციატივებზე.
ეროვნულ უმცირესობათა საბჭოს წევრებმა დოკუმენტების შესახებ მოსაზრებები და რეკომენდაციები გამოთქვეს, კერძოდ, განათლებისა და მცირერიცხოვანი ეთნიკური ჯგუფების კულტურულ-საგანმანათლებლო პროგრამების მიმართულებებით.

Представители Аппарата Госминистра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Тинатин Гогелиани и Звиад Звиададзе обсудили проекты Национальной концепции толерантности и гражданской интеграции и Плана действий 2015-2020 годов существующему при Народном защитнике Совету национальных меньшинств.
На встрече детально рассмотрели все шесть направлений концепции и плана действий: верховенство закона, образование и государственный язык, медиа и доступность информации, политическая интеграция и гражданское равноправие, социальная и региональная интеграция, культура и сохранение самобытности.
Члены Совета национальных меньшинств выссказали свои соображения и рекомендации по данным документам. В частности, в области образования и культурно-просветительных программ для малочисленных этнических групп.