სოფელ ერგნეთში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის ფარგლებში მორიგი - 57-ე შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრაზე მსჯელობის ერთ-ერთი მთავარი თემა ზაფხულის სეზონზე სარწყავი სისტემის მუშაობის საკითხი იყო. კერძოდ, მხარეებმა იმსჯელეს ზონკარის წყალსაცავზე არსებულ ვითარებაზე და ტირიფონის არხზე ხარვეზების აღმოსაფხვრელად საჭირო სამუშაოებზე.
შედგა შეთანხმება, რომ აღნიშნული ხარვეზების გამოსასწორებლად კომუნიკაცია გაგრძელდება. ოსურმა მხარემ, ასევე, გამოთქვა მზადყოფნა, გამყოფ ხაზთან მდებარე სოფლების მოსახლეობას მოსავლის აღებაში დაბრკოლებები არ შეუქმნას. დღევანდელ შეხვედრაზე, ასევე, განხილული იყო 24 ივნისიდან 30 ივლისის ჩათვლით მომხდარი ინციდენტები, უგზო-უკვლოდ დაკარგული პირების, ახალგორის მკვიდრის დავით ბაშარულის სამედიცინო ექსპერტიზის დასკვნის, ცხინვალის იზოლატორში მყოფი საქართველოს მოქალაქეების საკითხები. დღესვე ოსური მხარის წარმომადგენლებმა განაცხადეს, რომ ჯანმრთელობის მდგომარეობის გამო ცხინვალის საპატიმროდან გაათავისუფლეს საქართველოს მოქალაქე გ. გეგელაშვილი, რომელიც 10 წლიან სასჯელს იხდიდა. გეგელაშვილი წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის წარმომადგენლებმა დღესვე გადმოიყვანეს ქართული მხარის მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე. ამასთან, ქართულმა მხარემ კიდევ ერთხელ გამოთქვა პროტესტი გამყოფ ხაზზე მავთულხართის გავლებისა და ამ პროცესის შედეგად მიმდებარე სოფლების მოსალეობისთვის შექმნილი პრობლემების გამო. ერგნეთში მორიგი - 58-ე შეხვედრა 23 სექტემბერს გაიმართება. ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის ფარგლებში მიმდინარე შეხვედრებზე ქართულ მხარეს შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატი და შინაგან საქმეთა სამინისტრო წარმოადგენენ.

В селе Эргнети состоялась очередная 57-ая встреча в рамках Механизма превенции инцидентов и реагирования на них. На встрече одной из важных тем дискуссии был вопрос работы оросительной системы в период летнего сезона. В частности, стороны обсудили положение на Зонкарском водохранилище и работы необходимые, для устранения неполадок на Тирифонском водном канале.
Стороны достигли соглашения о том, что для устранения данных неполадок будет продолжен диалог. Осетинская сторона выразила готовность не чинить препятствия жителям деревень в сборе урожая, находящихся вдоль разделительной линии. На этой встрече также были рассмотрены инциденты, имеющие место с 24 июня по 30 июля включительно, вопросы о без вести пропавшим лицам, о заключении медицинской экспертизы на жителя Ахалгори Давида Башарули и находящихся в изоляторе Цхинвали гражданах Грузии.
Там же представители осетинской стороны заявили об освобождении по состоянию здоровья гражданина Грузии Г.Гегелашвили, осужденного на 10 лет. В тот же день представители Международного Красного креста перевели Гегелашвили на контролируемую Грузинской стороной территорию. Грузинская сторона еще раз выразила протест по поводу установления колючей проволоки и проблем, образовавшихся из-за этого у жителей прилежащих деревень. Очередная, 58-ая, встреча в Эргнети состоится 23 сентября. На встречах, проходящих в рамках Механизма превенции инцидентов и реагирования на них, грузинскую сторону будут представлять Аппарат государственного министра по вопросам примирения и гражданского равноправия и Министерство внутренних дел.