შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ოფიციალურმა ვებგვერდმა მუშაობა განაახლა
18 სექტემბერი 2015
ვებგვერდზე კიბერთავდასხმა 15 სექტემბერს განხორციელდა, რის შედეგადაც ვებგვერდი მიუწვდომელი გახდა.www.smr.gov.ge-ზე განთავსებული იყო ტერორისტული შინაარსის ტექსტი და ფოტოები. სახელმწიფო მინისტრის აპარატმა რეაგირებისთვის შინაგან საქმეთა და იუსტიციის სამინისტროებს მიმართა. ეს აპარატის ვებგვერდზე თავდასხმის უკვე მეორე შემთხვევაა. ანალოგიური შემთხვევა მიმდინარე წლის 18 აგვისტოსაც მოხდა.

Official Web-site of the State Minister’s Office for Reconciliation and Civic Equality Resumed
The official web-site of the State Minister’s Office for Reconciliation and Civic Equality has been resumed after technical reconstruction.
The web-site became inaccessible after the cyber attack launched on 15 September. The text containing terrorist wording and photo material was published on www.smr.gov.ge. The State Minister’s Office has referred the Ministry of Internal Affairs and the Ministry of Justice for applicable measures. This has been the second case of cyber attack on the web-site of the State Minister’s Office. The similar attack was launched on 18 August, 2015.